Żele na ząbkowanie: prawdy i mity o stosowaniu preparatów na bolesne ząbkowanie

2021-08-11 11:38

Żele na ząbkowanie mają ułatwić dziecku przejście przez trudny czas wyrzynania się zębów mlecznych. Jak ich prawidłowo używać? Ząbkowanie, czyli proces wyrastania mlecznych zębów u niemowlaka, czasem przechodzi prawie niezauważenie. Jednak u większości dzieci ząbkowanie oznacza marudzenie, płacz, ból, obfite ślinienie się, podwyższoną temperaturę. Czy żele na ząbkowanie są bezpieczne?

Żele na ząbkowanie

i

Autor: Getty images Żele na ząbkowanie - czy warto je stosować?

Po żele na ząbkowanie sięgamy, gdy dziecku zaczynają wyrastać zęby. Czy jednak są skuteczne i czy warto je stosować? Poznaj prawdy i mity o preparatach na bolesne ząbkowanie.

  • Żele na ząbkowanie trzeba podać dziecku, gdy tylko zaczną się objawy ząbkowania. MIT

Zanim kupisz w aptece żel na ząbkowanie sięgnij po inne metody na ulżenie niemowlęciu: podawanie schłodzonych gryzaków i smoczków-gryzaków, delikatny masaż dziąseł czystym palcem wskazującym lub gumową szczoteczką, przemywanie dziąseł wacikiem nasączonym w naparze rumianku lub szałwii.

Ważne jest też przytulanie, głaskanie i noszenie niemowlaka, który ząbkuje – dziecku łatwiej będzie się uspokoić, gdy będzie czuło bliskość rodzica. Dopiero gdy te sposoby zawiodą, można podać żel na ząbkowanie, jednak nawet wtedy nie rezygnuj z innych metod.

Kalendarz ząbkowania u dziecka
  • Żele na ząbkowanie działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. PRAWDA

W aptekach znajdziesz różne preparaty na ząbkowanie u dziecka. Żele na ząbkowanie dla niemowlaków zawierają zwykle substancje przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, które nie dopuszczają do rozwoju bakterii w jamie ustnej. W okresie ząbkowania łatwo bowiem o stan zapalny dziąseł.

W składzie żelu znajdziesz lidokainę (substancję o działaniu przeciwbólowym) oraz wyciągi z rumianku lub tymianku, działające odkażająco.

  • Żel na ząbkowanie można stosować bez ograniczeń. MIT

Żel na ząbkowanie to lek, który jak każdy inny można przedawkować. Dlatego zawsze przed użyciem przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania i przestrzegaj instrukcji producenta. Nałóż na czysty palec zalecaną porcję żelu (wielkości ziarnka grochu) i rozmasuj preparat na dziąsłach niemowlaka. Zwykle żelu na ząbkowanie można używać kilka razy dziennie, a jego działanie kończy się po godzinie, nie sposób więc zupełnie wyeliminować ból z jego pomocą.

  • Żel na ząbkowanie to jedyny lek, który można stosować na łagodzenie bólu. MIT

Jeśli ból bardzo dokucza dziecku, przed snem można podać mu lek przeciwbólowy w płynie lub czopku (ibuprofen lub paracetamol). Jego podanie trzeba jednak ustalić z pediatrą.

Czytaj również: Katar przy ząbkowaniu. Jak pomóc dziecku? Przegląd produktów

Kiedy wychodzą zęby mleczne i czy mleczaki trzeba leczyć?

Ząbkowanie u dziecka: jak pomóc niemowlakowi?

Mamy pytają o ząbkowanie. Sprawdź, co radzi lekarz

Warto wiedzieć

Ząbkowanie u dziecka może rozpocząć się już w 3.-4. miesiącu życia niemowlaka, zwykle jednak zaczyna się w 5.-6. miesiącu. Nie sposób przeoczyć objawów ząbkowania: dziecko staje się marudne, niespokojne, płaczliwe, ślini się, wkłada do buzi palce i różne przedmioty.

Ząbkujący niemowlak ma czerwone, rozpulchnione dziąsła, może też gorączkować. Ząbkowanie może potrwać kilka tygodni i powtarza się, dopóki dziecku nie wyrosną wszystkie mleczne zęby, dlatego warto skorzystać z metod, które dają maluchowi ulgę.

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?
Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?