Gorączka przy ząbkowaniu. Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

2020-01-04 22:20 Katarzyna Hubicz
Gorączka przy ząbkowaniu
Autor: thinkstockphotos.com Gorączkę podczas ząbkowania obniża się w taki sam sposób, jak podczas infekcji.

Gorączka przy ząbkowaniu budzi twój niepokój? Zanim w buzi dziecka pojawi się ząbek, niemowlę może mieć podwyższoną temperaturę. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu, jak ją złagodzić i kiedy powinna budzić niepokój rodziców. Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

Posłuchaj, jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ząbkowanie u niemowląt, czyli wyrzynanie się pierwszych ząbków, to trudny czas i dla rodziców, i dla maluszka. Pierwsze ząbki pojawiają się zazwyczaj około 6, 7 miesiąca życia (czasem wcześniej) i mogą być widoczne w buzi nawet po kilku tygodniach od pojawienia się pierwszych objawów ząbkowania. Przez cały ten czas maluszek może być niespokojny, płaczliwy, odczuwać niechęć do jedzenia. Gorączka przy ząbkowaniu zdarza się również dość często.

>> Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

Skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu?

Gdy dziecko ząbkuje, dziąsła są lekko obrzęknięte, rozpulchnione, a samo miejsce, przez które lada moment przebije się ząbek – zaczerwienione. Wiąże się to z  niewielkim stanem zapalnym dziąseł, wywołanym przez wyrzynający się ząb. Reakcją organizmu, a konkretnie układu odpornościowego, jest wtedy wyższa niż normalnie temperatura ciała.

Zazwyczaj jest ona tylko podwyższona i mierzona w uchu nie przekracza 38 stopni C, a w pupie 38,5 stopni C – do tych wartości  może być traktowana jako stan fizjologiczny towarzyszący ząbkowaniu.

Ponieważ jednak w trakcie ząbkowania dziecko jest osłabione, może przyplątać się jakaś infekcja. Dlatego jeśli temperatura jest wyższa, albo towarzyszą jej kaszel, biegunka lub wymioty, trzeba skonsultować się z lekarzem, bo te objawy świadczą o tym, że dziecko nie tylko ząbkuje, ale również jest chore.

>> Gorączka u niemowlaka: jak mierzyć temperaturę, jak zbijać gorączkę, kiedy do lekarza?

Dentinox® N - kiedy ząbki są tuż tuż...
Dentinox

Autor: Dentinox

materiał partnera

Żel na ząbkowanie Dentinox® N1) to produkt leczniczy łagodzący podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe związane z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych.

Dentinox® N zawiera:

  • Dwa składniki przeciwbólowe, działające miejscowo (w stężeniu odpowiednim dla dzieci);
  • Wyciąg z rumianku działający przeciwzapalnie oraz wspomagający gojenie się ran;
  • Ksylitol hamujący powstawanie próchnicy.

Dentinox® N nie zawiera cukru.

Jak obniżyć temperaturę przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowaniu nie wymaga żadnego działania. Gdy jednak dziecko ma ?temperaturę 38,5 stopnia C lub wyższą, konieczna jest szybka interwencja. Gorączkę podczas ząbkowania obniża się w taki sam sposób, jak podczas infekcji: podając maluszkowi preparat na bazie paracetamolu albo ibuprofenu w dawce dopasowanej do jego wagi.

Forma leku ma znaczenie wówczas, jeśli oprócz gorączki występują dolegliwości dodatkowe takie jak kaszel, biegunka lub wymioty. Gdy malec kaszle lub wymiotuje, lepszy będzie lek w formie czopka. Jeśli ma biegunkę, podajemy lek w formie płynu.

Ciało gorączkującego dziecka należy schłodzić (a nie, jak radzono dawniej, przykrywać – wtedy  gorączka jeszcze wzrośnie). Dziecko trzeba lekko ubrać, można tez wykąpać w wodzie o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała lub położyć na brzuszek i czoło chłodny kompres.

Dziecko powinno jak najwięcej pić, by się nie odwodniło – karmione piersią należy jak najczęściej przystawiać, karmionemu butelką zaś podawać letnią, przegotowaną wodę.

>> Żele na ząbkowanie: czy warto je stosować? [PRAWDY I MITY]

Polecamy wideo: Ząbkowanie u niemowląt

1) Dentinox® N (15% + 0,34% + 0,32%) żel, tuba, 10 g - do stosowania na dziąsła

Skład jakościowy i ilościowy:
10g żelu zawiera:
Chamomillae tinctura (nalewka z rumianku) (1:4-4,5) 1500 mg
Ekstrahent etanol 70% (V/V)
Lidocaini hydrochloridum (lidokainy chlorowodorek) 34 mg
Macrogoli aether laurilicum (makrogolu eter laurylowy) 32 mg
Zawartość etanolu w produkcie max 9,5%
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy 1500 mg, sorbitol ciekły niekrystalizujący 1000 mg.

Dawkowanie:
Stosować krótkotrwale w przypadku pojawienia się ostrych objawów ząbkowania.
Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia. Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Sposób podawania:
Podanie na dziąsła. Smarować dziąsła niewielką ilością żelu (wielkości ziarnka grochu) przy pomocy czystego palca lub bawełnianego patyczka i lekko wmasować. Ta czynność powinna być powtarzana 2-3 razy dziennie, zwłaszcza po jedzeniu lub po wykonaniu zabiegów higienicznych w jamie ustnej przed pójściem spać. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nietolerancja rumianku lub innych roślin z rodziny Asteraceae, lidokainy lub podobnych środków miejscowo znieczulających (typu amidowego). Reakcje nadwrażliwości na rumianek (np. kontaktowe zapalenie skóry) są bardzo rzadkie. Reakcja krzyżowa może wystąpić u ludzi uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica).

Ze względu na zawartość sorbitolu, lek nie powinien być używany przez pacjentów cierpiących na rzadką wrodzoną nietolerancję fruktozy.

Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia. Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Podmiot odpowiedzialny: Dentinox Gesellchaft fὔr pharmaceutische Prảparate Lenk & Schuppan, 12277 Berlin.

Dystrybutor: Miralex Sp. z o.o., ul. Św. Szczepana 25, 61-465 Poznań, www.miralex.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE