Biegunka pędraków - co to z dolegliwość i jak ją leczyć?

2022-02-22 10:37

Biegunka pędraków to termin brzmiący dość obco, tymczasem określa się nim zjawisko, które jest często spotykane u najmłodszych pacjentów i którym jest przewlekła biegunka. Czy jej wystąpienie powinno martwić rodziców? Jak ją leczyć?

biegunka
Autor: Getty images Biegunka pędraków to przewlekły rodzaj biegunki.

Biegunka pędraków, to przewlekły rodzaj biegunki. Sama biegunka to wbrew pozorom bardzo ogólny termin – wyróżnia się bowiem wiele jej różnych rodzajów. Znane są biegunki sekrecyjne, osmotyczne i biegunki poinfekcyjne.

Na wymienione pojęcia raczej nietrudno się natknąć, zdecydowanie rzadziej słyszy się jednak właśnie o biegunce pędraków. Jedno trzeba tutaj zaznaczyć z całą mocą – biegunka pędraków występuje zdecydowanie częściej, niż można by tylko przypuszczać. Czym jest biegunka pędraków i jak ją leczyć?

Spis treści

  1. Biegunka pędraków: co to za choroba?
  2. Przyczyny biegunki pędraków
  3. Objawy biegunki pędraków
  4. Rozpoznawanie biegunki pędraków
  5. Leczenie biegunki pędraków
Sprawdź CRP zanim weźmiesz antybiotyk

Biegunka pędraków: co to za choroba?

Biegunka pędraków to problem spotykany u najmłodszych dzieci – typowo pojawia się ona pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Należy ona do grupy biegunek przewlekłych, czyli takich, w których przypadku objawy utrzymują się u pacjenta przez co najmniej dwa tygodnie.

Rodzice maluchów, u których wystąpiła biegunka pędraków, zazwyczaj są bardzo zmartwieni – szczęśliwa informacja jest taka, że mogą oni spać spokojnie. Biegunka pędraków jest niegroźna, a czynnik, który doprowadza do jej wystąpienia, jest stosunkowo łatwo modyfikowalny.

Przyczyny biegunki pędraków

Do biegunki pędraków dochodzi przez nieprawidłową dietę dziecka. Mówiąc dokładniej, problemowi sprzyja nadmiar węglowodanów i niedobór tłuszczu w jadłospisie małego pacjenta. Do jednostki dochodzić może chociażby u tych dzieci, których rodzice podają im duże ilości soków – są one bogate m.in. właśnie w cukry, które w przewodzie pokarmowym mogą ulegać fermentacji i przez to znacząco wzrastać może ilość wypróżnień u dziecka.

Czasami rodzice niezamierzenie doprowadzają do nasilenia objawów biegunki pędraków. Z obawy przed odwodnieniem podają oni dziecku dodatkowe płyny – nierzadko są nimi właśnie soki owocowe, których spożycie, jak to wyjaśniono już powyżej, nasilać może związane z problemem dolegliwości.

Czasami zdarza się, że biegunka pędraków jest efektem stosowania przez rodziców jakiejś diety eliminacyjnej. Tutaj zdecydowanie warto podkreślić, że takie należy wdrażać u malucha wyłącznie wtedy, gdy tak zaleci lekarz opiekujący się dzieckiem.

W sytuacji, gdy rodzice decydują się na dietę eliminacyjną z obawy np. przed rozwojem alergii, zapobiec uczuleniu wcale może się nie udać, a dojść może do wystąpienia jakiegoś innego problemu zdrowotnego, np. właśnie biegunki pędraków.

Objawy biegunki pędraków

Biegunka pędraków związana jest z występowaniem takich dolegliwości, jak:

  • zwiększona częstość wypróżnień (więcej niż 3 na dobę)
  • oddawanie wodnistych stolców, w których widoczne mogą być niestrawione resztki pokarmowe
  • jej objawy utrzymują się przez minimum dwa tygodnie.

Charakterystyczne jest to, że w kale dziecka w przypadku biegunki tego rodzaju nieobecne powinny być śluz oraz krew. Warto tutaj dodać, że biegunka pędraków prowadzi wyłącznie do zwiększonej częstości oddawania stolców – maluchy, które się z nią zmagają, nie skarżą się na inne dolegliwości, takie jak np. bóle brzucha czy spadek apetytu.

Rozpoznawanie biegunki pędraków

Tak naprawdę każda biegunka jest groźna – sprzyja ona bowiem chociażby odwodnieniu – dlatego też dziecko, które oddaje stolce ze zwiększoną częstością, powinno zostać zbadane przez lekarza. Pediatra przede wszystkim zbierze z rodzicami wywiad, polegający m.in. na określeniu, jakie dokładnie dolegliwości pojawiają się u małego pacjenta.

Później dziecko zostanie zbadane – lekarz poszukiwać u niego będzie m.in. różnych przejawów odwodnienia. Charakterystyczne dla biegunki pędraków jest to, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo – nie wpływa ona chociażby na tempo wzrastania czy na stopniowe zwiększanie się wraz z wiekiem masy ciała małego pacjenta.

Warto podkreślić, że najistotniejszym celem wizyty u lekarza jest wykluczenie innych przyczyn zwiększonej częstości wypróżnień – w diagnostyce różnicowej biegunki pędraków uwzględnić należy m.in.:

  • biegunkę związaną z jakimś schorzeniem, np. niewydolnością trzustki, przewlekłym nieswoistym zapaleniem jelit czy celiakią,
  • biegunkę poinfekcyjną,
  • biegunkę wynikającą z jakiejś alergii pokarmowej.

W razie zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości lekarz z pewnością zaleci rodzicom wykonanie podstawowych badań. Mogą to być badania krwi, ale i badanie kału, test oddechowy po obciążeniu węglowodanami czy – w rzadkich przypadkach – badania endoskopowe przewodu pokarmowego.

Leczenie biegunki pędraków

Tak naprawdę biegunka pędraków nie wymaga zastosowania u dziecka jakiegokolwiek leczenia – najczęściej dochodzi do jej ustąpienia w okolicy 4.-5. roku życia dziecka. Jedyne, co może zostać zalecone rodzicom, to modyfikacja jadłospisu dziecka.

Istotne jest zmniejszenie udziału węglowodanów w jego diecie – ograniczenie soków owocowych i owoców w innych postaciach. Ważne jest także zwiększenie ilości tłuszczu w jadłospisie. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że rodzice powinni sięgać wtedy po produkty zawierające odpowiednie tłuszcze – zdecydowanie niewskazane jest karmienia dziecka salcesonem czy smalcem.

Dziecięce posiłki wzbogać można za to oliwą z oliwek czy masłem, wskazane jest także podawanie dziecku odpowiednich mięs (szczególnie drobiu). Po modyfikacji diety objawy biegunki pędraków powinny zmniejszyć swoje nasilenie w stosunkowo krótkim czasie.

Czytaj również: Biegunka u niemowlaka: jak pomóc dziecku? 5 sposobów na biegunkę

Biegunka u niemowlaka: zupa z marchewki i inne domowe sposoby na biegunkę

Rotawirusy. Objawy zakażenia u niemowląt: gorączka, wymioty, biegunka rotawirusowa

Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza