Kiedy dziecko siada? Na co zwrócić uwagę przy siadaniu niemowlaka

2021-11-19 11:01

Siadanie niemowlaka zwykle pozwala mu zobaczyć świat z innej perspektywy. Nic dziwnego, że kiedy dziecko zaczyna siadać, już sama nauka sprawia mu tyle frajdy. Dowiedz się od kiedy można sadzać dziecko i jak wspierać naukę samodzielnego siadania niemowlaka.

Kiedy dziecko siada?
Autor: Getty images Kiedy dziecko siada?

Niektóre półroczne niemowlęta siedzą i swobodnie bawią się zabawkami w tej pozycji, a inne 9-miesięczne dzieci dopiero zaczynają siadać. W obu przypadkach nie ma powodu do obaw, o ile dziecko samo podejmuje próby siadania.

Nie wolno przyspieszać nauki siadania. Zapomnij o babcinym sposobie sadzania malca i okładania go poduszkami, tak aby siedział stabilnie i nie upadał. Nie próbuj też podciągać szkraba za rączki do pozycji siedzącej. To może zaburzyć dojrzewanie kośćca i spowodować wady kręgosłupa u dzieci.

Czytaj także: Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka

Spis treści

  1. Kiedy dziecko siada?
  2. Sadzanie dziecka a nauka samodzielnego siadania
  3. Kiedy zacząć ćwiczenia siadania niemowlaka?
W jakim wieku dziecko powinno samodzielnie siadać?

Kiedy dziecko siada?

Niemowlę samo da ci znać, że już czas na naukę siadania. Jeśli jego mięśnie będą wystarczająco silne, by utrzymać plecki w pionie, zacznie dźwigać główkę oraz tułów. Zobaczysz, jak leżący na plecach szkrab unosi głowę i trzyma ją w tej pozycji przez chwilę, a nawet rozgląda się na boki. Niekiedy w tej pozycji chwyta np. szczebelek łóżeczka i podciąga się do siadania. 

Pozwól mu na te pierwsze próby siadania, a nawet nieznacznie pomóż, ale pod warunkiem że nie zacznie opadać na boki czy do przodu, bo to znak, że za wcześnie na taki trening.

Niemowlę w pozycji na brzuszku bez wysiłku opiera się na łokciach i swobodnie rozgląda na boki, a następnie podciąga nóżki do pozycji do raczkowania lub przewraca na plecki? Pewnie już niedługo nastąpi nauka samodzielnego siadania niemowlaka.

Pierwsze próby mogą być przypadkowe. Wiele maluchów „pada na pupę” podczas raczkowania. Mówi się wtedy o tzw. bocznym siadaniu, z którego malec mimowolnie rozsiada się w prawidłowej, wygodnej pozycji.

Zobacz: Kiedy dziecko się obraca?

Sadzanie dziecka a nauka samodzielnego siadania

Niemowlę, które pięknie siedzi, może jeszcze wcale nie umieć siadać. Opanowanie tej drugiej umiejętności jest dla niego dużo trudniejsze. Są więc maluchy, które samodzielnie siedzą w wózku spacerowym, krzesełku do karmienia czy na macie, ale tylko wtedy, gdy posadzi je rodzic. Mają wystarczająco rozwinięte mięśnie i układ kostny, by siedzieć. Brakuje im tylko wprawy w siadaniu. Kiedy dziecko zaczyna siadać? Zwykle umiejętność tę opanowuje między 7. a 9. miesiącem życia, gdy pewnie raczkują lub próbują stawać przy meblach i z tej pozycji osuwają się na pupę.

Czytaj też: Czy dziecko powinno uczyć się chodzić w butach czy boso?

Kiedy zacząć ćwiczenia siadania niemowlaka?

Jeśli 9-miesięczne niemowlę nawet nie podejmuje prób siadania oraz nie umie utrzymać pozycji siedzącej np. w dziecięcym krzesełku, warto się skonsultować z lekarzem. Często takim szkrabom pomagają proste ćwiczenia nauki siadania wykonywane z rodzicami pod opieką rehabilitanta. Zanim jednak zaczniesz się niepokoić, zaserwuj dziecku zabawę w siadanie. Połóż je na twardej (np. piankowej) macie edukacyjnej i dookoła ułóż zabawki, ale w takiej odległości, by dziecko musiało się postarać, aby wziąć je do ręki.

Bądź obok, lecz podawaj zabawki dopiero wtedy, gdy widzisz, że rzeczywiście twoja pomoc jest niezbędna. Szybko jednak zorientujesz się, że malec potrafi przeturlać się kilka razy, by dotrzeć do ukochanego pluszaka. W czasie tej zabawy będzie więc leżał i na plecach, i na brzuszku, a nawet zwinięty w pozycji embrionalnej i z maksymalnie wyciągniętymi na boki rączkami.

W czasie tej zabawy wzmacnia niemal wszystkie mięśnie – tułowia, szyi, karku, ramion i nóg. Pewnego dnia odkryje, że może wspiąć się na jakiejś zabawce (np. stoliku edukacyjnym, który do tej pory obserwował z pozycji leżącej), by być wyżej, w pozycji pionowej. Jeśli utrzyma się tak dłużej (bez opadania), pomóż mu usiąść z podparciem.

Czytaj: Zabawy dla niemowląt - 15 zabaw wspierających rozwój dziecka

Dobrym znakiem, że dziecko jest gotowe na siadanie, jest to, że umie zabezpieczyć się przed upadkiem, wyciągając przed siebie rączki. W doskonaleniu umiejętności siadania pomoże dziecku zabawa na twoich kolanach, kiedy opiera plecki o twoje ciało. Wtedy też zamień gondolę na spacerówkę, ustawiając oparcie w pozycji półsiedzącej, która będzie prowokowała dziecko do samodzielnego siadania, by zobaczyć więcej.

Uwaga: malec, który dopiero zaczyna przygodę z siadaniem, może pozostawać w tej pozycji maksymalnie 20 minut, aby za bardzo nie obciążać kręgosłupa.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza