W ciąży nie musisz siedzieć w domu. Co wolno przyszłej mamie?

2022-01-27 12:15

Ciąża to czas, w którym kobiety często rezygnują z wielu zajęć w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Jednak to, że jesteś w ciąży nie musi oznaczać końca życia towarzyskiego czy uprawiania sportu. Co można robić będąc w ciąży, a czego nie?

Przyjemności kobiet w ciąży. Co wolno przyszłej mamie?
Autor: Getty images Przyjemności kobiet w ciąży. Co wolno przyszłej mamie?

Jeśli ciąża nie jest zagrożona i przebiega prawidłowo - nie ma potrzeby rezygnowania z rozrywek, podróży czy aktywności. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić. Wszystko dobrze jest robić z głową. Pamiętajmy, że zdrowie i samopoczucie mamy, to także zdrowie dziecka. Co można robić będąc w ciąży, a czego nie? 

Spis treści

  1. "Domówka"- dlaczego nie?
  2. Wolno ci też zatańczyć!
  3. Fitness - idealny dla kobiet w ciąży
  4. Kobiety w ciąży powinny pływać!
  5. Urlop lub weekendowy wyjazd - świetny pomysł
Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

"Domówka"- dlaczego nie?

W ciąży nie musimy rezygnować z małych przyjemności, takich jak spotkanie z przyjaciółmi. Dla kobiet w ciąży zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybranie się na imprezę organizowaną w kameralnym gronie (tzw. domówka) niż pójście do klubu, zwłaszcza, gdy przyszła mama ma już widoczny brzuszek.

Bawiąc się w mieszkaniu przyjaciół będziesz mogła przyjąć wygodną dla siebie pozycję, a także w każdym momencie pójść do drugiego pokoju i odpocząć. Nie będziesz także narażona na uciążliwy hałas.

Nawet jeśli głośna muzyka nie przeszkadza tobie, może przeszkadzać twojemu dziecku. Wówczas, możesz czuć zwiększone ruchy dziecka lub przeciwnie - staną się rzadsze i słabsze.

Pamiętaj również, aby nigdy nie pić alkoholu! Picie alkoholu w ciąży, nawet w minimalnych dawkach jest zakazane, ponieważ ma negatywny wpływ na rozwój płodu. Alkohol może uszkodzić mózg dziecka i przyczynić się do powstania nieodwracalnych zmian.

Dla kobiet w ciąży świetnym rozwiązaniem są bezalkoholowe owocowe drinki, które nie tylko apetycznie wyglądają, ale również bardzo dobrze smakują.

Kiedy decydujesz się na wyjście na przyjęcie, wybierz strój w którym nie tylko będziesz czuła się pięknie, ale również (co ważne w ciąży) komfortowo. Strój powinien być wygodny i taki, który nie krępuje ruchów. Jeśli zawsze lubiłaś chodzić w butach na obcasie - nie jest konieczne, abyś z nich rezygnowała. Zwróć jednak uwagę na to, aby były stabilne i nie za wysokie.

Czytaj równieżĆwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Wolno ci też zatańczyć!

Taniec to świetna forma rozrywki, która nie tylko poprawia samopoczucie i pozwala się zrelaksować, ale również jest doskonałym ćwiczeniem, które poprawia ukrwienie skóry. To zdecydowanie ten rodzaj sportu który sprawia, że lepiej się czujemy.

Kobiety ciężarne, które regularnie tańczą, wzmacniają mięśnie, których dobry stan jest bardzo przydatny w czasie porodu. Ponadto, taniec zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, a także sprawia, że kobieta po porodzie szybciej odzyskuje dawne siły.

Pamiętajmy jednak, aby tańczyć z umiarem - nie podskakuj ani nie wykonuj ruchów zbyt gwałtownie, ponieważ zbyt szybki taniec może spowodować osłabienie organizmu, doprowadzić do przemęczenia i wpłynąć niekorzystnie na rozwój dziecka. 

Fitness - idealny dla kobiet w ciąży

Ciąża to nie choroba, dlatego ćwiczenia w czasie ciąży nie są zakazane, a nawet są wskazane! Ważne, aby kobieta zbytnio się nie forsowała i skorzystała z rad trenerów, którzy ułożą jej specjalny zestaw ćwiczeń. Kobietom w ciąży szczególnie poleca się pilates - spokojne ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni brzucha i pleców.

Warto znaleźć klub fitness, który oferuje specjalne lekcje aerobiku dla ciężarnych. To świetna forma rozrywki, dzięki której przyszła mama będzie miała szansę zrelaksować się i spędzić miło czas w gronie innych przyszłych mam.

Kobiety w ciąży powinny pływać!

Basen jest doskonałą formą rekreacji i rozrywki szczególnie dla kobiet będących w ciąży, przede wszystkim dlatego, że pozwala odciążyć zmęczony kręgosłup. Kobieta w wodzie może poczuć się lżejsza, ponieważ nie odczuwa tak bardzo swojej wagi ani ciężaru coraz większego brzucha.

Warto znaleźć basen w którym organizowane są specjalne zajęcia tylko dla przyszłych mam. Istnieją różne rodzaje zajęć skierowanych dla kobiet ciężarnych, m.in. zwykłe pływanie, pływanie lecznicze, aqua-aerobic czy ćwiczenia relaksujące. Pamiętajmy jednak - w ciąży nie można nurkować!

Nie bój się baby shower

Świetnym pomysłem będzie zorganizowanie imprezy - Baby shower, czyli przyjęcie na cześć nienarodzonego jeszcze dziecka, które wyprawia się najczęściej pod koniec ciąży. Poproś o pomoc przyjaciółkę lub siostrę - zaproście koleżanki, zadbajcie o dobrą organizację, prezenty, wygodę i dobre samopoczucie honorowego gościa, czyli ciebie a na pewno będzie to jedno z najlepszych wspomnień z okresu ciąży przyszłej mamy.

Urlop lub weekendowy wyjazd - świetny pomysł

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania, pod warunkiem, że nie jest zagrożona lub bliźniacza (wtedy jesteś w grupie ryzyka). Jeśli lekarz zalecił ci odpoczynek, nie powinnaś się ruszać z domu, ale jeśli nie widzi przeciwwskazań do aktywności - wybierz się z mężem na urlop, by odpocząć przed porodem

W ciąży najlepiej podróżować między 16. a 28. tygodniem ciąży. To czas, gdy ryzyko poronienia jest najmniejsze. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby podróżować w trzecim trymestrze ciąży, o ile czujesz się dobrze i nie przeszkadza ci duży brzuch.  

Wybierając się dalej, zadbaj o 3 elementy twojej podróży z brzuszkiem: bezpieczny i wygodny transport, ryzyko chorób zakaźnych oraz lokalna opieka zdrowotna (sprawdź, gdzie w razie potrzeby udać się po pomoc).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza