Alergia na pokarm matki: co uczula niemowlę karmione piersią?

2021-01-18 12:16

Alergia może pojawić się nawet u dziecka karmionego piersią. I choć wydaje się, że to alergia na pokarm matki, to jednak jest to uczulenie na alergeny spożywane przez mamę. Co uczula dziecko karmione piersią i jak to się ma do diety karmiącej mamy, która ponoć nie istnieje?

Alergia na pokarm matki:
Autor: Getty images Co uczula niemowlę karmione piersią?

Alergia na pokarm matki to dość częsta przypadłość. Objawy alergii pokarmowej: wysypka, biegunka, katar i sapka nie zawsze są takie oczywiste - mogą wskazywać na inne dolegliwości. Jeśli jednak lekarz je wykluczy, może okazać się, że dziecko uczulone jest na pokarm mamy.

To szokująca diagnoza, ponieważ wszyscy specjaliści podkreślają, że mleko mamy jest najzdrowszym pokarmem dla niemowlęcia i że trzeba wyłącznie karmić piersią przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy jego życia. To prawda, ale od razy wyjaśnijmy - uczulenie, które ma dziecko nie jest alergią na pokarm mamy, ale reakcją na alergeny, które ona spożywa wraz ze swoją dietą.

Niemowlę może źle reagować na to, co zjadłaś i co przeniknęło do mleka i zareagować alergią pokarmową. I choć mówi się, że dieta matki karmiącej nie istnieje, to jednak nie oznacza to, że nie musisz uważać na to co jesz. 

Co może uczulać dziecko i jak się ma dieta karmiącej mamy do uczulenia na pokarm mamy? 

Spis treści

  1. Czy pokarm mamy może uczulać?
  2. Objawy alergii na pokarm mamy
  3. Diagnoza alergii u niemowlęcia karmionego piersią
  4. Atopowa alergia u dzieci karmionych piersią
  5. Mleko modyfikowane dla alergika
  6. Dieta na alergię na białko mleka krowiego

Czy pokarm mamy może uczulać?

Alergia na pokarm mamy to potoczne określenie reakcji na alergeny, które przedostają się do mleka mamy z jej pożywienia. Jak to się ma do stwierdzenia, że mama karmiąca piersią może jeść wszystko?

Dieta karmiącej mamy rzeczywiście jest szeroka i niemal nieograniczona. Karmiąca kobieta może jeść wszystko, co nie szkodzi jej i dziecku. Oznacza to, że zaczynając swoją przygodę z karmieniem piersią nie musisz przechodzić na specjalną dietę lub ograniczać się np. z jedzeniem owoców czy jedzeniem nabiału.

Szklanka mleka nie wywoła kolki niemowlęcej - ona pojawi się u noworodka lub nie, w zależności od tego, czy malec będzie miał predyspozycje do tej dolegliwości czy też nie. Ale może wywołać u niego uczulenie.

Dlatego doradcy laktacyjni i pediatrzy zalecają: jedz wszystko, ale obserwuj, czy twoje dziecko nie reaguje źle na niektóre spożywane przez ciebie pokarmy. Jeśli zauważysz, że malec ma wysypkę po tym, jak zjadłaś pomarańcze lub boli go brzuszek po tym, jak zjadłaś smażonego steka - zrezygnuj z tych potraw na jakiś czas. Po jakimś czasie wprowadź je ponownie i sprawdź, jak malec na nie reaguje.

Objawy alergii na pokarm mamy

  • Wysypka. Gdy alergeny znajdujące się w mleku mamy przedostaną się przez śluzówkę, zaczynają się problemy ze skórą. Na buzi niemowlęcia oraz na skórze w okolicach zgięć łokciowych i podkolanowych pojawiają się czerwone plamy i sączące się grudki, skóra jest sucha i szorstka, a dziecko staje się płaczliwe i niespokojne.
  • Biegunka. Pojawiają się też problemy żołądkowe. W jelitach wytwarzają się duże ilości śluzu, co sprawia, że mały alergik cierpi na uporczywe biegunki (z domieszką śluzu lub krwi), bóle brzuszka, ulewanie i wymiotuje.
  • Katar i sapka. Często także pojawia się wodnisty katar i sapka, czyli duszności spowodowane obrzękiem śluzówki nosa.

Czytaj: Czekolada a karmienie piersią. Czy w diecie matki karmiącej jest miejsce na czekoladę?

Owoce a karmienie piersią. Jakie owoce można jeść karmiąc piersią?

Dieta w czasie laktacji - 7 najlepszych składników na laktację

Diagnoza alergii u niemowlęcia karmionego piersią

Rozpoznanie, co wywołało problemy u niemowlęcia wcale nie jest łatwe. Na początku warto więc zapisywać wszystko to, co zjadłaś i uważnie obserwować dziecko. Być może sama dojdziesz do tego, że ma uczulenie np. na cytrusy, ryby, jajka albo mleko.

Wtedy często wystarczy wyeliminować z diety te pokarmy, by problem minął. Jeśli nie mija, musisz pójść z dzieckiem do lekarza na testy alergiczne.

Alergię na pokarm u niemowląt można rozpoznać, przeprowadzając testy z krwi w kierunku specyficznych przeciwciał oraz tzw. test prowokacyjny. Wykonuje się go zazwyczaj w 2. miesiącu życia dziecka.

Test musi być przeprowadzony pod ścisłą kontrolą lekarza i trwa 10 dni. Polega na wprowadzaniu do diety dziecka małych ilości mleka krowiego. Pierwszym objawem alergii pokarmowej są zaburzenia trawienia, czyli nieprawidłowe stolce (zawierające śluz, a nawet krew), mogą też wystąpić ulewania i wymioty.

Czasem zdarza się, że testy nic nie wykryją. Taką sytuację lekarze interpretują na dwa sposoby. Niemowlę może mieć uczulenie na któryś z konserwantów lub „ulepszaczy” dodawanych do tego, co zjadłaś (takiej alergii nie wykryją żadne testy, bo nie ma jeszcze specjalnych odczynników).

W takim przypadku powinnaś jeść jak najmniej sztucznie modyfikowanych pokarmów (konserw, wędlin itp.).

Czytaj również: Testy alergiczne: skórne, z krwi, prowokacyjne

Uczulenie na mleko: co robić, gdy niemowlę ma alergię na mleko? [6 porad]

Atopowa alergia u dzieci karmionych piersią

Ale przyczyną kłopotów może być też alergia atopowa, czyli taka, której przyczyny nie udaje się stwierdzić. Atopowa alergia pokarmowa może pojawić się bardzo wcześnie, już w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Jego układ immunologiczny reaguje nie tak jak powinien na niektóre składniki pokarmowe. Nagle uznaje je za nieodpowiednie i zaczyna z nimi walczyć. Dochodzi wtedy do procesu zapalnego w jelitach, a następnie w całym organizmie, i dziecko choruje.

Mleko modyfikowane dla alergika

Gdy niemowlę reaguje na pokarm matki uczuleniem, nie próbuj mu dawać mleka krowiego, koziego czy sojowego. Najlepiej od razu wybierz się do lekarza. Jeśli pediatra rozpozna u dziecka alergię, przepisze specjalne mleko modyfikowane. Można je kupić wyłącznie w aptece, i to na receptę.

Takie mleko dzieci najczęściej dobrze tolerują, bo jest ono zbliżone składem do pokarmu kobiecego. Jego wartość odżywcza zaś jest identyczna jak mleka przeznaczonego dla zdrowych niemowląt. Mieszankę podawaj dziecku letnią, bo mocno podgrzana ma dużo intensywniejszy smak i zapach.

Czytaj: Specjalna żywność dla małego alergika bez laktozy, mleka i glutenu

Miód a karmienie piersią. Czy w czasie karmienia piersią można jeść miód?

Kłopoty z trawieniem u niemowląt: 7 najczęstszych problemów

Dieta na alergię na białko mleka krowiego

Gdy lekarz stwierdzi u dziecka alergię na białko mleka krowiego, wówczas niemowlę trzeba karmić specjalnym mlekiem, tzw. hydrolizatem wysokiego stopnia. Jest to preparat leczniczy na receptę, w którym uczulające właściwości białek mleka krowiego zostały całkowicie usunięte. 

Niemowlę z ciężką alergią pokarmową, która może doprowadzić do stanu niedożywienia i szybkiej utraty wagi, należy karmić specjalną mieszanką elementarną. Zawiera ona mieszaninę aminokwasów, które są podstawowymi elementami białek. Mieszankę elementarną podaje się także, gdy dziecko źle reaguje na hydrolizat wysokiego stopnia.

Dziecku ze stwierdzoną celiakią lub cierpiącemu na zaburzenia wchłaniania i trawienia tłuszczu podaje się pokarm z lekkostrawnymi tłuszczami MCT. Są one szybko wchłaniane przez wątrobę i natychmiast dostarczają dziecku energii.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza