Czy wolno karmić dziecko, które jeszcze nie siedzi, w leżaczku w pozycji półleżącej?

2022-06-02 8:46

Są dzieci, które w momencie rozszerzania diety nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć. Czy karmienie w bujaczku lub leżaczku jest bezpieczne? W jakiej pozycji karmić dziecko, które jeszcze samo nie siedzi, a już ma rozszerzaną dietę?

Jak karmić dziecko, które jeszcze nie siedzi
Autor: Getty images W jakiej pozycji karmić dziecko, które jeszcze samo nie siedzi, a już ma rozszerzaną dietę?

Już w szóstym miesiącu życia większość niemowląt jest gotowa na rozszerzanie diety. Jednak niewiele z nich jest w tym wieku zdolnych do samodzielnego utrzymania pozycji siedzącej. W jakiej pozycji karmić dziecko, które jeszcze nie potrafi siedzieć? Wyjaśniamy, czy można bezpiecznie ułożyć je w leżaczku lub bujaczku, czy też lepiej posadzić w krzesełku do karmienia z podparciem.

Spis treści

  1. Karmienie w leżaczku to zły pomysł
  2. Karmienie w krzesełku do karmienia - tylko, gdy umie siedzieć
  3. Najlepsza pozycja do karmienia dziecka niesiadającego
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Karmienie w leżaczku to zły pomysł

Ułożenie dziecka na czas karmienia w bujaczku lub leżaczku z pewnością znacznej części rodziców wydaje się wygodną opcją. Niestety dla dziecka taką nie jest. Pozycja półleżąca znacznie zwiększa ryzyko zachłyśnięcia się, które w przypadku dziecka dopiero uczącego się przełykać i tak jest duże. Maluchom najłatwiej jest jeść tak samo jak dorosłym, czyli w pozycji, w której tułów jest ustawiony pionowo.

Czytaj również: Kiedy dziecko siada? Wyjaśniamy, w jakim wieku powinno podnosić się do siedzenia

12 najczęściej pytań o rozszerzanie diety u niemowlaka

Karmienie w krzesełku do karmienia - tylko, gdy umie siedzieć

Krzesełko do karmienia umożliwia utrzymanie dziecka w pozycji idealnej do jedzenia i z pewnością nie jednemu maluszkowi się przyda. Jednak tutaj znów pojawia się problem, gdyż nie wolno karmić w nim dzieci, które jeszcze samodzielnie nie siedzą.

Doprowadza to do nadmiernego obciążania kręgosłupa i utrzymuje go w nienaturalnej dla dziecka pozycji oraz zaburza rozwój mięśni grzbietu i brzucha. Skutkami sadzania nieprzygotowanego do tego dziecka mogą być problemy z kręgosłupem oraz stawami biodrowymi.

Aby nie zaszkodzić swojej pociesze, warto zaczekać z fotelikiem, aż zdobędzie ona kilka podstawowych umiejętności. Pierwszą z nich jest wspomniana już wcześniej zdolność przyjmowania pozycji siedzącej z podporem. Oznacza to, że potrafi siedzieć przykładowo na dywanie, podpierając się jedną ręką o podłogę.

Dziecko powinno mieć także dobrą stabilizację głowy i szyi, to znaczy, że barki powinny znajdować się w jednej linii, a głowa pośrodku między nimi. Ważna jest również umiejętność chwytania pokarmu rączką i upuszczania go, oraz zanik odruchu wypychania pokarmu z ust językiem. Maluch ma być też zainteresowany nowym rodzajem posiłków.

Najlepsza pozycja do karmienia dziecka niesiadającego

Jak w takim razie najlepiej karmić dziecko niezdolne do samodzielnego siedzenia? Czy po odrzuceniu leżaczków i fotelików zostają jeszcze jakieś możliwości? Otóż takie dziecko najlepiej jest karmić na własnych kolanach w pozycji siedzenia pod skosem lub bokiem.

W pozycji siedzenia bokiem pośladki dziecka powinny znajdować się na kolanach rodzica, a plecki mają być podpierane przez rękę dorosłego tak, aby utrzymać kąt prosty między nóżkami a tułowiem malucha. Ciało dziecka jest stabilizowane poprzez przyciskanie jego boku do tułowia rodzica.

Pozycja skośna jest dla osoby karmiącej trudniejsza, ale wymaga od maluszka większej aktywności i napięcia tułowia. W tej sytuacji dziecko również opiera się guzami kulszowymi o uda dorosłego, ale jego tułów jest zrotowany tak, że wspiera się o rodzica częścią boku i częścią pleców. Jeśli pomimo podpierania pleców, pociecha nie jest w stanie utrzymać siedzącej pozycji, nie ma się czym niepokoić.

W wieku sześciu miesięcy nie każde dziecko musi być na tym samym etapie rozwoju motorycznego. Lepiej zaczekać z sadzaniem malucha i rozszerzaniem diety, niż robić to na siłę. W ciągu pierwszego roku życia głównym pokarmem i tak powinno być mleko, rozszerzanie diety ma za zadanie tylko zapoznanie dziecka z nowymi smakami, a nie zapobieganie niedoborom pokarmowym. Najważniejsze jest, aby pozwolić dziecku rozwijać się w swoim tempie.

Czytaj również: Wady postawy powstają już u niemowląt. Najczęściej popełniane błędy

Objawy alergii u dziecka: po czym poznać, że niemowlę ma alergię?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza