Cesarskie cięcie czy poród naturalny – który poród jest lepszy?

2012-11-05 13:43 Eliza Dolecka
cesarskie ciecie czy porod naturalny ktory porod jest lepszy
Autor: _photos.com

Cesarskie cięcie czy poród naturalny. W ciąży pewnie wielokrotnie zadajesz sobie pytanie - jak będzie wyglądał twój poród i który niesie ze sobą mniejsze ryzyko powikłań poporodowych. Statystycznie rzecz biorąc więcej komplikacji jest po cesarce, ale przecież nie jest to regułą.

Cesarskie cięcie teoretycznie jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia dziecka i mamy niż poród naturalny, ale nie można tak ujednolicać.

Cesarskie cięcie - powikłania

Ryzyko powikłań po cesarskim cięciu jest wyższe. Wprawdzie najwięcej powikłań dotyczy przypadków, gdy o cesarce zdecydowano po próbie porodu drogami natury, a chorujące dzieci to głównie wcześniaki, jednak mimo wszystko statystycznie lepiej wypadają porody drogami rodnymi.

Cesarskie cięcie - wpływ zabiegu na zdrowie mamy i dziecka

Cesarskie cięcie sprawia, że mama i dziecko gorzej się czują po zabiegu. Jest to jednak bardzo duże uproszczenie. Jeśli cesarkę udaje się przeprowadzić w momencie, gdy ciężarna i nienarodzone dziecko są w dobrej formie, to i po porodzie czują się doskonale, gdyż nie wyczerpały ich trudy wielogodzinnego porodu. Najczęściej jednak decyzja o cięciu cesarskim zapada wtedy, gdy istnieje zagrożenie zdrowia, a nawet życia matki lub jej dziecka. Zabieg zwiększa szanse na szczęśliwe rozwiązanie, jednak nie usuwa wszystkich problemów, choćby takich jak choroby przewlekłe kobiety czy wady rozwojowe dziecka. Zatem dochodzenie do formy po cesarce nie jest związane z samą operacją, ale jej przyczyną. Trudno sobie wyobrazić, że kilogramowy wcześniak będzie tak samo dobrze się czuł jak dziecko donoszone.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE