Tani tablet dla dziecka - jaki wybrać idealny tablet na prezent?

2021-12-16 15:47

Niezależnie od tego, czy masz przedszkolaka, czy też nieco starsze dziecko tablet może być sprzętem, który nie tylko pozwoli dziecku świetne się bawić, ale wprowadzi je w świat elektroniki i pozwoli pogłębiać wiedze na wiele tematów. Podpowiadamy, jak wybrać tani tablet dla dziecka.

Tani tablet dla dziecka - jaki wybrać idealny tablet na prezent?
Autor: Getty images Tani tablet dla dziecka - jaki wybrać idealny tablet na prezent?

Nawet jeśli staramy się ten moment jak najbardziej odsunąć w czasie, przychodzi kiedyś taki moment, gdy dziecko prosi o tablet.

Żyjemy w czasach, w których nikt nie wyobraża sobie życia codziennego bez komputerów, telefonów i tabletów, a Internet jest, czy tego chcemy czy nie, naszym drugim życiem. Warto wprowadzić dziecko w ten świat z uwagą i rozwagą, a nie unikać tematu.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup wymarzonego tabletu - urządzenia, które wprowadzi dziecko w ten świat, ale ma zdecydowanie mniej funkcji i możliwości niż komputer czy telefon. Ten pierwszy tablet powinien być prosty i wcale nie musi być drogi. 

Spis treści

 1. Tani tablet dla dziecka
 2. Kiedy kupić dziecku pierwszy tablet?
 3. Po co dziecku tablet?
 4. Na co zwrócić uwagę wybierając tani tablet dla dziecka
 5. Tani tablet dla dziecka - wybór najtańszych modeli i średnie ceny
M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce

Tani tablet dla dziecka

Tablety przeznaczone dla dzieci są zazwyczaj tańsze od tych przeznaczonych dla dorosłych, przede wszystkim dlatego, ze ich przeznaczenie jest z reguły nieco inne. Najmłodszym dzieciom tablety służą zazwyczaj do zabawy i oglądania bajek, starsze dzieci grają w gry, serfują po Internecie i niekiedy komunikują się z rówieśnikami. 

Ich parametry nie muszą być więc tak wyśrubowane, a urządzenie tak wydajne, jak te służące dorosłym, zwłaszcza do pracy. Dzięki temu producenci "oszczędzają" na zawartości, oferując w zamian niższa cenę i mocniejszą "okładkę". Dzięki temu tablet jest w stanie wytrzymać nawet bardzo dynamiczną zabawę. 

Najtańszy tablet dla dziecka można kupić już za 300-400 zł, w przedziale 500-700 zł mamy już naprawdę spory wybór sprzętów, a ustanawiając budżet 1000 zł możemy mieć bardzo trudne zadanie z wyborem, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy dobrze obeznani w temacie.

Pod koniec artykułu zamieszczam przykłady tanich tabletów dla dzieci z poszczególnych przedziałów cenowych. Zanim jednak do tego dojdziemy, warto zastanowić się, co powinno - poza ceną wpłynąć na nasz wybór.

Czytaj równieżPatotreści – niebezpieczny trend w polskim internecie

Aplikacje edukacyjne dla dzieci – wybór najlepszych bezpłatnych aplikacji na telefon

Prezenty pod choinkę dla przedszkolaka - podpowiadamy, co kupić kilkulatkowi

Kiedy kupić dziecku pierwszy tablet?

Bardzo chciałabym móc rozwiązać dla wszystkich czytelników tę zagadkę, ale na odpowiedz wpływa tak wiele zmiennych, że nie jest to możliwe.

Bardzo wiele zależy od naszych przyzwyczajeń. jeśli sprzęty elektroniczne są ważną częścią naszego codziennego życia, korzystamy z nich regularnie i intensywnie, dziecko również bardzo szybko zainteresuje się tymi "zabawkami".

W końcu jednym z jego podstawowych i ulubionych zajęć jest obserwowanie i naśladowanie nas. Jeśli z kolei naszych telefonów używamy tylko do rozmów, a z komputera korzystamy tylko w gabinecie, podczas pracy i sporadycznie do załatwienia spraw czy zapłacenia rachunków, dziecko nieco później zainteresuje się sprzętem elektronicznym.

Jedno jest w tym wszystkim pewne - zainteresuje się tym na pewno. I warto wtedy wprowadzić go w cyfrowy świat uważnie i na swoich zasadach.

Po co dziecku tablet?

I tu znowu odpowiedzi może być bardzo wiele: do nauki, do zabawy, do rozwijania pasji, do komunikacji z rówieśnikami, ale przede wszystkim do rozwijania kompetencji cyfrowych. Wiele zależy od wieku dziecka i jego potrzeb. Maluszkom można na tablecie włączyć bajki, nieco starsze dziecko chętnie zagra w proste gry, nastolatek będzie korzystał z tabletu wg swoich potrzeb.

Nie jesteśmy w stanie i nie powinniśmy odcinać dziecka całkowicie od cyfrowego świata, bo w ten sposób wykluczamy go w jakimś sensie ze społeczności. Lepiej wprowadzić dziecko do wirtualnego świata, pokazać mu jak z niego korzystać i jak dzięki niemu się rozwijać, przestrzec przed zagrożeniami i monitorować rozsądne wykorzystywanie jego zasobów i możliwości.

To wstęp do korzystania z innych urządzeni i rozwijania kompetencji niezbędnych w dorosłym życiu. Swobodne korzystanie z urządzeń elektronicznych to dziś konieczność.

Na co zwrócić uwagę wybierając tani tablet dla dziecka

Okazuje się, że nawet jeśli nasz budżet na tablet dla dziecka jest bardzo ograniczony, to wciąż mamy wybór pomiędzy różnymi modelami. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy wśród najtańszych tablet dla dziecka?

Jeśli tablet ma służyć młodszym dzieciom (3-4 lata) zwróćmy szczególną uwagę na jakość wykonania: dobrze żeby sprzęt miał mocną obudowę, zabezpieczony ekran i był wykonany z tworzywa, które nie zaszkodzi dziecku. Pamiętajmy, że maluch może tabletem rzucić, może na niego stanąć, ale może go także próbować - w sensie dosłownym.

Dziecko nieco starsze (6-7 lat) już zazwyczaj umie dbać o ulubione zabawki, więc wzmocniona obudowa nie jat już tak istotna. Tu warto postawić na dobry wyświetlacz i nieco większa wydajność oraz wygląd tabletu. W tym czasie dla dziecka może być na przykład bardzo ważny kolor obudowy.

Dzieci starsze docenią z kolei dobrą wydajność sprzętu, a ich rodzice możliwość zastosowania blokad i ograniczeń, dzięki którym będą spokojniejsi, bo dziecko będzie bezpieczne. W przypadku wszystkich grup wiekowych warto zwrócić uwagę na to, czy tablet jest wyposażony w filtr niebieskiego światła.

Czytaj równieżKonsola dla dziecka. Jakie urządzenie do gier wybrać?

Aplikacje dla rodziców, które pomogą w kontroli nad dziećmi

Tani tablet dla dziecka - wybór najtańszych modeli i średnie ceny

Wyszukałam kilka najtańszych modeli tabletów dla dzieci. Różnią się one ceną i parametrami, warto się przyjrzeć wszystkim i wybrać najodpowiedniejszy dla dziecka, biorąc pod uwagę przede wszystkim jego wiek.

 • Overmax Edutab 2 - ok 300 zł
 • Tablet Blow KidsTAB 7 - ok.350 zł
 • Kruger&Matz EAGLE 702 - ok.380 zł
 • Amazon Fire 7 - ok. 400 zł
 • VTech Storio Max XL - ok 400 zł
 • Kurio Tab Connect - ok.450 zł
 • Tablet HUAWEI MatePad T10 - ok.450 zł
 • LeapFrog Epic - ok 500 zł
 • Amazon Fire HD 8 - ok 550 zł
 • Lenovo Tb M8 - ok.550 zł
 • Samsung Galaxy Tab A8 - ok. 800 zł

Wprowadzenie dziecka w cyfrowy świat wymaga od rodziców sporo uważności i czasu. Wybór odpowiedniego sprzętu to dopiero początek drogi. Ale zasianie w dziecku odpowiednich zachowań, ostrożności i rozwagi w korzystaniu z cudów techniki, na pewno na pewno się opłaci. Niech sprzęt będzie nasza pomocą dydaktyczną i zabawką, a nie nałogiem.