Jaki syrop na kaszel dla dziecka? Bezpieczne i niebezpieczne składniki syropów na kaszel

2020-09-23 14:16

Wybierając dla dziecka syrop na kaszel, zwróć uwagę, na jego składniki - niektóre są bezpieczne, inne niebezpieczne dla dzieci. Dlatego podawanie syropów (nawet tych bez recepty!) na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jaki syrop na kaszel dla dziecka wybrać?

syrop-dla-dzieci
Autor: Getty images

Jaki syrop na kaszel podać dziecku, zanim trafimy z nim do pediatry? Wybierając syrop na kaszel u dziecka trzeba być bardzo uważnym, ponieważ nie wszystkie preparaty przeciwkaszlowe nadają się do leczenia małych dzieci. Poznaj bezpieczne i niebezpieczne dla dzieci składniki syropów na kaszel.

Spis treści

  1. Ostrożnie z lekami przeciwkaszlowymi
  2. Niebezpieczne składniki syropów na kaszel
  3. Syropy na kaszel dla najmłodszych
  4. Jakie składniki są bezpieczne dla dzieci?

Ostrożnie z lekami przeciwkaszlowymi

Jeśli kaszlowi nie towarzyszy produkcja wydzieliny mówimy wówczas o kaszlu suchym. Malec kaszle często i głucho, nie odkrztuszając flegmy, której nie ma w drogach oddechowych, ma uczucie łaskotania w gardle.

Ponieważ kaszel suchy jest męczący i może nasilać się przy aktywności fizycznej, a także utrudniać dziecku sen, dlatego na rynku dostępnych jest wiele leków przeciwkaszlowych, które hamują odruch kasłania. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu receptorów zlokalizowanych w rdzeniu przedłużonym lub obwodowo.

Zawarte w syropach przeciwkaszlowych substancje blokują receptory ośrodkowego układu nerwowego, wpływając na jego działanie, a także na czynność środka oddychania i krążenia.

Syropy na suchy kaszel tłumią wiec odruch kasłania, pozwalając dziecku spokojne zasnąć, mogą jednak stanowić zagrożenie dla małego dziecka.

Niebezpieczne składniki syropów na kaszel

Kiedy dziecko cierpi na męczący, suchy kaszel, chcemy mu jak najszybciej pomóc. Czy jednak jesteśmy świadomi, jakie działanie mają substancje zawarte w popularnych syropach na kaszel i jakie skutki może mieć ich ciągłe podawanie dzieciom?

Oto substancje, które są popularnymi składnikiem syropów, ale nie są odpowiednie dla niemowląt i małych dzieci i  mogą być stosowane dopiero u kilku- i nastolatków.

  • Dekstrometorfan. To substancja będąca pochodną morfiny, która wprawdzie łagodzi odruch kaszlu, ale jednocześnie może powodować senność, bóle i zawroty głowy, a także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia) czy reakcje alergiczne (skurcze oskrzeli lub pokrzywka). Z tego względu dekstrometorfanu nie powinno się stosować u dzieci poniżej 2. roku życia ani u maluchów cierpiących na astmę oskrzelową, gdyż lek ten może wchodzić w reakcje ze środkami przeciwhistaminowymi stosowanymi w leczeniu tej choroby.
  • Butamirat. Syropy z tym składnikiem działają przeciwkaszlowo, ale wolno je stosować u dzieci przez krótki czas i wyłącznie przy suchym, napadowym kaszlu towarzyszącym infekcji górnych dróg oddechowych. Nie powinno się go stosować u dzieci poniżej 3. roku życia, gdyż może powodować senność, zaburzenia równowagi oraz spadek ciśnienia.
  • Kodeina. Dozwolona do stosowania u dzieci dopiero powyżej 12. roku życia. Lista wywoływanych przez nią skutków ubocznych jest bardzo długa: zaparcia, nudności i wymioty, senność, zaburzenia nastroju, wysypka czy nasilenie objawów astmy, a także uzależnienia i problemy z oddychaniem wywołane działaniem morfiny, w którą przemienia się kodeina (szczególnie, gdy dawki lecznicze zostaną przekroczone). Ze względu na te skutki uboczne, zwłaszcza problemy z oddychaniem, substancja ta została zakazana w leczeniu dzieci, nakazano też ograniczenie jej stosowania u młodzieży.  

Syropy na kaszel dla najmłodszych

Dzieci w pierwszych latach życia często chorują, ze względu na nierozwinięty w pełni układ immunologiczny, dlatego często muszą przyjmować leki. W leczeniu kaszlu suchego u dzieci alternatywą dla niebezpiecznych substancji chemicznych są preparaty naturalne (roślinne), a także homeopatyczne, które również wykorzystują działanie lecznicze roślin i substancji organicznych.

Mechanizm działania preparatów naturalnych polega na nawilżaniu i regeneracji śluzówki uszkodzonej przez wirusy (tak działa np. porost islandzki). Dzięki temu receptory śluzówkowe nie są tak podrażnione i odruch kaszlu słabnie.

Syropy naturalne wykorzystują również inne właściwości roślinnych składników: działanie przeciwbakteryjne (sosna), wykrztuśne i rozkurczowe (czarny bez, tymianek i podbiał).

Do produkcji syropów na kaszel suchy wykorzystuje się też składniki przeciwzapalne i spazmolityczne (czyli powodujące rozkurczanie mięśni gładkich), np. droserę, która jest szczególnie skuteczna w przypadku kaszlu suchego, napadowego, drażniącego z tendencją do prowokowania wymiotów.

Jakie składniki są bezpieczne dla dzieci?

Gdy dziecko ma suchy, męczący kaszel trzeba jednak w jakiś sposób złagodzić u niego uciążliwe dolegliwości. Warto wtedy wybrać taki syrop, który w swoim składzie bezpieczne dla malca składniki chemiczne lub naturalne substancje (mineralne, roślinne itd.), które nie powodują skutków ubocznych. Bezpieczne składniki naturalne to np.:

  • Drosera. Syrop z droserą syrop są szczególnie skuteczne w przypadku suchego, napadowego kaszlu, dzięki zawartości flawonoidów, naftochinonów, garbników i enzymów proteolitycznych. Drosera wpływa też rozkurczowo na mięśnie gładkie, co sprawia, że syropy na jej bazie są dozwolone u dzieci chorujących na astmę i zapalenie oskrzeli.
  • Tymianek i podbiał. Rośliny najczęściej stosowane przy problemach górnych dróg oddechowych. Mają działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne i rozkurczowe.
  • Porost islandzki. Często występuje w lekach na kaszel dla dzieci. Znany jest ze swoich przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i osłaniających właściwości. Łagodzi podrażnienia błony śluzowej krtani i wykazuje działanie powlekające.

Czytaj: Grypa u dzieci: jak rozpoznać objawy? Leczenie grypy u dziecka

Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu

Kaszel alergiczny u dziecka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel alergiczny?

Czy katar jest zaraźliwy? Sprawdź, jak uniknąć zarażenia się katarem

Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy

Sposoby na kaszel w ciąży - co na uciążliwy kaszel w ciąży?

Przewlekły kaszel u dziecka: przyczyny i leczenie przewlekłego kaszlu u dziecka

Kaszel krtaniowy u dziecka (kaszel szczekający) - objawy, przyczyny, leczenie

Kaszel u małych dzieci
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza