Skurcze po orgazmie w ciąży - czy mogą być niebezpieczne dla płodu?

2022-02-21 12:22

Seks w ciąży to temat bardzo ważny dla wielu par. Niestety, wiele osób rezygnuje w tym czasie ze zbliżeń z obawy o dziecko. Czy potrzebnie? Czy orgazm w ciąży i wywołane nim skurcze może wywołać poród? Kiedy seks jest przeciwwskazany?

Skurcze po orgazmie w ciąży
Autor: Getty images Skurcze po orgazmie w ciąży - czy mogą być niebezpieczne dla płodu?

Wiele osób zastanawia się, czy seks w ciąży jest bezpieczny nie tylko dla dziecka, ale również dla ciężarnej. Wiele kobiet, w obawie przed „uszkodzeniem” płodu rezygnuje ze zbliżeń, nawet przez cały okres trwania ciąży, mimo braku jakichkolwiek medycznych przeciwwskazań.

Czy jednak obawianie się o zdrowie dziecka w ciąży fizjologicznej jest zasadne? Czy skurcze po orgazmie mogą zagrażać nienarodzonemu dziecku?

Spis treści

  1. Skurcze po orgazmie w ciąży – czy na pewno są bezpieczne?
  2. Orgazm w ciąży – dlaczego łatwiej go osiągnąć?
  3. Czy skurcze po orgazmie w ciąży mogą wywołać poród?
  4. Kiedy lepiej unikać seksu w ciąży?
Co czuje dziecko, gdy rodzice się kochają?

Skurcze po orgazmie w ciąży – czy na pewno są bezpieczne?

Absolutnie nie! Dziecko nie odczuwa skurczów po orgazmie ani uderzeń, gdyż jest ono w pewnym sensie izolowane przez wody płodowe. Seks w ciąży nie wpływa również w negatywny sposób na płód.

Co więcej, dziecko nie tylko nie odczuwa twojego orgazmu jako negatywnego doświadczenia, a wręcz przeciwnie. Specjaliści uważają, że dziecko w macicy, twój orgazm, a co za tym idzie towarzyszące mu skurcze macicy, może odczuwać jako przyjemne kołysanie.

Seks w ciąży pozytywnie wpływa również na ciebie. Zmniejsza on bowiem poziom stresu i łagodzi dolegliwości związane z ciążą. Pamiętaj jednak o odpowiednich pozycjach seksualnych w zależności od wielkości ciążowego brzuszka. Dzięki temu unikniesz potencjalnego dyskomfortu podczas współżycia, a seks dostarczy ci jeszcze więcej przyjemności.

Czytaj również: Który orgazm jest lepszy: łechtaczkowy czy pochwowy?

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Orgazm w ciąży – dlaczego łatwiej go osiągnąć?

Ciąża to okres, w którym ciało kobiety jest szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju bodźce. Z tego też powodu, niektóre z nich znacznie łatwiej osiągają orgazm. Co więcej, ze względu na zmiany hormonalne, większość kobiet zauważa większą ochotę na seks niż zwykle. Już na samym początku ciąży, w pierwszym trymestrze, dochodzi do zwiększenia ukrwienia miednicy, a więc również pochwy i macicy.

Co więcej, znacząco zwiększa się także nawilżenie pochwy oraz rozmiar warg sromowych. To wszystko współgrające ze sobą powoduje, że wiele kobiet czerpie z seksu oraz pieszczot znacznie więcej radości i przyjemności, niż miało to miejsce przed ciążą.

Drugi oraz trzeci trymestr to czas, w którym kobiety częściej niż przed ciążą są w stanie osiągnąć tzw. orgazm wielokrotny. Związane jest to z faktem, że silne podniecenie seksualne po szczytowaniu utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku kobiet nieciężarnych.

To również związane jest ze zwiększonym przekrwieniem narządów miednicy w tym okresie. Powoduje to, że krew nie odpływa z tego obszaru bezpośrednio po orgazmie, lecz zostaje, powodując przetrwałe przekrwienie narządów rodnych.

Czy skurcze po orgazmie w ciąży mogą wywołać poród?

Uważa się, że stosunek płciowy po 37. tygodniu ciąży może potencjalnie przyspieszyć poród. Jest to spowodowane nie tylko skurczami towarzyszącymi szczytowaniu, ale także obecnością w nasieniu prostaglandyn, czyli białek, które zwiększają kurczliwość mięśniówki. Powodują one również zmiękczenie szyjki macicy.

Z tego powodu, przy ciążach przeterminowanych, lekarze zalecają m.in. umiarkowaną aktywność fizyczną, taką jak np. chodzenie po schodach, a także właśnie uprawianie seksu. Skurcze towarzyszące orgazmom są jednak zupełnie inne niż te towarzyszące akcji porodowej. Są znacznie mniej nasilone, nie są regularne i nie wywołują dolegliwości bólowych. Nie mogą zatem spowodować rozpoczęcia porodu.

Macica w trakcie ostatniego trymestru ciąży, w krótkim czasie po osiągnięciu przez kobietę orgazmu, może być jedynie twardsza i bardziej napięta. Napięcie ustępuje jednak samoistnie najczęściej w ciągu pół godziny od odbycia stosunku.

Czytaj również: Kamasutra w ciąży - najlepsze pozycje seksualne dla ciężarnej

Seks oralny i analny w ciąży: czy to bezpieczne?

Kiedy lepiej unikać seksu w ciąży?

Pomimo tego, że seks w ciąży ma bardzo pozytywny wpływ na kobietę oraz relację z partnerem, są sytuacje kliniczne, przy których współżycie jest bezwzględnie przeciwwskazane. Jedną z nich jest zagrażające poronienie. Jest to sytuacja kliniczna, w której występują charakterystyczne dla poronienia objawy, jednak szyjka macicy jest zamknięta, a samo dziecko znajduje się w jamie macicy. Wtedy zalecany jest kobiecie przede wszystkim odpoczynek.

Inną sytuacją, która stanowi przeciwwskazanie do uprawiania seksu w ciąży jest niewydolność cieśniowo-szyjkowa. Ze współżycia powinnaś zdecydowanie zrezygnować w momencie, kiedy stwierdzone zostało u ciebie łożysko przodujące, gdyż może dojść w takiej sytuacji do niebezpiecznego dla życia twojego i dziecka krwotoku. Co więcej, przeciwwskazaniem do uprawiania seksu w trakcie ciąży jest także ciąża mnoga.

Ouiz o seksie: Czy wiesz wszystko na temat seksu?

Pytanie 1 z 7
Seks oralny to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza