Co robić w wakacje: jak zorganizować przedszkolakowi wolny czas?

2021-08-04 13:26

Wakacje to czas, na ktory dzieci czekają z utęsknieniem. Gorzej z pracującymi rodzicami, dla których dwa miesięce wolnego od przedszkola oznaczają problem ze zorganizowaniem dziecku czasu. Poniżej przedstawiamy pomysły na to, co robić w wakacje, by i dzieci, i rodzice byli zadowoleni.

co robić w wakacje
Autor: Getty Images co robić w wakacje

Jedną z niewątpliwych zalet uczęszczania przez dziecko do przedszkola, którą bardzo doceniają wszyscy rodzice jest fakt, że te placówki sprawują opiekę nad dziećmi w czasie, gdy rodzice są w pracy.

Kiedy dziecko podrośnie, a nadchodzi koniec roku szkolnego, dorośli stają w obliczu konieczności odpowiedzi na pytanie: co robić w wakacje? Zorganizowanie czasu dla dziecka wcale nie jest tak łatwą sprawą, gdy oboje rodziców pracuje. Dlatego poniżej przedstawiamy propozycje rozwiązań, które mogą pomóc mamie i tacie dziecka w wieku przedszkolnym bez stresu o opiekę nad dzieckiem przetrwać wakacje.

Spis treści

  1. Co robić w wakacje? Urlop specjalnie dla dziecka
  2. Co robić w wakacje? Zapisać dziecko do przedszkola
  3. Co robić w wakacje? Poprosić o pomoc bardziej i mniej znajome nianie
  4. Co robić w wakacje? Lato w mieście
Wakacje bez tłumów? Propozycje z okolic Warszawy

Co robić w wakacje? Urlop specjalnie dla dziecka

Choć dorośli niestety nie mogą liczyć na dwumiesięczne wakacje, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mama czy tata wzięli urlop. Kombinacja dni wolnych zależy już od rodziców. W zależności od ich decyzji, dziecko może spędzić razem z nimi od kilku dni do nawet kilku wakacyjnych tygodni.

Zobacz także: Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Lista rzeczy

Z całą pewnością żadne towarzystwo nie okaże się dla przedszkolaka lepsze niż to w postaci mamy i taty. Zwłaszcza że wakacje to wolny i wyjątkowy dla dziecka okres, w którym mogłoby spędzić z rodzicami więcej czasu.

Nawet, jeśli nie zostanie on przeznaczony na daleką wycieczkę, a spacery i zabawy w najbliższej okolicy. Co robić w wakacje? Z pewnością starać się jak najwięcej uwagi poświęcić dziecku. Nie zawsze jednak rodzic jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i nie zawsze ma prawo do długiego urlopu. Nawet w takich przypadkach można spróbować sobie poradzić.

Przeczytaj równieź: 9 sprawdzonych miejsc na wakacje z dzieckiem nad morzem

Co robić w wakacje? Zapisać dziecko do przedszkola

Rodzice, którzy chcieliby zostawić dziecko w wakacje pod sprawdzoną opieką, mają możliwość zapisania go na zajęcia w przedszkolach z dyżurami wakacyjnymi. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że dziecko spędza w przedszkolu wakacyjnym tyle czasu, ile w ciągu roku szkolnego. W grupie dzieci do niego uczęszczających na pewno znajdą się też niektóre koleżanki i koledzy dziecka.

Rodzic, który zapisze swoją pociechę na takie zajęcia nie musi się też martwić przygotowywaniem dla niego śniadań i obiadów oraz tym, że dziecko będzie się po prostu nudziło. W wakacyjnym przedszkolu na pewno będzie brało udział w ciekawych zajęciach.

Aby dziecko miało co robić w wakacje i mogło uczęszczać do przedszkola, trzeba odpowiednio wcześnie - terminy są ustalane w poszczególnych przedszkolach - złożyć wniosek o przyjęcie na zajęcia podczas wakacji.

Co robić w wakacje? Poprosić o pomoc bardziej i mniej znajome nianie

W wychowywaniu dziecka rodzicom chętnie pomagają babcie i dziadkowie, których można poprosić o pomoc w wakacje. Oprócz nich funkcję opiekunów sprawować mogą znajomi, mogący wziąć przedszkolaka pod swoją opiekę na kilka dni lub wybrać się z nim i własnym dzieckiem na wakacyjną wyprawę.

Zapewne jednak taka dziecięca "wymiana" będzie musiała być obopólna, więc będą oczekiwali, że i ich dziecko będzie mogło spędzić wakacyjny czas pod okiem rodziców swojego kolegi/koleżanki.

Kolejnym antidotum na wakacyjną nudę przedszkolaka jest wysłanie go na wakacje do rodziny: dziadków lub ulubionej cioci, starszych kuzynów. Dzięki temu znajdzie się ono pod dobrą opieką, a jednocześnie jego plan dnia zostanie urozmaicony: będzie przebywało w otoczeniu rodziny, której nie widzi na co dzień, w innym niż własny, ale jednocześnie dość znajomym domu.

Dziecko może oczywiście zostać również pod opieką niani. Na pewno będzie to pewnym obciążeniem dla rodzinnego budżetu, jednak taka wykwalifikowana pomoc z pewnością się przyda.

Zobacz także: Zapoznaj się również z listą gadżetów, które przydadzą się podczas wyprawy z dzieckiem na plażę>>

Co robić w wakacje? Lato w mieście

W wielu miastach organizowane są półkolonie dla przedszkolaków. Za niewielką opłatą dzieci mogą uczestniczyć w przeróżnych zajęciach i aktywnie spędzać czas. Na półkoloniach dzieci mają zapewnione wyżywienie i mogą się poczuć jak na prawdziwym obozie, z tą różnicą, że odbywa się on w ich własnym mieście, a po południu odbierają je rodzice.

Zobacz też: Czy dziecko jest gotowe na samodzielny pobyt na koloniach? [TEST]

Z pewnością niejeden przedszkolak na pytanie: co robić w wakacje odpowiedziałby, że chce właśnie tak spędzić wolny czas. Rodzice i dzieci mogą wybierać wśród różnego rodzaju zajęć: artystycznych, tanecznych, aktorskich, geograficznych itp.

Pomysłów na to, co robić w wakacje, gdy nie można poświęcić opiece nad dzieckiem całego dnia, jest mnóstwo. Pamiętaj jednak, by oprócz organizowania przedszkolakowi różnych zajęć poza domem, znaleźć dla niego codziennie czas na wspólne rozmowy i zabawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza