Czy małe piersi mogą wyprodukować dużo pokarmu? Czy mały biust wyklucza KP?

2022-01-28 12:31

Małe piersi nie oznaczają małej ilości mleka. To dobra wiadomość dla przyszłych mam, które często słyszą, że przez mały biust będą miały problemy z laktacją. Czy to prawda, że ilość mleka zależy od wielkości piersi? Konsultant laktacyjny wyjaśnia.

Czy małe piersi mogą wyprodukować dużo pokarmu? Czy mały biust wyklucza KP?
Autor: Getty images Czy mały biust wyklucza karmienie piersią?

Wydawać by się mogło, że stary mit o tym, że w małych piersiach jest mało mleka, nie ma już racji bytu w XXI wieku. Jednak okazuje się, że jest on wciąż żywy i jest jednym z częstych pytań dotyczących karmienia piersią.

Jedna z wykładowczyń uczelni pedagogicznej na konferencji poświęconej laktacji powiedziała, że jej studentki – a więc kobiety młode, ale już dorosłe i wykształcone – bardzo często wyrażają przekonanie, że mając małe piersi, nie będą mogły karmić dziecka naturalnie.

Skąd się ono bierze? Zapewne z niewiedzy, jak przebiega laktacja, czyli proces wytwarzania pokarmu. Warto go więc przypomnieć.

Czytaj równieżCo robić, gdy masz za mało mleka? Sposoby na problemy z laktacją

Kryzys laktacyjny – co robić, gdy masz za mało pokarmu w piersiach?

Spis treści

  1. Jak powstaje mleko w piersiach?
  2. Za produkcję pokarmu odpowiada tkanka gruczołowa
  3. Zbyt mało tkanki gruczołowej
Karmienie piersią

Jak powstaje mleko w piersiach?

Fakty są takie, że piersi zbudowane są z dwóch rodzajów tkanek: gruczołowej i tłuszczowej. I za wytwarzanie pokarmu odpowiada wyłącznie ta pierwsza. Natomiast tkanka tłuszczowa wpływa na wielkość i kształt piersi.

To w gruczołach piersiowych, a nie w komórkach tłuszczowych powstaje pokarm (mleko matki). Gruczoł piersiowy składa się z około dziewięciu płatów, a te – z wielu mniejszych płacików, które są skupiskami pęcherzyków mlecznych. Właśnie w tych pęcherzykach powstaje pokarm - i stąd przewodami mlecznymi spływa do brodawki.

Proces wytwarzania pokarmu jest sterowany przez hormony, z których najważniejsza jest prolaktyna. Pod jej wpływem w pęcherzykach mlecznych specjalne komórki (tzw. laktocyty) wytwarzają mleko. Już w 2.–3. dobie po urodzeniu dziecka jest ono wytwarzane w dużych ilościach (tzw. nawał pokarmu).

Nawał pokarmu następuje niezależnie od tego, czy dziecko ssie pierś, jednak począwszy od 3. doby, niemowlę musi często i dobrze ssać pierś, ponieważ ssanie powoduje kolejny wyrzut prolaktyny u matki, a w efekcie – wytwarzanie mleka.

I to są właśnie dwa podstawowe warunki udanej laktacji: prawidłowa gospodarka hormonalna oraz odpowiednio częsta i efektywna stymulacja piersi (przez ssanie dziecka lub odciąganie mleka laktatorem). Tkanka tłuszczowa nie bierze udziału w procesie karmienia piersią, zatem wielkość piersi nie ma wpływu na ilość pokarmu.

Czytaj równieżZioła na laktację - napary z ziół dla kobiet karmiących piersią poprawiające laktację

Co wspomaga laktację, a co jej szkodzi? 7 rzeczy, które pomogą ci karmić i 7, które to utrudnią

Za produkcję pokarmu odpowiada tkanka gruczołowa

Anna Komaszyńska, położna, międzynarodowy konsultant laktacyjny wyjaśnia, że bez względu na wielkość piersi, w każdej znajduje się podobna ilość tkanki gruczołowej.

- Pewna liczba kobiet z małymi piersiami ma w sobie niepokój, czy będzie w stanie wykarmić piersią dziecko. W większości jest to niepokój bezzasadny, ponieważ wielkość piersi nie przekłada się wprost na wydolność w wytwarzaniu pokarmu. Bez względu na wielkość piersi, w każdej znajduje się podobna ilość tkanki gruczołowej – dostateczna, aby wyprodukować odpowiednią ilość mleka - tłumaczy ekspertka. -  Parametrami, jakie należy obserwować, które mogą być pozytywnymi wykładnikami możliwości produkcyjnych piersi, są zmiany w ich wielkości: powiększenie piersi w początkowym okresie ciąży, w drugiej–trzeciej dobie po porodzie oraz odczuwanie pełności piersi przed karmieniem dziecka.

Zmiany te wyraźnie odczuwane są przez kobiety szczupłe, które w swoich piersiach mają mało tkanki tłuszczowej - bufora pozwalającego swobodnie rozpychać się rozrastającym się i wypełniającym się pokarmem pęcherzykom mlecznym.

Kobiety z obfitymi piersiami mogą tych zmian nie zauważyć. Bez względu na rozmiar piersi, ważne jest, aby kobieta po porodzie podjęła wysiłek naturalnego karmienia dziecka, ufając w swoje możliwości i mając świadomość, że i w tym wypadku wielkość nie ma znaczenia - dodaje Anna Komaszyńska.

Czytaj równieżNajczęstsze problemy z laktacją: zastój pokarmu, obrzęk piersi, zapalenie piersi, wklęsłe brodawki

Karmisz i masz stwardnienie w piersi? To może być ropień sutka

Zbyt mało tkanki gruczołowej

Tkanka gruczołowa występuje u każdej zdrowej kobiety, bez względu na rozmiar piersi. U niektórych kobiet jest jej jednak zbyt mało – wtedy mówi się o niedorozwoju piersi. Przyczyną są zaburzenia gospodarki hormonalnej (niedobory estrogenów i progesteronu).

W takim przypadku mogą wystąpić problemy z wytwarzaniem pokarmu, ale nie jest to skutek małych piersi, tylko niedorozwoju tkanki gruczołowej. Małe piersi to zwykle mniej tkanki tłuszczowej, a prawidłowa ilość tkanki gruczołowej. Zdrowa kobieta, która ma tkankę gruczołową nie powinna narzekać na brak pokarmu w małych piersiach.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza