Wychowujemy pokolenie... borsuków. Rośnie nam niezwykła generacja!

2024-01-29 9:49

Pokolenie borsuków to dzieci urodzone po 2010 roku. Posiadają cechy charakteru, o których wielu marzy. Rodzice pokolenia borsuków mają jednak nie lada wyzwanie wychowawcze. Bojowe nastawienie ich dzieci do świata to coś, z czym po prostu muszą się zmierzyć.

Pokolenie borsuków. Dzieci, które nie podążają ślepo za innymi
Autor: Getty Images Pokolenie borsuków to dzieci urodzone po 2010 roku

Pokolenie borsuków odnosi się do generacji alfa, a więc dzieci urodzonych po 2010 roku. Dorastają w świecie, w którym nowoczesna technologia jest na porządku dziennym. Bez problemu poruszają się w cyfrowym świecie, uczą się dzięki niemu i komunikują się z innymi za pomocą mediów społecznościowych.

Pokolenie borsuków to dzieci, które nie podążają ślepo za innymi. Na pierwszy rzut oka ich cechy są niezwykle cenne. Dla rodziców wychowanie dziecka z pokolenia borsuków to jednak nie lada wyzwanie.

Skąd wzięła się nazwa "Pokolenie borsuków"? Co wyróżnia to pokolenie?

Zobacz także: "Jest dla mnie ważniejszy niż ty". Oto co dzieje się z naszymi dziećmi, gdy korzystamy ze smartfona

Spis treści

  1. Pokolenie borsuków – skąd taka nazwa?
  2. Co sprawiło, że pokolenie alpha jest podobne do borsuków?
  3. Zalety pokolenia borsuków
  4. Wyzwania wychowawcze pokolenia borsuków
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Pokolenie borsuków – skąd taka nazwa?

Nazwa "pokolenie borsuków" powstała ponad dekadę temu. Najstarsi członkowie pokolenia alpha byli wówczas niemowlętami i małymi dziećmi.

Inspirowany filmem na YouTube z 2011 roku mem "Honey Badger Don't Care" łączył w sobie materiał z National Geographic. Przedstawiał nieustraszonego borsuka w starciu z szakalami i miał żartobliwą narrację.

Daniel Rinaldi, terapeuta pracujący z dziećmi i nastolatkami wyjaśnił, że cała metafora oddaje istotę bycia odważnym i odpornym. To cechy, które są podziwiane w dzisiejszym społeczeństwie.

— To przedstawienie borsuka stało się kulturowym symbolem odwagi i determinacji, inspirując ludzi do przyjęcia nieustraszonego podejścia w ich własnym życiu — podkreślił specjalista.

Co sprawiło, że pokolenie alpha jest podobne do borsuków?

Specjaliści wyjaśniają, że pokolenie alpha często rzuca wyzwania i kwestionuje zasady.  Do tego nie brakuj im silnej woli, ambicji, zaciekłości i ogromnej pewności siebie

Eksperci ds. zdrowia psychicznego zaznaczają jednak, że nie każdy członek pokolenia alpha będzie wykazywał cechy borsuka. Zwracają jednak uwagę na pewne trendy, które wpływają na dziecko już od najmłodszych lat.

Styl wychowawczy rodziców

Specjaliści podkreślają, że znaczna część pokolenia alpha jest wychowywana przez rodziców z pokolenia millenialsów. Stosują bowiem oni zupełnie inne strategie wychowawcze niż poprzednie pokolenia.

Zazwyczaj nie egzekwują hierarchii domowej i nie narzucają surowego autorytetu dzieciom. Zamiast tego pozwalają im uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji. Co więcej, starają się lepiej zrozumieć dzieci.

Takie podejście prowadzi według ekspertów do tego, że u dzieci rozwija się niezależne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. Dzięki temu czują się silniejsze, bardziej pewne siebie i praktycznie nieustraszone.

Dlatego też pokolenie borsuków, to pokolenie, które nie podąża ślepo za innymi. Zbiera informacje, rozważa różne alternatywy. Podejmując własną decyzję opierają się na tym co słuszne i najkorzystniejsze.

Wpływ nowoczesnej technologii

Nowoczesna technologia odgrywa bardzo dużą rolę w rozwoju pokolenia borsuków. Internet i media społecznościowe niemal stworzyły pokolenie, które może zobaczyć wszystko w dowolnym momencie. Dotyczy to również niesprawiedliwości społecznej, wpływowych osób wyrażających własne opinie na temat wszystkiego i wszystkich.

To sprawiło też, że pokolenie borsuków jest niezwykle wszechstronne, empatyczne i ma globalną perspektywę.

Zalety pokolenia borsuków

Pokolenie borsuków może zmienić świat na lepsze. 

Pokolenie to cieszy się pozytywną uwagą innych, rzadko padają ofiarą zastraszania. Mają też łatwiejszą możliwość wyrażania siebie niż poprzednie pokolenia. Są pewne siebie i wychowane w świadomości, że wszystkie uczucia są ważne. Bardzo ważne jest to, że gdy czują się gorzej, doświadczają lęku lub depresji, potrafią otwarcie wyrażać swoje emocje i mówić o nich.

Do tego są nieustraszone, co wpływa kreatywności i innowacyjności. Nie boją się podejmować ryzyka, a przez to są bardziej skłonne do odkrywania nowych pomysłów i przekraczania granic.

Wyzwania wychowawcze pokolenia borsuków

Wychowywanie pokolenia borsuków niesie ze sobą jednakowo ogromne korzyści, ale także duże wyzwania dla rodziców.

Nieustraszoność, która z jednej strony jest dostrzegana jako duża korzyść, z drugiej może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Niezbędne jest bowiem stawianie granic dla bezpieczeństwa dziecka. Jako przykład warto tu podać nieoddalanie się od rodzica w zatłoczonym sklepie. Niektóre dzieci z pokolenia borsuków mogą mieć jednak z tym duży problem. Często nie obawiają się, że się zgubią. Po prostu odchodzą w kierunku, który bardziej je zainteresuje.

Dzieci z pokolenia borsuków nie będą także bały się sprzeciwiać dorosłym. Kiedy spotkają się z brakiem szacunku lub się z czymś nie zgadzają – jasno i otwarcie o tym powiedzą. Bronienie własnego zdania jest bardzo ważną cechą, ale rodzice powinni tłumaczyć, że każdy może mieć odmienną opinię.

Istotną kwestią jest także, aby rodzice potrafili rozróżnić bunt z bojowym nastawieniem. Niezwykle korzystne może się okazać pozostawienie dziecku niezbędnej przestrzeni do wypowiadania własnych myśli. Ważne jest także rozwijanie w dziecku ciekawości.

Niekiedy pokolenie borsuków ma trudności z przestrzeganiem wskazówek i zasad. Może to negatywnie wpływać na relacje z rodzicami, innymi dorosłymi, a także rówieśnikami, dla których zasady są istotne.

Ważne jest zatem, aby wychowując pokolenie borsuków stawiać granice odpowiednie do wieku. Ustalając zasady, ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, ale także nie odbierać tak ważnej dla nich sprawczości.

Granice powinny być jasne, uczyć współpracy, zachęcać do empatii i budowania więzi. Dzięki temu lepiej odnajdą się w społeczeństwie.

Źródło: parents.com

Czytaj także: Tylko 5 minut, a setki korzyści. Zrób to, jeśli wyrzucasz sobie, że masz dla dziecka za mało czasu

8 zdań, które działają, jak mocny uścisk. Każde dziecko powinno to usłyszeć