Kolczyk w nosie: czy pozwolić nastolatkowi na piercing? Rodzaje przekłuć, pielęgnacja

2020-07-13 11:21

Kolczyk w nosie - zdaniem wielu nastolatków - podkreśla indywidualizm, jest też oznaką dojrzałości i prawa do decydowania o własnym wyglądzie. Dla wielu rodziców z kolei jest to raczej wątpliwa ozdoba. Czy pozwolić nastolatkowi na piercing? A może lepiej odwieść go od tego pomysłu?

Kolczyk w nosie
Autor: Getty Images Kolczyk w nosie to modna wśród nastolatków ozdoba twarzy

Kolczyk w nosie od lat nie wychodzi z mody. Chętnie noszą go kolejne pokolenia nastolatków: nie tylko dziewczęta, i nie tylko przedstawiciele różnych młodzieżowych subkultur. Pytani, czemu tak chętnie przekłuwają sobie nos, udzielają różnych odpowiedzi.

Zdecydowana większość młodzieży uważa, że kolczyk w nosie jest oznaką indywidualizmu, niekiedy też podkreśla przynależność do konkretnej grupy. Młodzi ludzie dużo rzadziej decydują się na piercing z powodu przekory i chęci pokazania rodzicom, że są już wystarczająco dorośli, by samodzielnie podejmować decyzje o swoim wyglądzie. 

Spis treści:

  1. Moda na kolczyk w nosie - skąd się wzięła?
  2. Czy pozwolić dziecku na kolczyk w nosie?
  3. Jakie są rodzaje piercingu nosa?
  4. Dobry salon piercingu - jak go znaleźć?
  5. Jak wygląda zakładanie kolczyka w nosie?
  6. Jak postępować po zabiegu piercingu nosa?
  7. Jakie są przeciwwskazania do piercingu nosa?

Moda na kolczyk w nosie - skąd się wzięła?

Przekłuwanie ciała i zakładanie kolczyków w różnych jego miejscach nie jest niczym nowym i praktycznie od stuleci praktykowane jest w wielu kulturach. Kolczyk umieszczony w konkretnym miejscu ciała miał określoną symbolikę.

Przekłuwając sobie nos - na przegrodzie, czubku, jednym ze skrzydełek - rdzenni mieszkańcy wielu rejonów Ameryki i Afryki podkreślali przynależność do określonego plemienia. Niekiedy prawo do takiej ozdoby mieli wyłącznie ci, którzy zasłużyli nań bohaterskimi czynami lub pełnili określone role: wódz, wojownicy, kapłani.

Do dziś członkowie niektórych plemion kultywują ten zwyczaj i bywa, że kolczyk w nosie - jako symbol tradycji - noszą równie dumnie, co modny garnitur. Nie wiadomo natomiast, skąd moda na piercing wzięła się w Europie. Badacze zjawisk kulturowych przypuszczają, że przywędrowała do nas wraz z niewolnikami, a obecnie kojarzy się przede wszystkim z chęcią zwrócenia na siebie uwagi. 

Czytaj: Zaburzenia dojrzewania płciowego u chłopców i dziewczynek

Nadużywanie substancji psychoaktywnych przez nastolatków

Czy pozwolić dziecku na kolczyk w nosie?

Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi, ani też schematu, wedle jakiego warto byłoby tu postępować. Młodzi ludzie, zwłaszcza ci w okresie dojrzewania mają własne zdanie, które zwykle mocno różni się od tego, jakie mają ich rodzice. Ingerencja w ciągłość własnej skóry jest nie tylko zabiegiem, który - w ich mniemaniu - ma upiększać czy podkreślać odrębność lub przynależność do "ciekawszej" części społeczeństwa, np. subkultury, ale także dowodem na to, że są już za siebie odpowiedzialni.

Wyraźnie wydany zakaz piercingu utwierdzi nastolatka w przekonaniu, że "moi rodzice mnie nie rozumieją", "traktują mnie jak dziecko", może też sprawić, że młody człowiek postanowi zrobić coś wbrew woli rodziców. Zamiast więc zakazywać dziecku kolczyka w nosie, lepiej przedyskutować sprawę w rodzinnym gronie.

Warto wiedzieć, skąd u córki lub syna pomysł piercingu - może obraca się w towarzystwie, które taki sposób ozdabiania ciała traktuje jak codzienność? A może dopiero do niego aspiruje? Jeśli jesteś zdecydowanie przeciwna piercingowi, warto w spokojny sposób wyjaśnić młodemu człowiekowi, że ciało można ozdabiać na różne sposoby, a kolczykowanie nosa może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, z zakażeniem poważną chorobą włącznie.

Argumentów przeciw piercingowi u nastolatków da się zresztą znaleźć więcej: zwykle nie jest tolerowany w szkołach i na części uczelni, niechętnie też patrzą nań potencjalni pracodawcy, choćby tylko wakacyjni. Widoczny piercing nie jest na przykład tolerowany na stanowiskach wymagających częstych kontaktów z ludźmi, np. podczas letniej pracy w kawiarni.

Jeśli twoje dziecko nadal upiera się przy swoim zdaniu, może przekona je argument, że ciało można ozdabiać również na inne sposoby, np. za pomocą zmywalnych rysunków z henny lub tatuaży z owoców jagua? W takiej rozmowie kluczowy jest spokój i zdroworozsądkowe podejście: im bardziej negatywnie i nerwowo zareagujesz, tym pomysł piercingu wyda się twojemu dziecku bardziej atrakcyjny.

Czytaj: Dojrzewanie chłopców - kiedy i jak zaczyna się okres pokwitania u chłopców

Depresja młodzieńcza - jak objawia się depresja i jak pomóc choremu nastolatkowi?

Jakie są rodzaje piercingu nosa?

Jeśli nie osiągnęliście porozumienia lub nie masz nic przeciwko temu by twoje dziecko nosiło kolczyk w nosie, warto wiedzieć, że kolczyk można nosić w różnych miejscach, a piercing nosi różną nazwę w zależności od tego, w jakiej lokalizacji znajdzie się ozdoba.

Najpopularniejszy i zarazem najmniej bolesny jest tzw. nostril piercing, czyli umieszczenie kolczyka w jednym z nozdrzy. Innym rodzajem, dużo bardziej bolesnym, jest tzw, septum piercing, gdy kolczyk umieszczany jest w chrząstce przegrody nosowej lub - dla mniej odpornych na ból - w skórze która jest tuż pod nią. W trakcie tego zabiegu niezbędne jest miejscowe znieczulenie. Tkanki znieczula się także w przypadku bridge piercingu, czyli umieszczania kolczyka w skórze tuż nad nosem.

Dobry salon piercingu - jak go znaleźć?

Kolczyka nie wolno zakładać byle gdzie - piercing w przypadkowym salonie naraża młodego człowieka na ryzyko zakażenia którymś z wirusów przenoszonych przez krew, np. HIV, WZW typu B lub C. Najbezpieczniejszy będzie zabieg wykonany w profesjonalnym salonie piercingu u fachowca, który zna anatomię i dzięki temu potrafi przekłuć skórę nie uszkadzając tkanek. Jak go poznać? Podstawowym kryterium powinna być panująca w salonie sterylna wręcz czystość.

Osoba zajmująca się piercingiem musi mieć do dyspozycji profesjonalny sprzęt do sterylizacji szczypiec stosowanych do przytrzymywania skóry - czyli autoklaw, a nie zwykły spray antybakteryjny. W trakcie zabiegu piercer musi założyć jednorazowe rękawiczki, a do przekłuwania skóry używać wyłącznie jednorazowych igieł, które wyjmuje przy kliencie z nowego opakowania.

Jak wygląda zakładanie kolczyka w nosie?

Zabieg piercingu nosa różni się od przekłuwania uszu - skórę przekłuwa się nie pistoletem, lecz igłą iniekcyjną bądź wenflonową. Piercer najpierw dezynfekuje skórę, a następnie przekłuwa ją igłą i wkłada kolczyk. Warto podkreślić, że do piercingu nosa nie używa się biżuterii srebrnej ani złotej, gdyż wówczas skóra może źle się goić.

W profesjonalnych salonach, gdzie kolczyk jest w cenie zabiegu, stosowane są kolczyki z tytanu G23, bioplastu lub materiału o nazwie PTFE, które nie zawierają niklu, mogącego uczulać ani innych alergenów.

Po zabiegu miejsce wkłucia i skóra w bezpośrednim sąsiedztwie kolczyka może być spuchnięta i bolesna, może się również sączyć krew lub limfa. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ skóra może wyglądać tak nawet przez dwa najbliższe tygodnie (choć zwykle goi się w ciągu kilku dni).

W tym czasie kluczowe jest dbanie o nią, gdyż w miejsce wkłucia może wdać się infekcja. Zanim ktokolwiek dotknie kolczyka, musi starannie umyć ręce, a skórę w miejscu przekłucia trzeba kilka razy dziennie czyścić antybakteryjnym mydłem (wystarczy nabrać na patyczek higieniczny, przyłożyć do skóry, a następnie delikatnie zmyć wodą i wysuszyć jednorazową chusteczką).

Czytaj: Kontaktowe zapalenie skóry - leczenie. Co wywołuje wyprysk kontaktowy?

Jak postępować po zabiegu piercingu nosa?

Opuchlizna po piercingu nosa zejdzie najdalej w ciągu dwóch tygodni, ale nie znaczy to jeszcze, że skóra również dojdzie w tym czasie do siebie. Sporo zależy od rodzaju nakłucia. Zwykle piercing typu nostril goi się w pełni w ciągu sześciu tygodni, septum - do 3 miesięcy, natomiast bridge nawet do roku.

W tym czasie w okolicy przekłucia nie powinno się nakładać makijażu, nie robić peelingów ani nie stosować kosmetyków z alkoholem. Kolczykiem trzeba co jakiś czas delikatnie poruszać, bo inaczej wrośnie w skórę - o to, jak to robić, warto zapytać piercera.

Dopóki skóra całkowicie się nie zagoi, zakazane są wizyty na basenie, nie powinno się też pić kawy ani alkoholu, gdyż rozrzedzają one krew i miejsce przekłucia może zacząć krwawić. Problemem są wszelkiego rodzaju infekcje przebiegające z katarem: przekłuty kolczykiem nos należy bowiem dmuchać bardzo delikatnie i lekko wycierać miękkimi chusteczkami.

Warto wiedzieć

Zielonkawy płyn sączący się spod kolczyka to znak, że doszło do zakażenia i sygnał do pilnej wizyty u lekarza.

Jakie są przeciwwskazania do piercingu nosa?

Kolczyka w nosie nie powinni nosić ci młodzi ludzie, którzy cierpią na jakiekolwiek alergie, mają zaburzenia krzepnięcia krwi, są przewlekle chorzy i muszą przyjmować leki.