Kubek do karmienia: jaki wybrać dla dziecka? [GALERIA]

2016-02-12 10:49 Karolina Szajkowska

Kubek do karmienia stosowany jest do uzupełniającego podawania pokarmu lub leków. Sprawdza się już w pierwszych dniach życia noworodka. Zobacz, jaki kubek do karmienia będzie najlepszy dla twojego dziecka.

Wybierając kubek do karmienia, warto pamiętać, że naukę samodzielnego picia można zacząć już od 3. miesiąca życia niemowlaka. Wielu rodziców po prostu przegapia ten etap lub zastępuje go butelką. Jeżeli dziecko umie już samodzielnie trzymać przedmioty to warto spróbować podać mu kubek do karmienia z pokarmem i obserwować jego poczynania.

>> Akcesoria do karmienia piersią: 9 rzeczy, które mogą się przydać

Kubek do karmienia: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając odpowiedni kubek do karmienia, zwróć uwagę na wiek dziecka. Niektóre modele będą idealne zarówno dla noworodka, jak i później dla starszej pociechy. Ważną kwestią jest też rodzaj tworzywa z jakiego jest stworzone naczynie. W końcu będzie miało ono bezpośredni kontakt z ustami dziecka, więc warto sprawdzić, czy jest bezpieczne dla najmłodszych.

Kubek do karmienia: jakie funkcje powinien posiadać?

Kubek do karmienia przeznaczony jest do okresowego uzupełniającego dokarmiania dziecka. Powinien być on przede wszystkim wygodny w użyciu. Odpowiedni kształt i wygrawerowana miarka ułatwią podawanie jedzenia w odpowiednich ilościach. Co więcej, takie naczynie przyda się w późniejszym okresie do nauki samodzielnego jedzenia.

>> Karmienie piersią: podstawowe zasady prawidłowego karmienia dziecka

Kubek do karmienia: jakich produktów nie kupować?

Rodzice często popełniają błąd, jakim jest podawanie pokarmu w butelce. Tego gadżetu używa się praktycznie wyłącznie u noworodków oraz pociech od 6 do 9 miesięcy, które nie mogą być karmione naturalnie. U dzieci pobierających pokarm z piersi matki butelki powinny w ogóle nie być stosowane. Mogą one zaburzyć naturalny odruch ssania, a nawet doprowadzić do całkowitego odrzucenia. Zrezygnuj również z tzw. kubków niekapków. Można ich używać od czasu do czasu np. w podróży czy na spacerze, ale nie codziennie. Generalnie przysparzają one wiele problemów, jakimi są np. próchnica, uszkodzenie apratu mowy oraz anemia.

>> Co pić w czasie karmienia piersią, żeby schudnąć i nie zaszkodzić dziecku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE