Tran w ciąży - suplement dla ciężarnych bogaty w kwasy omega-3

2020-09-11 14:43

Tran jest bogaty w kwasy omega-3. Tradycyjnie stosowany był u dzieci w celu zapobiegania krzywicy. Gdy odkryto w nim kwasy omega-3, poznano jego ogromne znaczenie dla zdrowia dorosłych, zwłaszcza ciężarnych i mam karmiących piersią. Dlaczego warto pić tran w ciąży?

Tran w ciąży bogaty w kwasy Omega-3
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Tran w ciąży - potrzebna dawka kwasów omega-3
  2. Tran w ciąży: czy można przedawkować?

Tran jest bogaty w kwasy omega-3 i dlatego stanowi ważny składnik diety w ciąży. Jeśli chcesz dbać o zdrowie swoje, wzmacniać odporność w ciąży, a także zapewnić prawidłowy rozwój nienarodzonemu dziecku, pij tran w ciąży.

Zwyczaj picia tranu pochodzi z Norwegii. Tam zaleca się każdej osobie codzienne spożywanie tranu (dzieciom już od 4. tygodnia życia!), co ma zapewnić odpowiednie ilości witaminy D oraz kwasów omega-3.

Może właśnie dlatego mieszkańcy Norwegii należą do najzdrowszych narodów w Europie (najwięcej osób dożywa tam stu lat)? Faktem jest, że Norwedzy przestrzegają reguł zdrowej diety, m.in. regularnie jadają ryby morskie – ponad 4-krotnie częściej niż Polacy!

Tran w ciąży - potrzebna dawka kwasów omega-3

Tran to olej z wątroby dorsza, produkt w pełni naturalny, o wielu właściwościach zdrowotnych. Obok mięsa tłustych ryb morskich tran jest najbogatszym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (EPA i DHA), które mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu, zwłaszcza układu nerwowego i mózgu.

Kwasy omega-3, głównie DHA, potrzebne są do prawidłowego rozwoju i dojrzewania kory mózgowej (co decyduje o zdolności uczenia się), a także siatkówki oka (co wpływa na ostrość widzenia). Dlatego spożywanie tranu w ciąży jest szczególnie istotne, zwłaszcza w III trymestrze, kiedy DHA gromadzi się w mózgu płodu.

Także w czasie karmienia piersią w diecie mamy nie powinno zabraknąć kwasów omega-3. Trafiają one do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki. A im więcej DHA w mleku, tym lepszy rozwój intelektualny dziecka. Kwasy omega-3 mają też niebagatelne znaczenie dla młodej mamy, zmniejszają bowiem podatność na depresję poporodową.

Dobrze wiedzieć
  • Zalecana dzienna dawka kwasów omega-3 dla ciężarnych i kobiet karmiących piersią to 1–1,5 grama.
  • Zalecane dzienne spożycie witaminy D dla kobiet ciężarnych i kobiet karmiących piersią wynosi: 1500–2000 IU.
  • Dziennie zapotrzebowanie na witaminę A w czasie ciąży wynosi 1250 µg, w czasie laktacji do 1600 µg.

Tran w ciąży: czy można przedawkować?

Tran jest także bogatym źródłem witamin: A, D i E. Pojawia się więc pytanie, czy u kobiety ciężarnej nie istnieje groźba przedawkowania witaminy A i jej szkodliwego wpływu na płód (takie ryzyko dotyczy I trymestru ciąży, kiedy formują się narządy dziecka).

Otóż spożywanie samego tranu w ciąży w dawce dziennej zalecanej dla dorosłych – 5 ml – jest bezpieczne. Warto jednak wybrać taki tran, który ma obniżoną zawartość witaminy A (250 mcg w dawce) albo stosować go dopiero w drugiej połowie ciąży. Oczywiście codzienne zażywanie tranu w ciąży i innego preparatu witaminowego powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czytaj: KWAS FOLIOWY w ciąży. Dawkowanie kwasu foliowego

TRAN: na czym polega jego fenomen? Czy warto dawać tran dzieciom?

Minerały w ciąży: 9 składników niezbędnych w diecie ciężarnej

miesięcznik "M jak mama"