Czy KARMIĄC PIERSIĄ można pić alkohol?

2021-12-21 15:01

Czy w okresie karmienia piersią musimy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu? Okazuje się, że nie! Zobacz jaka dawka alkoholu dopuszczalna jest podczas karmienia piersią i w jaki sposób pić alkohol, aby nie zaszkodzić dziecku.

alkohol
Autor: Getty Images Czy karmiąc piersią można pić alkohol?

Alkohol podczas karmienia piersią dopuszczalny jest, ale tylko w niewielkich ilościach. Lepiej więc z niego zrezygnować, czy wolno raz na jakiś czas wypić odrobinę alkoholuCzy karmiąc piersią można pić alkohol? Jeśli tak, to ile, i pod jakimi warunkami?

Spis treści

  1. Alkohol podczas karmienia piersią
  2. Jaki wpływ ma alkohol na pokarm?
  3. Ile i kiedy alkoholu możesz wypić, kiedy karmisz piersią?
Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Alkohol podczas karmienia piersią

Alkohol często dobrze się nam kojarzy, bo pojawia się w różnych miłych sytuacjach towarzyskich, poprawia nam nastrój itp. Większość z nas lubi od czasu do czasu wypić piwo czy kieliszek wina. Czy na te i inne drobne przyjemności może sobie pozwolić także kobieta karmiąca piersią?

Dowiedz się: FAS: alkohol w ciąży negatywnie wpływa na rozwój dziecka

CZY PICIE PIWA KARMELOWEGO na laktację ma sens?

Jaki wpływ ma alkohol na pokarm?

Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że alkohol zaburza proces laktacji – pod jego wpływem u matki jest mniej pokarmu, bo osłabiony jest odruch wypływu mleka. No i oczywiście bardzo szybko przenika do pokarmu – na zasadzie dyfuzji prostej przekracza wszelkie błony i bariery biologiczne.

Gdy dziecko wypije taki pokarm z zawartością alkoholu, będzie:

  • senne,
  • apatyczne,
  • nie będzie chciało ssać piersi.

Matki spożywające regularnie duże ilości alkoholu nie powinny w ogóle karmić piersią, ponieważ u ich dzieci mogą wystąpić – z dużym prawdopodobieństwem – poważne zaburzenia rozwoju psychomotorycznego i wzrostu.

Przeczytaj: Piwo bezalkoholowe - czy dziecko może kupować i pić takie piwo?

Ile i kiedy alkoholu możesz wypić, kiedy karmisz piersią?

Ale przecież to nie jest twój przypadek, prawda? Jest sprawą oczywistą, że alkohol w dużych ilościach szkodzi każdemu z nas, a zwłaszcza niemowlęciu. Jednak sporadyczne wypicie niewielkiej ilości alkoholu przez karmiącą mamę jest możliwe, jeśli zostaną spełnione pewne warunki.

A więc nie może to być więcej niż 10 g etanolu (czystego alkoholu).

Dawka jednorazowa to:

  • jeden kieliszek wina.
  • szklanka piwa.

Drugi warunek jest taki, że drinka należy wypić stosunkowo szybko po karmieniu. Alkohol bowiem szybko dostaje się do pokarmu, ale też równie szybko z niego znika – wraca do krwi, gdzie jego stężenie już się zmniejszyło, bo uległ zmetabolizowaniu w wątrobie.

Po 15 minutach od wypicia stężenie alkoholu osiąga szczyt w surowicy krwi, a po 30–60 minutach – w pokarmie, gdzie utrzymuje się ok. dwóch godzin. Po tym czasie pokarm matki jest praktycznie czysty, czyli wolny od alkoholu. A więc po dwóch–trzech godzinach można już zupełnie bezpiecznie nakarmić maluszka – nic mu wtedy nie grozi.

Tym bardziej więc nie trzeba się obawiać wypicia piwa karmelowego, które według niektórych doradczyń laktacyjnych podnosi poziom prolaktyny, pobudzając laktację (ze względu na obecność słodu).

Pobudza czy nie pobudza, na pewno nie zaszkodzi, jeśli zostanie zachowany przynajmniej dwugodzinny odstęp między wypiciem tego piwa a karmieniem dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza