Czy dziecko może podróżować w foteliku ubrane w kombinezon lub kurtkę?

2022-12-06 11:03

Czy dziecku trzeba zdjąć kombinezon przed zapięciem go w foteliku samochodowym? Specjaliści przekonują, że tak. I nie chodzi tu o to, że malec zgrzeje się w aucie, ale o to, że kombinezon zagraża jego bezpieczeństwu w razie wypadku.

Czy dziecko może podróżować w foteliku ubrane w kombinezon lub kurtkę?
Autor: Getty images Uważaj, jazda w kurtce w foteliku jest niebezpieczna!

Czy dziecko może podróżować w foteliku samochodowym ubrane w kombinezon lub kurtkę? Okazuje się, że nie, ponieważ kombinezon zimowy i fotelik samochodowy to niedobre połączenie. Wielu rodziców nie rozumie, dlaczego, postaramy się więc to wyjaśnić. Przeczytaj, dlaczego trzeba zdejmować kombinezon przed zapięciem dziecka w foteliku samochodowym i w jaki sposób zapewni to bezpieczeństwo małemu pasażerowi.

Spis treści

  1. Dlaczego trzeba zdejmować kombinezon do fotelika samochodowego?
  2. Zrób test i sprawdź różnicę
  3. Jak zimą zapewnić dziecku bezpieczeństwo w foteliku?
Jak zapinać dziecko w foteliku?

Dlaczego trzeba zdejmować kombinezon do fotelika samochodowego?

Jest zima, więc dzieci chodzą w ciepłych kombinezonach - to proste. Tak ubrane wkładamy je również do fotelików samochodowych, najwyżej rozpinając im suwak kurteczki, aby niemowlę nie zgrzało się w czasie jazdy.

Tymczasem testy zderzeniowe i inne badania pokazują, że dziecko zapięte w foteliku, ale ubrane w kombinezon lub kurtkę, jest narażone na niebezpieczeństwo w czasie ewentualnego wypadku drogowego. Podczas silnego hamowania może wyśliznąć się z pasów i wypaść z fotelika. W jaki sposób?

Chodzi o siłę, jaka wytwarzana jest w czasie kolizji z innym autem. Testy wykazały, że grube kurtki i kombinezony w czasie hamowania ulegają skompresowaniu, co sprawia, że ich grubość zmienia się – puchowa, kilkucentymetrowa kurtka staje się cienka jak bluzeczka.

Na skutek tego między ciałem małego pasażera a pasami bezpieczeństwa zamontowanymi w foteliku powstaje wolna przestrzeń. Przez to fotelik przestaje pełnić swoje funkcję, bo podstawową zasadą jest to, że jego pasy muszą ściśle przylegać do ciała pasażera.

W wyniku luzu, jaki powstaje w czasie hamowania może dojść nawet do wyślizgnięcia się dziecka z uprzęży fotelika, a o dalszych konsekwencjach takiej sytuacji lepiej w ogóle nie wspominać.

Czytaj również: Czy wolno wozić dziecko na przednim siedzeniu auta?

Czy warto kupić używany fotelik samochodowy dla dziecka?

Isofix - czym jest i czy warto mieć fotelik z Isofix?

Zrób test i sprawdź różnicę

Jeśli nie wierzysz, zrób prosty test. Zapnij dziecko w foteliku ubrane w kombinezon lub grubą kurtkę, którą nosi zimą. Ściągnij pas tak, aby przylegał do dziecka. Następnie rozbierz dziecko i ponownie zapnij je w foteliku, nie zmieniając ustawienia pasów.

Jeśli możesz włożyć palec lub nawet całą dłoń między ciało malca a pasy – to znaczy, że jest źle – taka przestrzeń między dzieckiem a uprzężą w razie wypadku stwarza realne zagrożenie.

Jak zimą zapewnić dziecku bezpieczeństwo w foteliku?

Co w takim razie robić, aby zimą twoje dziecko mogło bezpiecznie podróżować w samochodzie? Choć wydaje się to "nieludzkie", trzeba mu zdjąć kombinezon. To wymaga trochę zachodu, ale warto, jeśli w grę wchodzi zdrowie i życie pociechy.

Najlepiej najpierw zejść do auta i włączyć w nim ogrzewanie. To jednak wymaga obecności obojga rodziców. Jeśli natomiast podróżujesz z malcem sama wsiądźcie do samochodu z ubranym dzieckiem, ale zanim ruszycie podkręć klimatyzację na full. Gdy w środku pojazdu zrobi się ciepło, zdejmij kurtkę lub kombinezon.

Warto w domu ubrać dziecko na cebulkę, bo kilka warstw zapewni lepsze ciepło, a jednocześnie umożliwi dokładne dopasowanie pasów do ciała. Jeśli temperatura mimo klimatyzacji nie jest za wysoka, można przykryć malca kocykiem lub kupić specjalne śpiworki do fotelików zakładane na pasy, a nie pod nie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza