O tych kamieniach milowych nie piszą w książkach. Są równie ważne i potrzebne

2023-04-12 16:50

Drżące usteczka, szarpanie za włosy, brak apetytu… to kamienie milowe dziecka, o których nie wspominają podręczniki. Poznaj najważniejsze etapy rozwoju twojego maluszka, równie istotne, jak unoszenie główki, raczkowanie czy pierwszy krok.

matka z dzieckiem, które szarpie ją za włosy
Autor: Getty images O tych kamieniach milowych nie piszą w książkach, a są normalne i potrzebne

Niech pierwszy rzuci kamieniem milowym ten rodzic, którego one nie obchodzą. Choćbyśmy zarzekali się, że nie patrzymy w tabele, to jednak każdy z nas śledzi rozwój swojego dziecka i martwi się, gdy zauważa odstępstwa od normy lub zachowania, których nie potrafi niczym wytłumaczyć.  

Wiele z tych obaw jest niepotrzebna, ponieważ okazuje się, że wiele z zachowań dzieci wynika z kolejnych etapów ich rozwoju, ale nie piszą o nich w książkach ani poradnikach. To kamienie milowe, których nie znajdziesz w tabelach rozwoju, a które są zupełnie normalne, a co więcej – niezbędne. Warto je znać, ponieważ są wskaźnikami prawidłowego do rozwoju dziecka.

Spis treści

  1. Szarpanie rodziców za włosy
  2. Płacz i wrzask
  3. Koniec z nocnym wypróżnianiem
  4. Drganie lub machanie kończynami
  5. Napady złości
  6. Ryzykowne akrobacje
  7. Brak apetytu
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Szarpanie rodziców za włosy

To nie objaw agresji czy złości u dziecka. Maluchy ok. 4 miesiąca życia zaczynają uczyć się chwytania i robią to w każdej możliwej okoliczności. Włosy mamy czy broda taty są ciekawym obiektem, który wart jest złapania małą dłonią. 

Umiejętność chwytania to ważny krok milowy rozwoju, bez którego dziecko nie będzie mogło uczyć się dalej i trenować motorykę małą. Warto dodać, ze kolejnym kamieniem milowym dla niemowlaka jest nauczenie się rozluźniania piąstki, czyli puszczania trzymanych przedmiotów. 

Płacz i wrzask

Kilkumiesięczne dzieci zaczynają krzyczeć i wydawać dziwne odgłosy bez powodu, O ile płacz zwykle wiąże się z głodem, bólem, zimnem czy nudą i jest sygnałem dziecka o pomoc, o tyle wrzaski dziecka wydają się nie mieć żadnego celu lub przyczyny. 

To oczywiście nieprawda. Wrzaski, nieraz tak głośne, jakby kogoś obdzierano ze skóry to trening nowej umiejętności. Dziecko uczy się wydawać świadomie dźwięki i na dodatek widzi, że rodzice na nie reagują, dlatego ćwiczy i ćwiczy. 

Wydawane różnych odgłosów w celu zwrócenia uwagi lub wskazania na swoje potrzeby to ważny kamień milowy rozwoju i etap rozwoju wokalnego i językowego dziecka.

Kiedy dziecko siada, chodzi i mówi? Sprawdź przybliżony kalendarz umiejętności

Kamienie milowe samoopieki - gdy dziecko je osiągnie, twoje życie stanie się łatwiejsze

Koniec z nocnym wypróżnianiem

Noworodki i niemowlęta potrafią wypróżniać się kilka razy na dobę, także w nocy po jedzeniu - niejedna mama zmuszona jest zmieniać dziecku pieluszkę o 2 czy 4 nad ranem.

Gdy wreszcie to się nagle kończy, wielu rodziców niepokoi się, że malec za mało je lub ma problemy z trawieniem. Nic bardziej mylnego: to, że dziecko przestaje robić kupkę w nocy jest ważnym kamieniem milowym, którego nie znajdziesz w podręczniku. Około 4. miesiąca życia jelita dziecka są już na tyle rozwinięte, że stolce stają się regularne. 

Drganie lub machanie kończynami

Nagłe drganie ciała czy potrząsanie główka lub kończynami może wyglądać niepokojąco, ale jest typowe dla okresu noworodkowego. Do ok. 4 miesiąca malec ma aktywny odruch Moro i może "podskakiwać" pod wpływem dotyku czy hałasu. To kamień milowy ćwiczący refleks i reakcje ciała na różne bodźce.

Napady złości

To jeden z bardziej frustrujących kamieni milowych. Malec złości się, bo zaczynać odczuwać emocje (choć ich nie kontroluje), odkrywa też swoją niezależność oraz fakt, ze przez swoje zachowanie może komunikować się z otoczeniem.

Dowiaduje się, że może czegoś nie zrobić lub zrobić inaczej, bo potrafi już świadomie ruszać swoim ciałem, pokazuje, że coś mu się nie podoba. To bardzo istotne odkrycie, które pozwala dziecku zrozumieć, że jest odrębną istotą z własną wolą.

Ryzykowne akrobacje

W wieku 15. do 18. miesięcy dzieci są już na tyle mobilne, że próbują samodzielnie się przemieszczać, wspinać na meble czy robić ze swoim ciałem inne dziwne rzeczy. Ponieważ nie mają poczucia strachu i świadomości, że coś może być niebezpieczne, próbują ryzykownych akrobacji, które często kończą się upadkiem i płaczem.

To przerażające, ale potrzebne. Dziecko w ten sposób uczy się, co my wolno, a co może być ryzykowne, trenuje upadania, ale także zbiera doświadczenia, które kiedyś mogą uratować mu życie.

Brak apetytu

To kamień milowy, który świadczy o tym, że dziecko wkroczyło w wiek wolniejszego rozwoju. Najbardziej intensywny wzrost następuje w pierwszym i drugim roku życia, Potem tempo maleje - maluch wolniej przybiera na wadze, nie musisz kupować mu nowych spodni co miesiąc.

Ale wolniejszy rozwój oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię i substancje odżywcze, dlatego malec może tracić apetyt. Zaczyna grymasić i żyje "powietrzem". Większość dzieci osiąga ten kamień milowy w wieku 2-4 lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza