To nie tylko „gimnastyka” w brzuchu. Naukowcy odkryli, dlaczego nienarodzone dzieci kopią

2022-12-28 13:45

Dlaczego nienarodzone dzieci kopią? Dotąd uważano, że to rodzaj treningu mięśni maluszka, który w ten sposób przygotowuje się do funkcjonowania w świecie zewnętrznym. To wszystko prawda, ale nie jest to jedyne wytłumaczenie. Cel kopniaków w brzuchu mamy jest dużo bardziej złożony.

Mężczyzna całuje brzuch żony w ciąży
Autor: GettyImages To nie tylko „gimnastyka” w brzuchu. Naukowcy odkryli, dlaczego nienarodzone dzieci kopią

Zespół z Uniwersytetu Tokijskiego twierdzi, że kopniaki dziecka w brzuchu mamy nie są przypadkowe i mają bardzo istotne znaczenie dla rozwoju dziecka. Zdaniem badaczy, to nie tylko gimnastyka mięśni mająca na celu ich wzmocnienie, ale i czynność mająca konkretny cel, jakim jest rozwój układu sensomotorycznego i koordynacji ruchowo-wzrokowej (ręka-oko). Dlaczego natura kazała nienarodzonym maluszkom wykonywać akrobacje w macicy?

Spis treści

  1. Ruchy płodu - kiedy je czujesz?
  2. Kopniaki w brzuchu to trening mięśni
  3. Ruchy w macicy uczą kontroli nad ciałem
Jak liczyć ruchy płodu?

Ruchy płodu - kiedy je czujesz?

Pierwsze ruchy dziecka można dostrzec zazwyczaj już ok. 16.-20. tygodnia ciąży, ale prawdziwe kopniaki przyszła mama czuje zwykle trochę później, bo ok. 24.-28. tygodnia. Nie jest to już "bulgotanie" i lekkie muśnięcia – dziecko potrafi kopnąć mamę z siłą ponad 45 niutonów, czyli 4,5 kilograma. 

Ok. 30. tygodnia kopniaki stają się rzadsze i lżejsze: aktywność dziecka spada wraz z jego wzrostem. Gdy ma  mniej miejsca w macicy, zmniejszają się też jego możliwości swobodnego poruszania się. 

Kopniaki w brzuchu to trening mięśni

Naukowcy od dawna wiedzą, że ruchy płodu nie są bezcelowe. Po pierwsze, to ćwiczenia - trening, który pomaga rozwijać mięśnie i kości. Zdaniem niektórych lekarzy, brak ruchów płodu (wywołany różnymi przyczynami zdrowotnymi) może prowadzić do różnych wad wrodzonych, takich jak słabe kości podatne na złamania.

Po drugie, ruchy kończyn pomagają w prawidłowym uformowaniu się ich stawów, co zapobiega chorobie zwyrodnieniowej stawów w późniejszym życiu.

Do tej pory eksperci nie byli pewni, czy ruchy dziecka w brzuchu są mimowolne czy też kieruje nimi mózg maluszka. Ostatnie badania fal mózgowych płodu dają jednak pewne wskazówki. Okazuje się, że gdy nienarodzone dziecko porusza prawą ręką, natychmiast po tym wytwarza fale mózgowe w części lewej półkuli mózgowej, która przetwarza dotyk dla prawej ręki.

Czytaj również: Za spokojne, a może zbyt ruchliwe? 10 informacji o prawidłowych ruchach dziecka w brzuchu

Brak ruchów dziecka - kiedy jechać do szpitala?

Ruchy w macicy uczą kontroli nad ciałem

Odkryto również, że kopnięcia płodu w trzecim trymestrze pomagają niemowlęciu rozwinąć obszary mózgu związane z bodźcami sensorycznymi. A to pomaga maluszkowi nauczyć się kontrolowania i poczucia własnego ciała. Spontaniczny ruch pomaga im bowiem w zebraniu informacji z otoczenia i w "mapowaniu" mózgu, który przez reakcję na bodźce tworzyć połączenia odpowiadające za orientację przestrzenną.

W czasie badań nad tym zagadnieniem japońscy naukowcy stworzyli komputerowy model układu mięśniowo-szkieletowego, na który nanieśli dane dotyczące ruchów w macicy. Dzięki temu mogli przeanalizować komunikację między mięśniami i kierującymi ich pracą neuronami.

Odkryli, że spontaniczne ruchy, które wydają się nie mieć wyraźnego zadania ani celu, przyczyniają się do rozwoju  układu sensomotorycznego, który w ciele człowieka odpowiada za odczuwanie dotyku, wibracji, napięcia, bólu, temperatury itd. Płody wykonując swoje akrobacje ruchowe odbierają bodźce i uczą się reakcji na nie.

„Przyjmuje się, że rozwój układu sensomotorycznego ogólnie zależy od występowania powtarzających się interakcji sensomotorycznych, co oznacza, że ​​im częściej wykonujesz tę samą czynność, tym bardziej prawdopodobne jest, że się jej nauczysz i zapamiętasz - tłumaczy Hoshinori Kanazawa z Graduate School of Information Science and Technology z Uniwersytetu Tokijskiego, cytowany przez portal studyfinds.org. 

Czytaj również: Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk taty?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza