Co się stanie jeśli rodząca kobieta nie wyrazi zgody na próżnociąg, kleszcze lub nacięcie krocza? Czy nie stworzy tym zagrożenia dla swojego dziecka? I czy w razie komplikacji przy porodzie te zabiegi i tak zostaną wykonane, jeśli sytuacja będzie tego wymagać? Zapytaliśmy o to położną Agnieszkę Małolepszy, laureatkę 7. edycji konkursu „Położna na medal”*.
Spis treści
* Konkurs prowadzony jest w ramach kampanii społeczno - edukacyjnej „Położna na medal” , która zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Więcej na stronie www.poloznanamedal.info
Próżnociąg i kleszcze podczas porodu
Poród przy użyciu próżnociagu lub kleszczy jest porodem zabiegowym. Te dwie metody polegają mniej więcej na tym samym i są stosowane zamiennie. Wykorzystuje się je w ostatniej fazie porodu, kiedy to główka dziecka jest już bardzo nisko w kanale rodnym i z jakiejś przyczyny potrzebujemy dany poród zakończyć w jak najkrótszym czasie.
Próżnociągu i kleszczy używa się w sytuacji, kiedy zdrowie i życie dziecka jest zagrożone, a na cięcie cesarskie jest już za późno albo nie ma wystarczającej ilości czasu, aby je wykonać. Jest to zabieg nagły, co oznacza, że położnik ma bardzo mało czasu na podjęcie decyzji, a tym samym rodząca również musi taką decyzję podjąć natychmiast.
Trudno w takiej sytuacji nie zgodzić się na ten zabieg, gdyż konsekwencje odmowy będą miały wpływ na zdrowie dziecka. Skutkiem może być np. niedotlenienie noworodka.
Czytaj także: Plan porodu: czy warto go mieć? [przykładowy PDF planu porodu do druku]
Brak zgody na nacięcie krocza
Trochę inną sytuacją jest nacięcie krocza. Obecnie większość porodów fizjologicznych odbywa się w tzw. ochronie krocza. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, aby nacięcia krocza dokonywać tylko w określonych przypadkach, a wskazania do tego zabiegu dobierać indywidualnie. Pacjentka ma prawo odmówić nacięcia krocza, ale powinna zostać przed porodem poinformowana o ewentualnych wskazaniach (np. duża masa płodu) oraz ewentualnych powikłaniach (np. pęknięcie krocza I – IV stopnia).
Położna prowadząca poród decyzję o tym czy musi naciąć krocze może podjąć dopiero w trakcie rodzenia się główki. Wcześniej taka ocena jest niemożliwa. Kategoryczny brak zgody pacjentki na nacięcie krocza powinien być odnotowany w dokumentacji medycznej i potwierdzony jej podpisem.
Czytaj także: