Kołyska dla dziecka: wybrać łóżeczko czy kołyskę?

2021-03-05 12:24

Przed narodzinami pociechy powstaje dylemat. Wybrać kołyskę dla dziecka czy łóżeczko? Oba meble mają swoje wady i zalety. Poniżej przygotowaliśmy dla was wygodne zestawienie, które pomoże wam w trakcie zakupów. Przeczytaj albo posłuchaj!

Kołyska dla dziecka: wybrać łóżeczko czy kołyskę?
Autor: Getty images Kołyska dla dziecka: wybrać łóżeczko czy kołyskę?

Kołyska czy łóżeczko? Szukając mebli do spania dla mającego się narodzić maleństwa, masz do wyboru wiele wariantów. Możesz kupić wiklinowy kosz, który polecała ci koleżanka albo designerskie łóżeczko, które podoba się twojemu mężowi. 

Możesz też wybrać kołyskę, która twoim zdaniem będzie najlepsza dla dziecka. Wszystkie wymienione rodzaje mebli do spania nadają się dla niemowlęcia, ale wszystkie mają swoje wady i zalety. Powinnaś je poznać, aby dokonać trafnego wyboru. Oto plusy i minusy każdej opcji.

Czytaj: Łóżeczka dostawne. Wybierz z nami najlepsze łóżeczko dostawne- przegląd

Co powinno się znaleźć w łóżeczku dla niemowlaka?

Spis treści

 1. Kołyska lepsza od łóżeczka?
 2. Łóżeczko - lepsze od kołyski?
 3. Kołyska, łóżeczko czy kosz Mojżesza?
 4. A może łóżko rodziców?
 5. Zobacz najpiękniejsze kołyski dla dziecka i kup je

Kołyska lepsza od łóżeczka?

To idealne rozwiązanie dla małych dzieci, które uwielbiają bujanie. Kołyski dla dzieci są zwykle trochę węższe i krótsze od standardowego łóżeczka niemowlęcego i zazwyczaj są wykonane z drewna. Niekiedy mają baldachim.

Kołyska dla niemowlaka: plusy:

 • Rytmiczne ruchy kołyski przypominają malcowi czas spędzony w brzuchu mamy, dlatego delikatne bujanie uspokaja i usypia dziecko, pomaga ukoić płacz i marudzenie. Kołysanie w kołysce jest alternatywą dla bujania maleństwa w ramionach, co jest czasem niezbędne - gdy np. cierpi ono na kolki lub ma problemy z zasypianiem - za to bardzo męczące.
 • Kołyska jest mniejsza od łóżeczka, dlatego łatwiej ją wstawić do sypialni rodziców. Jeśli będzie ustawiona blisko waszego łóżka, w nocy nie będziesz musiała nawet wstawać. Gdy malec się obudzi, wystarczy, że wyciągniesz rękę i rozbujasz kołyskę, by ponownie zapadł w sen. Warto równie zerknąć na modele kołyski na kołkach.
 • Bujanie wpływa pozytywnie na rozwój układu nerwowego dziecka, a dokładnie - na układ przedsionkowy mózgu. Dzięki temu malec w przyszłości będzie miał lepszą równowagę, postawę i będzie się lepiej uczył. Szybciej też nauczy się jeździć na rowerze.
 • Kołyska kosztuje tyle, co tanie łóżeczko, jej cena to 300-600 zł. Ale musisz liczyć się z tym, że po kilku miesiącach czeka cię kolejny wydatek - kupno normalnego łóżeczka.

Kołyska dla niemowlaka: minusy:

 • Gdy dziecko nauczy się samodzielnie siadać, trzeba zrezygnować z kołyski ze względów bezpieczeństwa. Niemowlę może przechylić ją swoim ciężarem i wypaść na podłogę. Dlatego kołyska to mebelek na kilka pierwszych miesięcy życia dziecka, zwłaszcza że starsze dzieci potrzebują twardszego i stabilniejszego miejsca do spania.
 • Większość kołysek nie ma ruchomych bocznych ścianek, przez co trudniej jest wkładać do nich i wyjmować niemowlaka.
 • Jeśli kołyska dla niemowlaka nie ma blokowanych płóz, nie możesz zamontować na niej przewijaka, co jest możliwe w przypadku łóżeczek niemowlęcych.
 • Spanie w kołysce może przyzwyczaić niemowlę do zasypiania podczas kołysania. Gdy maluszek wyprowadzi się do łóżeczka, może nie być zadowolony z tej zmiany i mieć problemy z zasypianiem.

Łóżeczko - lepsze od kołyski?

Najczęściej dziecięce łóżeczka wykonane są z drewna, mają ściany ze szczebelków. Ich standardowa wielkość to 120x60 cm, ale zdarzają się modele dużo większe, jak i nieco mniejsze. Koszt tego mebla to zwykle 200-700 zł, ale najtańsze modele sprzedawane są bez materacyków. Łóżeczka dla dzieci mają z reguły podobny kształt i zbliżone udogodnienia.

Łóżeczko dla niemowlaka: plusy:

 • Większość z nich ma regulowaną wysokość poziomu materacyka, co oznacza, że materacyk może znajdować się wysoko (to opcja dla noworodków i duże udogodnienie dla mamy, która nie musi się schylać do malca) lub można go opuścić: gdy dziecko zacznie siadać i stawać w łóżeczku, zapewni mu to bezpieczeństwo i uchroni przed wypadnięciem.
 • Część modeli ma opuszczane ścianki, co ułatwia wkładanie malucha, i wyjmowane środkowe szczebelki, dzięki którym dziecko będzie mogło samodzielnie wychodzić z łóżeczka, kiedy podrośnie.
 • Łóżeczko jest ekonomiczne - służy malcowi przynajmniej do 2.- 3. roku życia, i trwałe - często korzystają z niego kolejne dzieci w rodzinie.
 • Niektóre wersje mają możliwość demontażu ścianek i stworzenia z łóżeczka tapczanu dla starszaka.
 • Ze względu na popularność i ujednolicone wymiary, kupując łóżeczko, masz możliwość wyboru dowolnego materaca. Na rynku znajdziesz materacyki antyalergiczne, piankowe, lateksowe, gryczano-kokosowe itd.
 • Tradycyjne łóżeczko sprawdza się w małych mieszkaniach - można na nim zmontować przewijak (nie trzeba kupować oddzielnej komody), większość modeli ma też dolną szufladę, w której zmieści się dużo rzeczy.

Łóżeczko dla niemowlaka: minusy:

 • Rozmiar łóżeczka dla niemowlaka nie zawsze pozwala na postawienie tego mebelka w sypialni rodziców. Wtedy musisz liczyć się z tym, że często będziesz wstawała w nocy do dziecka, które śpi w innym pokoju.
 • Z tych samych powodów łóżeczko często jest prawie nieużywane przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka. Niemowlęta bardzo często śpią w nocy z rodzicami, a łóżko służy im jedynie do dziennych drzemek.
 • Standardowe łóżeczka ze szczebelkami są zbyt duże dla noworodków. Dlatego często trzeba maluszka otaczać zwiniętymi kocykami czy poduszkami, a to może być dla niego niebezpieczne - dziecko może się przekręcić buzią w stronę poduszki, co utrudni mu oddychanie.
Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Kołyska, łóżeczko czy kosz Mojżesza?

To kosz wiklinowy dla dziecka, nazywany tak na cześć jego pierwszego użytkownika. Przypomina swoim kształtem i rozmiarami gondolę głębokiego wózka. Kosze są dość małe, wyściełane miękkim materacykiem. Niektóre wersje mają stelaże na kółkach, dzięki czemu mebelek jest mobilny, inne - płozy do bujania, jeszcze inne - uchwyty do przenoszenia z miejsca na miejsce.

Kosz dla niemowlaka: plusy:

 • Niewielkie rozmiary kosza (wnętrze ma zwykle ok. 70x40 cm) są idealne dla noworodków, które nie lubią dużej przestrzeni - wolą być otulone i spać "przy ścianie", bo takie warunki przypominają im bezpieczny okres życia płodowego. Dlatego szybciej się uspokajają i zasypiają w ciasnym koszu niż w szerokim łóżeczku. Dzięki temu trudniej im także przekręcić się np. z boku na plecy, a utrzymanie właściwej pozycji noworodka podczas snu ma niekiedy znaczenie (np. gdy niemowlę ma odkształconą główkę i wymaga leżenia na określonym boku albo gdy często ulewa).
 • Ponieważ kosz jest mały, można postawić go nawet w niewielkiej sypialni rodziców. W nocy wystarczy, że wyciągniesz ręce, by przenieść dziecko do swojego łóżka i nakarmić je.
 • Chociaż malec śpi w pobliżu rodziców to jednak we własnym koszu. To pomaga w nauce samodzielnego zasypiania. Za jakiś czas dziecko lepiej zniesie przeprowadzkę z kosza do łóżeczka niż przenosiny z łóżka rodziców do własnej sypialni.
 • Nieduże rozmiary oraz stelaż na kółkach pozwalają na łatwe przestawianie mebelka w różne miejsca. Mała waga i poręczne uchwyty umożliwiają również przeniesienie samego kosza (bez stelaża) np. na balkon lub do innego pomieszczenia, w którym akurat przebywa mama. Można go też zabrać do samochodu, jadąc np. w odwiedziny dziadków, zamiast łóżeczka turystycznego.

Kosz dla niemowlaka: minusy:

 • Po czterech, pięciu miesiącach dziecko trzeba przenieść do większego łóżeczka. Dlatego kupując kosz, musisz liczyć się z tym, że jest to zakup krótkoterminowy.
 • Kosze nie dość, że sprawdzają się wyłącznie w pierwszych miesiącach życia malca, to na dodatek są drogie. Ich cena waha się od 600 do 1000 zł. Jeśli jednak zależy ci na jego kupnie, poszukaj w internecie używanego. Ludzie chętnie je sprzedają, bo maluchy szybko z nich wyrastają, a kosze raczej się nie niszczą.

A może łóżko rodziców?

To ulubione miejsce do spania większości maluchów. Obojętne, czy w ich pokoiku stoi przytulny kosz, czy komfortowe łóżeczko, one i tak wolą przytulać się do mamy w jej własnym łóżku.

Łóżko rodziców: plusy:

 • Zaletą spania z noworodkiem jest to, że lepiej się wysypiasz, bo nie musisz do niego wstawać. Niemowlę budzi się bardzo często, dlatego większość mam chodzi niewyspana. Mając dziecko całą noc przy sobie, podajesz mu tylko pierś do karmienia i natychmiast zasypiasz z maluszkiem w ramionach.
 • Możesz czuwać nad snem dziecka. Większość świeżo upieczonych rodziców czuje się pewniej, gdy cały czas słyszą równomierny oddech malca. Niemowlę także ma poczucie bezpieczeństwa w łóżku rodziców. Otacza je zapach i ciepło mamy, wystarczy, że głośniej sapnie, a ona już je przytula.

Łóżko rodziców: minusy:

 • Spanie z niemowlęciem w jednym łóżku może być dla niego niebezpieczne: podczas snu rodzice niechcący mogą przygnieść małe ciałko.
 • Płaczący malec pod bokiem może być problemem dla taty, który rano wstaje do pracy i nie może sobie pozwolić na odespanie zarwanej nocy.
 • Z dobrego trudno zrezygnować. Dlatego malec może nie chcieć odpuścić waszego łóżka, nawet gdy skończy już rok czy dwa. Dla was oznacza to brak intymności, a także problemy z wysypianiem się - im dziecko starsze, tym więcej miejsca zajmuje.

Czytaj: Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka

Biały szum: co to takiego i dlaczego pomaga dziecku zasnąć?

Pokój dla niemowlaka: jak go urządzić? Ładne pokoje dla niemowlaków [GALERIA]

Trener snu dziecka nauczy niemowlę samodzielnego zasypiania [WYWIAD] 

Zobacz najpiękniejsze kołyski dla dziecka i kup je