Witaminy dla niemowląt. Jakie witaminy podawać dziecku, kiedy i w jakich ilościach

2020-09-15 9:19

Czy witaminy dla niemowląt powinno dostawać każde dziecko, czy tylko niektóre? Czy witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę? Jakie są odpowiednie, kiedy i w jakich ilościach je podawać? Oto nieprawdziwe mity na temat witamin dla niemowląt.

Witaminy dla niemowląt

i

Autor: Getty images Jakie witaminy podawać dziecku, kiedy i w jakich ilościach

Witaminy dla niemowląt nie są rzeczą złą, ale nie można ich podawać w dowolny sposób. Karmienie niemowlęcia ma zasadniczy wpływ na jego rozwój i dlatego do sprawy należy podchodzić ostrożnie i nie podejmować decyzji bez konsultacji z lekarzem.

Spis treści

  1. MIT 1. Witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę
  2. MIT 2. Niemowlęta na mleku modyfikowanym muszą przyjmować witaminę D w kroplach
  3. MIT 3. Witaminy dla niemowlaka są konieczne, jeśli karmiąca mama jest wegetarianką
  4. MIT 4. Jeśli mama karmiąca piersią przyjmuje D3, to dziecko już nie musi
  5. MIT 5. Niemowlęta latem nie muszą otrzymywać witaminy D
  6. MIT 6. Witaminy dla niemowlaka są konieczne po antybiotykoterapii
  7. MIT 7. Dopóki niemowlę jest karmione piersią, dopóty trzeba mu podawać witaminę K
  8. MIT 8. Matka karmiąca piersią nie powinna brać witamin

MIT 1. Witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę

To niestety nie do końca prawda. Brak witamin prowadzi do poważnych chorób, ale równie niebezpieczny dla organizmu jest ich nadmiar. Na przykład witaminy A, E i D, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie są wydalane wraz z moczem, mają tendencję do gromadzenia się w organizmie i wtedy mogą być toksyczne.

Nadmiar witaminy A i E może powodować ból głowy, mdłości, biegunkę, utratę apetytu, a zbyt duża ilość witaminy D – kłopoty z nerkami, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca. Dlatego, zanim podasz dziecku witaminy dla niemowląt, zawsze skonsultuj to z lekarzem – określi on bezpieczną ich dawkę.

MIT 2. Niemowlęta na mleku modyfikowanym muszą przyjmować witaminę D w kroplach

Fałsz. Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym musi przyjmować witaminę D w ilościach takich samych, jak noworodek na piersi, czyli 400 UI. Ponieważ jednak większość mieszanek ma w składzie witaminę D, dlatego konieczne jest obliczenie jakie porcje mleka dziennie zjada dziecko i ile dzięki temu otrzymuje witaminy D. Różnice między tą ilością a zalecanymi 400 UI trzeba uzupełnić suplementem.

Zazwyczaj nie jest to konieczne, ponieważ skład mleka modyfikowanego jest tak skomponowany, aby dostarczał malcowi dziennego zapotrzebowania na witaminę D (mieszanki mleczne początkowe zawierają 40–60 jednostek witaminy D w 100 ml, mieszanki następne: 56–76).

Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.

MIT 3. Witaminy dla niemowlaka są konieczne, jeśli karmiąca mama jest wegetarianką

Nieprawda. Dziecku wystarczy tylko podawać witaminę D, tak jak wszystkim niemowlętom karmionym piersią. Natomiast możliwe, że dodatkowe witaminy będzie musiała przyjmować mama wegetarianka – w takich przypadkach lekarze zalecają suplementację witaminy B12 i żelaza, których najczęściej brakuje osobom niejedzącym mięsa.

Warto też, aby mama wegetarianka jadła jak najwięcej produktów bogatych w te składniki, np. jajka, nabiał, mleko, warzywa strączkowe.

MIT 4. Jeśli mama karmiąca piersią przyjmuje D3, to dziecko już nie musi

Fałsz. Niemowlętom karmionym piersią należy podawać witaminę D niezależnie od tego, czy matka też ją przyjmuje, czy nie.

MIT 5. Niemowlęta latem nie muszą otrzymywać witaminy D

Wprawdzie witamina D jest wytwarzana przez organizm pod wpływem słońca, ale pediatrzy zalecają, aby w naszych warunkach klimatycznych dzieciom karmionym mlekiem matki podawać tę witaminę stale – bez względu na porę roku czy pogodę.

MIT 6. Witaminy dla niemowlaka są konieczne po antybiotykoterapii

Antybiotyki mogą zaburzać gospodarkę witaminami, ale dotyczy to długotrwałego stosowania tych leków. Jeśli maluszek przyjmuje antybiotyk przez tydzień lub 10 dni, nie ma powodu do niepokoju. Warto natomiast pomyśleć wtedy o podawaniu preparatów probiotycznych zawierających zdrowe bakterie.

MIT 7. Dopóki niemowlę jest karmione piersią, dopóty trzeba mu podawać witaminę K

To nieprawda. Mleko matki jest rzeczywiście ubogie w witaminę K, która jest potrzebna organizmowi do procesu krzepnięcia krwi. Od wielu lat noworodki otrzymywały zaraz po porodzie witaminę K w zastrzyku. Od 2016 r. pediatrzy ustalili nowe zalecenia i zarekomendowali doustne podawanie niemowlakom karmionym piersią dodatkowej dawki tej substancji.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami wszystkie noworodki w ciągu pierwszych 5 godzin życia powinny otrzymać witaminę K. Począwszy od 3 tygodnia życia (od 15. d.ż.), dzieci karmione piersią powinny otrzymywać ją w dawce 150 µg/dobę do końca 3 miesiąca.

Uwaga: mieszanki mleczne zawierają witaminę K, dlatego niemowlęta karmione sztucznie nie wymagają dodatkowej suplementacji.

MIT 8. Matka karmiąca piersią nie powinna brać witamin

Jeśli kobieta obawia się, że jej dieta w trakcie laktacji nie jest w pełni prawidłowa, może przyjmować w okresie karmienia piersią preparaty witaminowe – te, które zażywała w ciąży, lub specjalne dla kobiet karmiących. Wybór preparatu warto skonsultować z pediatrą.

Czytaj: Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdź etapy rozwoju dziecka!

Czy warto podawać dziecku SUPLEMENTY? [ROZMOWA Z EKSPERTEM]

Jakie warzywa i owoce dawać niemowlakowi? Wartościowe warzywa i owoce dla dziecka

Jak łączyć witaminy i składniki mineralne, by poprawić ich wchłanianie?

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia
Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie
DropiC - materiał partnera

miesięcznik "M jak mama"