Brak tchu w ciąży - czy to niebezpieczne dla ciebie i dziecka?

2023-07-18 14:13

Krótki oddech, brak tchu, duszność - tak opisują to uczucie kobiety oczekujące dziecka. Duszność w ciąży to typowy objaw trzeciego trymestru, który zwykle nie jest niebezpieczny. Ale nie zawsze - w niektórych sytuacjach może wskazywać na poważny problem. Kiedy brak tchu może być niebezpieczny dla mamy i nienarodzonego dziecka?

kobieta w ciąży mająca trudności z oddychaniem, siedzi na łóżku
Autor: Getty images Brak tchu w ciąży - czy to niebezpieczne dla ciebie i dziecka?

Chociaż duszność i brak tchu wywołuje lęk, to jednak w przypadku kobiet w ciąży w większości przypadków nie jest niczym niebezpiecznym. Przeciwnie, to naturalny objaw spowodowany zmianami hormonalnymi i obecnością coraz większego dziecka w macicy mamy. Ale są sytuacje, gdy brak tchu może świadczyć o poważnych problemach, dlatego wiedzieć, kiedy udać się do lekarza z powodu problemów z oddychaniem w ciąży.

Spis treści

  1. Czym jest brak tchu w ciąży i od czego zależy?
  2. Czy brak tchu jest groźny dla dziecka? 
  3. Kiedy brak tchu może świadczyć o problemie?
  4. Jak sobie radzić z dusznością w ciąży? 
Zakrzepica w ciąży i po porodzie. Kiedy o niej mówimy?

Czym jest brak tchu w ciąży i od czego zależy?

W okresie oczekiwania na dziecko kobietom dokucza wiele nieznanych dotąd objawów i - co zrozumiałe - są nimi zaniepokojone. Jedną z nich jest zadyszka czy brak tchu, jak opisują to uczucie przyszłe mamy. To częsta dolegliwość, która może występować już w pierwszym trymestrze ciąży, ale zazwyczaj pojawia się dopiero pod koniec ciąży. W I trymestrze jej przyczyną mogą być zmiany hormonalne, w ostatnim - wzrost dziecka, które uciska na przeponę i płuca, utrudniając swobodne oddychanie. 

Hormony ciążowe (m.in. progesteron) pobudzają mózg do częstszych i głębszych oddechów, aby dostarczyć jak najwięcej tlenu rozwijającemu się dziecka. Hormony te sprawiają również, że naczynia włosowate w drogach oddechowych pęcznieją, a mięśnie płuc i oskrzeli rozluźniają się, co powoduje krótki oddech. 

A co powoduje duszności w III trymestrze ciąży? Powiększająca się macica, która zabiera coraz więcej przestrzeni w ciele mamy, powodując, że płuca nie mają miejsca na porządne rozciągnięcie się podczas wdechu. Nie jest też łatwo poruszać się z kilkukilogramowym brzuchem - nic dziwnego, że pojawia się zadyszka. Pocieszające jest to, że gdy dziecko w ostatnich tygodniach przed porodem obsunie się w dół, oddychanie stanie się łatwiejsze.  

Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

Kołatanie serca w ciąży: czy palpitacje serca to przyczyna do niepokoju?

Czy brak tchu jest groźny dla dziecka? 

Gdy dziecko zaczyna rozwijać się w brzuchu, powstaje wraz z nim łożysko, które zapewnia mu dostawy substancji odżywczych oraz tlenu. Dlatego zadyszki mamy nie są niebezpieczne dla dziecka i nie powodują, że zaczyna się dusić. Badania pokazują, że około 60% do 70% kobiet w ciąży doświadcza tego objawu i w większości nie stanowi on żadnego problemu zdrowotnego. Także dla mamy, która po porodzie, przestaje skarżyć się na duszności. To dlatego, że po urodzeniu dziecka zarówno narządy, jak i gospodarka wracają do stanu sprzed ciąży.

Kiedy brak tchu może świadczyć o problemie?

Są niestety, na szczęście rzadkie, przypadki, kiedy brak tchu może świadczyć o poważnych powikłaniach ciążowych. Chodzi o stan przedrzucawkowy oraz zatorowość płucną. Pierwsze powikłanie jest schorzeniem, którego podłożem jest wysokie ciśnienie krwi. Oprócz białkomoczu widocznego w badaniach krwi, obrzęków, bólu głowy, zaburzeń widzenia, mogą pojawić się również trudności z oddychaniem. 

Zagrożeniem życia przyszłej mamy jest zakrzepica i jej powikłanie - zatorowość płucna, która polega na pojawieniu się skrzepów krwi, które blokują naczynia i tętnice docierające do płuc, powodując niedotlenienie narządów. Zatorowości w ciąży sprzyjają zmiany hormonalne, zwiększające krzepliwość krwi przyszłej mamy oraz ucisk macicy na żyły biodrowe i żyłę główną dolną, co zwiększa ryzyko powstawania skrzepów. Objawem zatorowości w ciąży jest nagłą i poważna duszność, ból w klatce piersiowej, wysokie tętno i fatalne samopoczucie.

Zarówno objawy sugerujące stan przedrzucawkowy, jak i zatorowość płucną wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. 

Jak sobie radzić z dusznością w ciąży? 

Brak tchu to coś, na co nie ma lekarstwa. Ale są sposoby, które mogą złagodzić ten nieprzyjemny objawu.

  • Gdy pojawiają się trudności w oddychaniu czy zadyszka, stań prosto - taka postawa ciała zwiększa przestrzeń potrzebną płucom do głębokiego wdechu.
  • Śpij na wysokich poduszkach na lewym boku - to najlepsza pozycja dla krążenia podczas ciąży.
  • Zwolnij tempo - słuchaj swojego ciała i nie forsuj się zbyt mocno. Pośpiech sprawia, że ​​serce i płuca pracują więcej.
  • Staraj sie oddychać przeponą, nie brzuchem (klatka piersiowa powinna unosić się do góry).