Niemowlę "charczy" w nocy? To może być wiotkość krtani

2022-05-27 15:34

Młodzi rodzice mogą być bardzo zdziwieni, gdy zaobserwują, że ich dziecko podczas snu wydaje dźwięk, przypominający świst, charczenie czy chrapanie. Najprawdopodobniej jest on wynikiem wiotkości krtani u niemowlaka. Warto wiedzieć, jakie są inne objawy tej przypadłości, co ją powoduje i jak można ją wyleczyć.

Niemowlę charczy w nocy? To może być wiotkość krtani

i

Autor: Getty images Niemowlę "charczy" w nocy? To może być wiotkość krtani

Wiotkość krtani u niemowlaka (inna nazwa tego schorzenia to laryngomalacja) jest wrodzoną wadą krtani. Na dodatek najczęściej występującą - 60 procent wszystkich wad, pojawiających się w tym odcinku układu oddechowego to właśnie laryngomalacja.

Wiotkość krtani u niemowlaka dwa razy częściej zdarza się u chłopców niż u dziewczynek. Choć nazwa tej przypadłości może brzmieć groźnie, nie stanowi zagrożenia dla życia dziecka. Jej objawy można zauważyć zarówno u kilkudniowych noworodków, jak i nawet dwuletnich dzieci.

Przeczytaj: Sapka czy katar? Oto prosty sposób, jak je rozróżnić

Spis treści

  1. Co jest przyczyną charczenia u niemowlaka?
  2. Objawy wiotkości krtani 
  3. Czy wiotkość krtani u niemowlaka można leczyć?
Kaszel - jakie są jego rodzaje?

Co jest przyczyną charczenia u niemowlaka?

Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co powoduje wiotkość krtani u niemowlaka. Zdarza się, że w niektórych rodzinach ta przypadłość występuje u dziecka i u rodzica, jednak nie zbadano, jaki gen miałby za tę zależność odpowiadać.

Najprawdopodobniej "winne" jest niedostateczne napięcie mięśniowe w krtani dziecka - niektóre noworodki i niemowlaki mogą mieć większą wiotkość elementów chrzęstnych rusztowania krtani, które rozwinęły się wolniej niż u dzieci, nie mających tej wady.

Przeczytaj: Chrapanie u dziecka - jakie są przyczyny chrapania u dzieci i jak je leczyć?

Czy niemowlę może spać na brzuchu? Odpowiadamy, czy ta pozycja jest niebezpieczna

Objawy wiotkości krtani 

Laryngomalacja polega na tym, że elementy chrzęstne krtani są zbyt wiotkie. Dlatego nie radzą sobie z siłą przepływającego w niej podczas oddychania powietrza i zapadają się do środka. To powoduje blokowanie dróg oddechowych, które skutkuje charakterystycznym świszczeniem.

Właśnie ten świst, który ma nawet swoją specjalistyczną nazwę - stridor - jest najbardziej charakterystycznym objawem wiotkości krtani u niemowlaka.

Warto dodać, że świst nie musi się pojawiać przy każdym wdechu i wydechu (dźwięk wydawany podczas wydechu jest delikatniejszy niż przy wdechu, zdarza się, że w ogóle się nie pojawia) dziecka - może występować tylko od czasu do czasu. Świszczenie nasila się, gdy dziecko płacze, je lub leży w pozycji na plecach - blokuje ona jego drogi oddechowe.

Ta blokada dróg oddechowych może również powodować, że dziecko będzie się zachłystywać podczas jedzenia, będzie miało trudności w przełykaniu, pojawi się charczenie. Wydawanym przez nie dźwiękom czasem towarzyszy chrypka. Jako że kłopoty z oddychaniem powodują problemy z przełykaniem, wiotkości krtani u niemowlaka często towarzyszy refluks żołądkowo-przełykowy.

Objawy wiotkości krtani u niemowlaka mogą pojawić się w dowolnym momencie życia dziecka, do ukończenia przez nie dwóch lat. Najczęściej zdarza się to jednak pomiędzy 3. a 5. miesiącem życia, a ustępuje, gdy dziecko ma od 6 do 12 miesięcy.

Czy wiotkość krtani u niemowlaka można leczyć?

Aby zdiagnozować wiotkość krtani u niemowlaka, lekarz przeprowadza endoskopię. Badanie pozwala dokładnie stwierdzić, czy dziecko cierpi na tę przypadłość. Na uzyskanym obrazie nagłośnia - fałd w krtani - jest długa, wiotka i zwinięta, a fałdy nalewkowo-nagłośniowe - krótkie i grube. 

Najczęściej wiotkość krtani u niemowlaka nie wymaga żadnej interwencji chirurgicznej - schorzenie ustępuje samo, gdy elementy chrzęstne krtani, do tej pory wiotkie, przybierają na sile. Objawy powinny ustąpić do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Niekiedy stosuje się leki, a jeśli w konkretnym przypadku wiotkości krtani u niemowlaka towarzyszy niewydolność oddechowa, podjęta zostaje decyzja o wykonaniu tracheotomii.

W celu ulżenia niemowlakowi z tą przypadłością warto układać je w pozycji na plecach, z głową odchyloną do tyłu, która znaczenie ułatwi mu oddychanie.

Przeczytaj: Asymetria ułożeniowa niemowlaka - przyczyny, objawy, ćwiczenia dla niemowląt

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?
Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie