10 pomysłów na wakacyjną nudę dla dzieci

2021-08-04 12:18

Jak zorganizować dzieciom czas, by uniknąć wakacyjnej nudy? Przygotowaliśmy 10 pomysłów na fantastyczne zabawy dla dzieci na lato.

Zabawy na lato
Autor: Getty images W co bawić się z dziećmi latem? 10 sposobów na wakacyjną nudę

Wakacje to czas beztroski, biegania boso po trawie i wspólnego spędzania czasu na powietrzu, ale niekiedy również czas wakacyjnej nudy. Przygotowaliśmy dla Was 10 pomysłów na zabawy na wakacyjną nudę, które skutecznie zajmą uwagę dzieci. Dzięki tym zabawom dzieci dotlenią się, wzmocnią swoją odporność – i zwyczajnie będą się świetnie bawić!

Spis treści

 1. Wakacyjna nuda - może się zdarzyć
 2. Czas na piknik!
 3. Zabawa w ogrodnika
 4. Turniej sportowy
 5. Namiot w ogrodzie
 6. Podchody
 7. Skrzynia skarbów
 8. Tor przeszkód
 9. Zabawa na spostrzegawczość
 10. Szaleństwa w piaskownicy
 11. Czas na basen!
W co się bawić z niemowlęciem?

Wakacyjna nuda - może się zdarzyć

Latem rodzice mogą poświęcić dzieciom więcej uwagi – sprzyjają temu długie, ciepłe wieczory i fakt, że... skończyło się wożenie dzieci na dodatkowe zajęcia. Zamiast tracić popołudnia na dojazdach i staniu w korkach, można spędzić je wspólnie, ciesząc się swoją obecnością.

Warto wykorzystać ten czas i jak najwięcej chwil spędzać razem na zewnątrz. Po wiosennym lockdownie wszyscy jesteśmy spragnieni słońca, powietrza i wolności – dzieci szczególnie. Na szczęście wakacyjne dni służą temu, by wspólnie bawić się w ogrodzie, wyjeżdżać na działkę czy organizować wyprawy do lasu.

Czas na piknik!

Lato to czas pikników. Niezależnie od tego, czy mieszkacie w mieszkaniu w bloku czy w domu z ogródkiem, możecie zorganizować dzieciom wspaniałe popołudnie.

Wystarczy przygotować butelkę świeżej lemoniady, zdrowe przekąski (świetnie sprawdzą się pokrojone w słupki warzywa), trochę letnich owoców i domowych deserów (np. babeczki z marmoladą). Do tego mata piknikowa lub koc, krem z filtrem przeciwsłonecznym, ochrona przeciw owadom i kleszczom oraz... ulubione gry planszowe dzieci lub klocki, badminton albo piłka.

Tak zapakowani możecie wyruszyć do okolicznego parku lub rozłożyć się w zacienionym zakątku ogrodu. Piknik to dla dzieci wielka frajda i pomysł na ciekawe spędzenie popołudnia!

Czytaj również: Zabawki do piaskownicy - pomysły na wielogodzinną zabawę w piasku

Największa frajda na upalne dni - zabawki ogrodowe do zabawy wodą

Zabawkowe hity na wakacje – co zabrać na wakacje, żeby dziecko się nie nudziło?

Zabawa w ogrodnika

Pandemia sprawiła, że bardziej zainteresowaliśmy się ogrodnictwem. W doniczkach na balkonach i w domowych ogródkach sadzimy warzywa, kwiaty i pielęgnujemy je, bo to pomaga nam się odstresować i zapomnieć o rzeczywistości. Warto zainteresować tym dzieci, pokazać im jak rosną warzywa i jakiej wymagają pielęgnacji.

Maluchy uwielbiają podlewać rośliny, bo mają przy tym świetną zabawę. Przygotowanie im małej konewki i wprowadzenie wspólnego rytuału podlewania roślin to dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu. Codzienna pielęgnacja roślin i przygotowywanie nowych donic bądź rabat to dla dzieci świetna i rozwijająca zabawa!

Zobacz jaki basen wybrać do ogrodu GALERIA

Turniej sportowy

Domowe rozgrywki to świetny pomysł na wakacyjną nudę. Można do tego wykorzystać nie tylko piłkę, ale także badmintona lub... unihokeja. Rodzinny turniej na trawie to znakomita zabawa nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy mogą odreagować stres i zapomnieć o codziennych obowiązkach.

Namiot w ogrodzie

Szczęśliwcy, którzy mieszkają w domu z ogrodem, mają nieograniczone możliwości. Dobrym pomysłem jest... rozbicie namiotu w ogrodzie.

Dzieci uwielbiają chować się w namiocie i tworzyć w nim swoje własne przestrzenie. Wystarczy położyć im miły koc, kilka poduszek, rozwiesić lampki. Maluchy chętnie przyniosą tam swoje pluszaki, lalki, ulubione zabawki i będą spędzać tam popołudnia!

Podchody

Kto jeszcze pamięta wspaniałą grę w podchody? To fantastyczny pomysł dla trochę starszych dzieci w wieku okołoszkolnym.

Aby zorganizować grę w podchody, trzeba przygotować karty ze wskazówkami i porozkładać je w terenie. Może nim być własny ogród, las albo okoliczny park.

Warto w taką grę pobawić się w większym gronie osób, bo frajdy będzie o wiele więcej. A po zakończonej zabawie nie ma niczego lepszego niż wspólna wyprawa na lody albo ognisko!

Skrzynia skarbów

Ciekawym pomysłem na zabawę jest również skrzynia skarbów. Aby ją zrobić, wystarczy okleić pudełko po butach papierem kolorowym i fantazyjnie je ozdobić. Do pudełka chowamy kilka przedmiotów z pokoju dziecka.

Następnie na małych karteczkach przygotowujemy wskazówki w formie rysunkowej lub pisemnej (dla starszaków), dzięki którym dzieci odnajdą skarb. Skrzynię chowamy w ogródku, wskazówki ukrywamy tak, by można było je odnaleźć. Dzieci będą miały mnóstwo radości z tej zabawy!

Tor przeszkód

W przydomowym ogródku lub na działce letniskowej możemy zorganizować dzieciom tor przeszkód. Wystarczy rozłożyć kilka kartonów, miskę, zawiesić skakankę albo sznurek. Dzieci muszą pokonać tor biegnąc, czołgając się albo skacząc. Można dodatkowo mierzyć im czas, a ten, kto pokona tor najszybciej, otrzyma słodką niespodziankę!

Zabawa na spostrzegawczość

Dzieci, szczególnie te w wieku przedszkolnym, uwielbiają, gdy rodzice zlecają im jakieś zadanie do zrobienia. Czują się wtedy dorośle i bardzo chcą pokazać rodzicom, że potrafią wykonać zadanie.

Można to wykorzystać to zorganizowania ciekawej zabawy w parku, na spacerze czy w ogrodzie. Polega ona na poproszeniu dziecka o to, by np. znalazło 5 rzeczy w kolorze zielonym, 3 kwiatki, 2 budki dla ptaków na drzewach albo by przyniosło kamień, listek, gałązkę.

Ta zabawa nie tylko zainteresuje dzieci, ale także rozwinie ich spostrzegawczość i nauczy dostrzegać wokół siebie więcej szczegółów.

Czytaj również: Pomysły na spędzenie wakacji z dzieckiem w mieście

Co robić w wakacje: jak zorganizować przedszkolakowi wolny czas?

Gdy tata ma wyjść z dzieckiem - 5 fajnych miejsc, gdzie malec oszaleje z radości

Szaleństwa w piaskownicy

Piaskownica to miejsce, w którym maluchy chętnie spędzają czas. Nie zawsze jednak wiedzą, co tam robić, dlatego warto podpowiedzieć im w jaki sposób się bawić. Gdy znudzą im się babki, można nauczyć je budowy zamku z piasku.

Świetnym pomysłem dla chłopców jest także zabawa w plac budowy. Wystarczy do piaskownicy włożyć ulubione koparki i pojazdy budowlane dziecka, a następnie wspólnie zbudować najwyższy budynek świata!

Czas na basen!

Nie ma wakacji bez chlapania się w wodzie. Wystarczy rozłożyć w ogródku lub na działce mały basenik dla dzieci, nalać im ciepłej wody i włożyć do środka kilka zabawek. Maluchy chętnie będą się chlapać, przelewać wodę z naczyń albo nabierać jej do konewki. A rodzice mogą w tym czasie chwilę odpocząć po intensywnym popołudniu na leżaku rozłożonym przy baseniku i wypić chłodną kawę czy orzeźwiającą lemoniadę.

Dzięki tym 10 pomysłom zorganizujemy dzieciom czas i będziemy świetnie się razem bawić. Efektem będą nie tylko uśmiechnięte, szczęśliwe buzie, ale także piękne wspomnienia!