"Moja sąsiadka pije w ciąży alkohol - czy powinnam to zgłosić?"

2021-09-10 15:39

"Wiem o tym, że moja sąsiadka pije alkohol, ale nie mogę nic zrobić. Na to nie ma żadnego paragrafu" - pisze Iwona.

Kobieta pije alkohol w ciąży - czy coś jej grozi?
Autor: Getty images Kobieta pije alkohol w ciąży - czy coś jej grozi?

"Moja sąsiadka nie ma dzieci, obecnie jest w II trymestrze ciąży. Jej brzuch jest już widoczny, ale ona od początku ciąży nic sobie z tego nie robi. Piła przed ciążą, pije także teraz. Nie jest alkoholiczką, po prostu test ciążowy nie zmienił jej podejścia do tych spraw.

Jednak w świetle prawa nie robi nic złego. Gdyby pod opieką miała dziecko, a nie płód pod sercem, sytuacja byłaby inna. A tak, mam związane ręce" - pisze Iwona.

Czy faktycznie picie alkoholu w ciąży w myśl przepisów prawa jest dozwolone? I co robić, jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji?

Pijana matka na spacerze z niemowlakiem. Miała ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie

Picie alkoholu w ciąży  - smutne statystyki

Statystyki smutne, a właściwie tragiczne, są takie, że nawet co trzecia kobieta w ciąży przyznaje się do tego, że sięga po napoje alkoholowe. W Polsce co roku rodzi się prawie 8 tysięcy dzieci z poalkoholowymi uszkodzeniami płodu. Wśród nich z FAS - Płodowym Zespołem Alkoholowym.

Prawdą natomiast jest fakt, że kobieta w ciąży paląca papierosy czy pijąca alkohol nie popełnia przestępstwa ani wykroczenia, choć wiadomo, że swoim działaniem naraża rozwijające się w macicy dziecko na szereg groźnych chorób.

Zobacz także: Alkohol a opieka nad dzieckiem. Czy możesz sięgać po alkohol, gdy dziecko śpi?

W 2020 roku Rzecznik Praw Dziecka postulował, by przepisy zmienić. Jednym słowem - karać kobiety m.in. za picie alkoholu w ciąży:

"Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. (…) Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w tracie ciąży" - postulował RPD Mikołaj Pawlak.

Taki postulat spotkał się jednak z opinią, że lepsze od karania byłby działania edukacyjne i profilaktyczne, a także pomoc i leczenie w sytuacji, gdy ciężarna ma faktyczny problem z alkoholem.

Wiele kobiet wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że picie alkoholu w ciąży jest naprawdę szkodliwe. I to nie tylko picie na umór, ale każda dawka alkoholu.

Zobacz także: Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Tymczasem wciąż krążą mity na temat tego, co wolno w ciąży, a czego nie wolno. Jednym z nich jest właśnie przysłowiowa lampka wina, podobnie jak piwa bezalkoholowego w czasie karmienia piersią. W rzeczywistości młode mamy sięgają po piwo z zawartością 0,5% alkoholu wierząc, że to pobudzi laktację.

Zmiana przepisów prawa - zdaniem przeciwnych karaniu za picie alkoholu w ciąży - nie przyniesie skutku. Ciężarne, które piją w ciąży albo nie mają świadomości na temat zagrożeń (tu: działania edukacyjne), albo nie przestrzegają także innych norm społecznych, w związku z czym pić nie przestaną, za to będą to lepiej kamuflować.

Z kolei zwolennicy zmian przepisów w prawie twierdzą, że nie powinny one podlegać dyskusji, bo tak samo jak jazda po alkoholu, picie w ciąży także stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia innych.

Sprawdź: Produkty zakazane w ciąży - zobacz, czego nie możesz jeść

Co robić, aby urodzić zdrowe dziecko?

Pytanie 1 z 11
Czy w ciąży trzeba zrezygnować z kawy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza