Jak liczyć ruchy dziecka: kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

2015-09-28 16:38 Iwona Podolska
Kiedy trzeba liczyć ruchy dziecka
Autor: _shutterstock|Shutterstock Liczenie ruchów dziecka nie sprawia żadnych kłopotów.

Jak liczyć ruchy dziecka?  Na odpowiedź na to pytanie niecierpliwie czeka każda mama. Ale nie każda wie, że liczenie ruchów dziecka w ciąży to prosta metoda oceny jego kondycji i zdrowia. Przeczytaj, jak liczyć ruchy dziecka: kiedy i jak często to robić!

Jak liczyć ruchy dziecka? Nie jest to trudne. Jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy, prawdopodobnie poczujesz ruchy dziecka około 20. tygodnia ciąży. Gdy rodziłaś już dziecko, może stać się to wcześniej – między 14. a 18. tygodniem ciąży. Gdy minął 22. tydzień ciąży, a twoje dziecko jeszcze się nie uaktywniło, koniecznie zgłoś się do lekarza. Monitorowanie ruchów dziecka zalecane jest, gdy przebieg ciąży jest nieprawidłowy, a także gdy przyszłą mamę niepokoi słaba aktywność dziecka. Jednak zanim zaczniesz się martwić o dziecko, zwróć uwagę na kalendarz ciąży - wiele zależy od tego, w którym jej miesiącu jesteś.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Jak liczyć ruchy dziecka: szybko się nauczysz

Sposób na to, jak liczyć ruchy dziecka nie powinien nikomu sprawić trudności. Połóż się na lewym boku i przez godzinę notuj wszystkie ruchy: i słabe, i mocne. W okolicy terminu porodu powinno ich być przynajmniej 10 na godzinę. Jeśli jest ich mniej, zjedz lekki posiłek lub coś słodkiego. Ruchy powinny się wtedy nasilić, bo podniesie się poziom glukozy. Następnie połóż się i licz jeszcze raz. Sygnał alarmowy to mniej niż 4 ruchy na godzinę i zupełny ich brak. Potrzebna jest wtedy konsultacja u ginekologa, kontrola zapisu czynności serca dziecka (KTG), czasem również badanie USG.

Uwaga: koniecznie trzeba jechać do szpitala, jeśli dziecko nie rusza się zupełnie przez kilka godzin, zwłaszcza gdy w poprzednich dniach zwykle o tej porze było aktywne.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Jak liczyć ruchy dziecka: czy codziennie musisz je sprawdzać?

Nie. Monitorowanie ruchów dziecka zalecane jest przez lekarzy wtedy, gdy ciąża przebiega nieprawidłowo (przyszła mama ma nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę) oraz gdy już minął termin porodu. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma medycznych wskazań do liczenia ruchów płodu. Ale oczywiście, jeśli masz wrażenie, że aktywność maluszka zmniejszyła się z dnia na dzień, jego ruchy są znacznie słabsze, trzeba policzyć jego ruchy.

Uwaga: Jeśli lekarz zalecił ci liczenie ruchów dziecka, powinnaś to robić dwa, trzy razy dziennie i ich liczbę zapisywać na kartce.

Dowiedz się dlaczego taniec dla niemowląt ma sens!

Jak liczyć ruchy dziecka: pulsowanie i kopnięcia

Jak liczyć ruchy dziecka? Pierwsze ruchy płodu są bardzo delikatne – odczujesz je jak pulsowanie i puknięcia z wnętrza brzucha. Bardziej wyczuwalne i regularne stają się w 6. miesiącu ciąży. Pod koniec II trymestru już wyraźnie poczujesz, jak twoje dziecko kopie, przemieszcza się, a nawet robi fikołki. Gdy masz nadwagę, będziesz odczuwać ruchy dziecka mniej wyraźnie, niż gdybyś była szczupła. Podobnie jest, jeśli łożysko umiejscowione jest na przedniej ścianie macicy – tworzy wtedy jakby poduszkę, która amortyzuje ruchy dziecka.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Jak liczyć ruchy dziecka: jak często powinnaś je odczuwać?

Trudno dokładnie powiedzieć, jak często powinnaś odczuwać ruchy dziecka. Zwykle dzieje się to kilkadziesiąt razy dziennie, ale warto pamiętać, że każde dziecko ma swój rytm. Jedno jest spokojne, drugie bardziej aktywne. Poza tym dziecko ma też okresy snu i czuwania, kiedy nie rusza się wcale. W 8.-9. miesiącu ciąży, kiedy dziecko ma w brzuszku niewiele miejsca, jego ruchy są łagodniejsze – raczej wierci się, przeciąga, wypina pupkę. Brzuch wtedy faluje, pojawiają się na nim wypukłości. Ruchy dziecka nie powinny być dla ciebie bolesne, ale gdy np. trafi nóżką w twój żołądek, może to być nieprzyjemne odczucie.

Dołącz również do dyskusji o ruchach dziecka na forum Mjakmama24.pl!

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE