Brak tchu w ciąży - czy to niebezpieczne dla ciebie i dziecka?

2023-07-18 14:13

Krótki oddech, brak tchu, duszność - tak opisują to uczucie kobiety oczekujące dziecka. Duszność w ciąży to typowy objaw trzeciego trymestru, który zwykle nie jest niebezpieczny. Ale nie zawsze - w niektórych sytuacjach może wskazywać na poważny problem. Kiedy brak tchu może być niebezpieczny dla mamy i nienarodzonego dziecka?

kobieta w ciąży mająca trudności z oddychaniem, siedzi na łóżku
Autor: Getty images Brak tchu w ciąży - czy to niebezpieczne dla ciebie i dziecka?

Chociaż duszność i brak tchu wywołuje lęk, to jednak w przypadku kobiet w ciąży w większości przypadków nie jest niczym niebezpiecznym. Przeciwnie, to naturalny objaw spowodowany zmianami hormonalnymi i obecnością coraz większego dziecka w macicy mamy. Ale są sytuacje, gdy brak tchu może świadczyć o poważnych problemach, dlatego wiedzieć, kiedy udać się do lekarza z powodu problemów z oddychaniem w ciąży.

Spis treści

  1. Czym jest brak tchu w ciąży i od czego zależy?
  2. Czy brak tchu jest groźny dla dziecka? 
  3. Kiedy brak tchu może świadczyć o problemie?
  4. Jak sobie radzić z dusznością w ciąży? 
Zakrzepica w ciąży i po porodzie. Kiedy o niej mówimy?

Czym jest brak tchu w ciąży i od czego zależy?

W okresie oczekiwania na dziecko kobietom dokucza wiele nieznanych dotąd objawów i - co zrozumiałe - są nimi zaniepokojone. Jedną z nich jest zadyszka czy brak tchu, jak opisują to uczucie przyszłe mamy. To częsta dolegliwość, która może występować już w pierwszym trymestrze ciąży, ale zazwyczaj pojawia się dopiero pod koniec ciąży. W I trymestrze jej przyczyną mogą być zmiany hormonalne, w ostatnim - wzrost dziecka, które uciska na przeponę i płuca, utrudniając swobodne oddychanie. 

Hormony ciążowe (m.in. progesteron) pobudzają mózg do częstszych i głębszych oddechów, aby dostarczyć jak najwięcej tlenu rozwijającemu się dziecka. Hormony te sprawiają również, że naczynia włosowate w drogach oddechowych pęcznieją, a mięśnie płuc i oskrzeli rozluźniają się, co powoduje krótki oddech. 

A co powoduje duszności w III trymestrze ciąży? Powiększająca się macica, która zabiera coraz więcej przestrzeni w ciele mamy, powodując, że płuca nie mają miejsca na porządne rozciągnięcie się podczas wdechu. Nie jest też łatwo poruszać się z kilkukilogramowym brzuchem - nic dziwnego, że pojawia się zadyszka. Pocieszające jest to, że gdy dziecko w ostatnich tygodniach przed porodem obsunie się w dół, oddychanie stanie się łatwiejsze.  

Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

Kołatanie serca w ciąży: czy palpitacje serca to przyczyna do niepokoju?

Czy brak tchu jest groźny dla dziecka? 

Gdy dziecko zaczyna rozwijać się w brzuchu, powstaje wraz z nim łożysko, które zapewnia mu dostawy substancji odżywczych oraz tlenu. Dlatego zadyszki mamy nie są niebezpieczne dla dziecka i nie powodują, że zaczyna się dusić. Badania pokazują, że około 60% do 70% kobiet w ciąży doświadcza tego objawu i w większości nie stanowi on żadnego problemu zdrowotnego. Także dla mamy, która po porodzie, przestaje skarżyć się na duszności. To dlatego, że po urodzeniu dziecka zarówno narządy, jak i gospodarka wracają do stanu sprzed ciąży.

Kiedy brak tchu może świadczyć o problemie?

Są niestety, na szczęście rzadkie, przypadki, kiedy brak tchu może świadczyć o poważnych powikłaniach ciążowych. Chodzi o stan przedrzucawkowy oraz zatorowość płucną. Pierwsze powikłanie jest schorzeniem, którego podłożem jest wysokie ciśnienie krwi. Oprócz białkomoczu widocznego w badaniach krwi, obrzęków, bólu głowy, zaburzeń widzenia, mogą pojawić się również trudności z oddychaniem. 

Zagrożeniem życia przyszłej mamy jest zakrzepica i jej powikłanie - zatorowość płucna, która polega na pojawieniu się skrzepów krwi, które blokują naczynia i tętnice docierające do płuc, powodując niedotlenienie narządów. Zatorowości w ciąży sprzyjają zmiany hormonalne, zwiększające krzepliwość krwi przyszłej mamy oraz ucisk macicy na żyły biodrowe i żyłę główną dolną, co zwiększa ryzyko powstawania skrzepów. Objawem zatorowości w ciąży jest nagłą i poważna duszność, ból w klatce piersiowej, wysokie tętno i fatalne samopoczucie.

Zarówno objawy sugerujące stan przedrzucawkowy, jak i zatorowość płucną wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. 

Jak sobie radzić z dusznością w ciąży? 

Brak tchu to coś, na co nie ma lekarstwa. Ale są sposoby, które mogą złagodzić ten nieprzyjemny objawu.

  • Gdy pojawiają się trudności w oddychaniu czy zadyszka, stań prosto - taka postawa ciała zwiększa przestrzeń potrzebną płucom do głębokiego wdechu.
  • Śpij na wysokich poduszkach na lewym boku - to najlepsza pozycja dla krążenia podczas ciąży.
  • Zwolnij tempo - słuchaj swojego ciała i nie forsuj się zbyt mocno. Pośpiech sprawia, że ​​serce i płuca pracują więcej.
  • Staraj sie oddychać przeponą, nie brzuchem (klatka piersiowa powinna unosić się do góry). 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza