Czym karmić niemowlę przed snem, by przespało całą noc?

2022-07-13 16:00

Przespana noc to dla rodziców ważna rzecz. Co zrobić, aby tak było? Niemowlę może spać w nocy nawet 6-7 godzin, pod warunkiem, że dostanie sycącą kolację. Ile powinno jeść niemowlę i czym karmić dziecko przed snem, aby nie robiło pobudek?

niemowlę
Autor: Getty Images Czym karmić niemowlę wieczorem, żeby przespało noc?

Co i ile powinien jeść niemowlak, żeby przespał całą noc? Jak powinna wyglądać sycąca dieta niemowlaka? To zależy od wieku dziecka i sposobu, w jaki jest karmione.

Spis treści

  1. Ile powinno jeść przed snem niemowlę karmione piersią?
  2. Ile powinno jeść przed snem dziecko karmione mlekiem modyfikowanym?
  3. Kiedy powinny się skończyć nocne karmienia?
  4. 6 sposobów, by sprawdzić, czy niemowlę się najada [GALERIA]
Jak powinna zmieniać się konsystencja pokarmów niemowlęcia?

Ile powinno jeść przed snem niemowlę karmione piersią?

Pokarm mamy jest idealnie dopasowany do potrzeb dziecka. Dziecko trawi go lepiej i szybciej niż mleko modyfikowane. Oznacza to jednak również konieczność częstszych karmień – także w nocy.

Karmienia nocne są niezbędne, bo dziecko intensywnie rośnie i potrzebuje zapasu kalorii i składników odżywczych. Dlatego niemowlę w wieku do 3. miesięcy potrafi budzić się w nocy nawet co dwie godziny.

Tracy Hogg radzi, by po południu i wieczorem karmić malca częściej, a dodatkowo nakarmić jeszcze raz, późnym wieczorem – nawet przez sen. Najlepiej zrobić to tak: nakarmić dziecko o 18, potem o 20, a jeśli uśnie, nakarmić je przez sen jeszcze raz, najlepiej między 22.30–23.00.

Jak to zrobić? Trzeba bardzo ostrożnie wyjąć dziecko z łóżeczka, przystawić do piersi i delikatnie położyć na jego dolnej wardze brodawkę sutkową, wywołując odruch ssania (uwaga – dziecka nie wolno karmić, gdy leży płasko w łóżeczku, by się nie zakrztusiło).

Gdy malec ssie przez sen, nie trzeba potem prowokować odbicia – jest tak odprężone, że nie ssie łapczywie i nie połyka powietrza. Nakarmione przez sen, może pospać nawet do 5–6 rano. Tej metody nie pochwalają jednak niektórzy lekarze, warto więc skonsultować ją wcześniej z waszym pediatrą. Ważne jest zwłaszcza to, czy malec nie ma tendencji do ulewania.

Co, jeśli ma? Wtedy lekarz może zalecić, byś odciągała mleko z piersi, zagęszczała je którymś z preparatów dostępnych w aptece i karmiła dziecko za pomocą łyżeczki albo butelką.

Jest jeszcze jedno „ale”. Ta dieta sprawdza się raczej u młodszych niemowląt. Większość maluchów karmionych piersią w wieku ok. 6. miesięcy zaczyna znów domagać się nocnych karmień.

Jest to związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tłuszcze (których nocą w mleku mamy jest więcej niż w dzień). W tym wypadku nie chodzi więc o pusty żołądek, tylko o zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze – maluch budzi się więc instynktownie.

Czytaj: Nocne karmienie piersią niemowlęcia – 10 pytań o karmienie dziecka w nocy

Karmienie piersią: najważniejsze informacje dla mam o karmieniu

Ile powinno jeść przed snem dziecko karmione mlekiem modyfikowanym?

Mieszanki nie zastąpią mleka mamy pod względem jakości. Ale mają jedną, niewielką przewagę – dzieci nimi karmione trawią je dłużej, a więc rzadziej budzą się w nocy. Z obserwacji mam karmiących w ten sposób wynika, że maluchy średnio przesypiają cztery godziny, zanim obudzi je głód.

Ten czas również można wydłużyć, karmiąc dziecko późnym wieczorem, albo podając mu bardziej kaloryczny posiłek. Jeśli niemowlę ma już 4 miesiące, mleko możesz zagęścić, dodając łyżkę kleiku albo kaszki.

Maluchom po 6. miesiącu można podawać któreś mleko „na dobranoc”. To osobna kategoria mieszanek, wzbogaconych kleikiem kukurydzianym i ryżowym, albo płatkami ryżowymi czy gryczanymi i dzięki temu bardziej sycących.

Czytaj: Mleko modyfikowane: jaką gra role w żywieniu niemowlęcia?

Warto wiedzieć

Od kiedy rozszerzać dietę?

Dzieci karmione piersią mogą posmakować innych niż mleko potraw w 7. miesiącu życia, dzieci karmione mlekiem modyfikowanym – w 5. miesiącu. Wraz z rozszerzaniem diety można – powoli – zacząć przyzwyczajać dziecko do tego, że kolacja stanowi odrębny posiłek, i że po niej należy przesypiać całą noc.

Warto kierować się zasadą, że kolacja powinna pokrywać około 25 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego. Dobrą propozycją na kolację są kaszki i kleiki, dużo bardziej sycące niż czyste mleko.

Można je przyrządzić zarówno na mleku modyfikowanym, jak i odciągniętym z piersi (są też wersje bezmleczne, do których dodajemy wodę) i zastąpić nimi jedną porcję mleka. Ile kaszki dawać?

Warto kierować się schematem żywienia, w którym znajdują się szczegółowe informacje. W 7. miesiącu można dziecku dać 150 ml kaszki, w 8.–9. miesiącu – 180 ml, zaś malcowi w 10.–11. miesiącu – 220 ml.

Dziecku, które już sprawnie gryzie (co ma miejsce ok. 12. miesiąca życia), można dawać wieczorem niewielkie kawałki pieczywa posmarowane masłem, obłożone upieczoną w domu wędliną, warzywami.

Przeczytaj: O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety miesiąc po miesiącu?

Kiedy powinny się skończyć nocne karmienia?

Nocne pobudki powinny skończyć się, gdy zmieni się dieta niemowlaka - zaczniesz rozszerzać dziecku dietę, i malec będzie otrzymywał odpowiednią ilość tłuszczów również z innych źródeł.

Czytaj: Nocne karmienie niemowląt. Kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?

6 sposobów, by sprawdzić, czy niemowlę się najada [GALERIA]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza