Ugryzienie kleszcza w ciąży – czy istnieje ryzyko wystąpienia boreliozy u dziecka?

2021-08-10 10:12

Ugryzienie przez kleszcza w czasie ciąży może być groźne dla dziecka. Co powinna zrobić kobieta w ciąży, gdy ukąsi ją kleszcz? Jakie mogą być konsekwencje boreliozy w ciąży?

ugryzienie kleszcza a ciąża
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zastosowanie leczenia antybiotykiem w odpowiednim czasie minimalizuje ryzyko zakażenia dziecka boreliozą.

Spis treści:

  1. Ugryzienie przez kleszcza w ciąży – co robić?
  2. Borelioza w ciąży – na co zwrócić uwagę
  3. Borelioza w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?
  4. Ugryzienie przez kleszcza w ciąży – jak chronić się przed ukąszeniem?

Ugryzienie przez kleszcza w ciąży – co robić?

Nie powinno się lekceważyć ugryzienia przez kleszcza w ciąży. Mimo że nie ma jeszcze wystarczających dowodów naukowych na potwierdzenie zależności pomiędzy boreliozą w ciąży a wadami wrodzonymi u dziecka, należy w takiej sytuacji niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Do zakażenia dziecka boreliozą może dojść poprzez przeniknięcie krętków Borrelia burgdorferi przez łożysko. Na kleszcze powinny uważać też matki karmiące – niektórzy lekarze są zdania, że owe krętki mogą przeniknąć z pokarmem do organizmu dziecka.

Kobiety, które ugryzie kleszcz podczas ciąży nie powinny jednak martwić się na zapas – nie każdy jest nosicielem boreliozy. Niebezpieczne pajęczaki znajdują się głównie w północnych rejonach Polski.

Ważne jest jednak, aby zawsze w takiej sytuacji udać się do lekarza, ponieważ u wielu ciężarnych borelioza może przebiegać bezobjawowo. Lekarz zleci wówczas wykonanie specjalnych testów, które rozstrzygną czy konieczna jest antybiotykoterapia.

Zastosowanie leczenia antybiotykiem w odpowiednim czasie minimalizuje ryzyko zakażenia dziecka boreliozą. Leczenie boreliozy trwa w zależności od czasu, jaki upłynął od postawienia diagnozy. Jeśli choroba została wykryta szybko, antybiotykoterapia trwa zwykle kilka tygodni.

Leki podawane ciężarnym nie stanowią zagrożenia dla dziecka. W ich przypadku unika się jedynie konkretnego antybiotyku – doksycykliny, która może przyczynić się do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Czytaj: Borelioza: test na boreliozę. Jak rozpoznać boreliozę?

Jak wyciągnąć kleszcza? Prawidłowe usuwanie kleszcza

Zobacz, co musisz wiedzieć o boreliozie?

Co musisz wiedzieć o boreliozie?
Dobrze wiedzieć

Borelioza w ciąży – na co zwrócić uwagę?

W około dwa tygodnie po ugryzieniu przez kleszcza w czasie ciąży kobieta może zaobserwować u siebie pierwsze objawy boreliozy.

Pierwszym widocznym symptomem zakażenia jest powstająca w miejscu ukąszenia czerwona powiększająca się plamka, czyli rumień wędrujący. Występuje on jednak u ok. 30 proc. przypadków.

W pierwszej fazie boreliozy najbardziej charakterystyczne są objawy wskazujące na grypę, takie jak: gorączka, bóle mięśni i stawów, zmęczenie.

Borelioza w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

Borelioza nie została jeszcze do końca poznana, ponieważ jest stosunkowo nową chorobą. Wywołujące ją bakterie zostały odkryte w latach 80. XX wieku przez Willy’ego Burgdorfera. W tym czasie powszechna była opinia, że ugryzienie przez kleszcza w ciąży przyczynia się do poronienia, a także zwiększa ryzyko wad rozwojowych u dziecka oraz porodu przedwczesnego.

Lekarze z Międzynarodowego Towarzystwa ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych (ILADS) podtrzymują tę opinię – według nich krętki przekazywane przez łożysko powodują  wystąpienie boreliozy u dziecka. Wykazują również zależności pomiędzy boreliozą a zaburzeniami neurologicznymi i wadami serca u dziecka.

Ich opinie podważają przeprowadzone niedawno badaniach wśród kobiet, u których zastosowano antybiotykoterapię po ugryzieniu przez kleszcza w ciąży. Udowodniono bowiem, że ciężarna zakażona boreliozą nie przekazuje choroby swojemu dziecku.

Ugryzienie przez kleszcza w ciąży – jak chronić się przed ukąszeniem?

  • zaleca się, aby kobieta w ciąży zrezygnowała ze spacerów po lesie i wśród wysokich traw. Jeśli ciężarna zdecyduje się na taki spacer należy wówczas zadbać o odpowiedni ubiór (wysokie skarpetki, długie spodnie, bluzka z długim rękawem);
  • spacerując po lasach i łąkach nie należy siadać na trawie lub na pieńku drzewa. Gdy ciężarna chce odpocząć, powinna usiąść na kurtce lub plecaku;
  • ciężarna przed wyjściem na spacer może zastosować odpowiedni środek przeciwko kleszczom. Najbezpieczniejsze dla kobiet w ciąży jest stosowanie olejków aromatycznych odstraszających owady. W przypadku kleszczy najlepiej sprawdzą się zapachy mięty pieprzowej i paczuli. Wystarczy rozetrzeć w dłoniach ok. 8 kropli olejku i nasmarować nim odkryte partie ciała;
  • po każdym spacerze koniecznie należy obejrzeć całe ciało. Gdy dojdzie do ugryzienia kleszcza, można delikatnie usunąć go pęsetą lub pompką do usuwania kleszczy, pamiętając o dokładnej dezynfekcji po zabiegu. Kleszcza należy usunąć energicznie pociągając go w górę. Starajmy się wówczas uchwycić go jak najbliżej skóry i unikać ruchów obrotowych.

Czytaj: Kleszcz u dziecka i choroby wywołane przez kleszcze. Jak uniknąć kleszcza u dziecka?

Kleszczowe zapalenie mózgu - jak leczy się i diagnozuje tę groźną dla dziecka chorobę

PRAWDY I MITY O KLESZCZACH

Pytanie 1 z 8
Czy to prawda, że kleszcze są aktywne tylko latem?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza