Badania po porodzie: jakie badania zrobić po porodzie?

2021-10-22 15:25

Zobacz jakie badania po porodzie powinnaś wykonać i w jakim czasie. Zazwyczaj jeśli połóg przebiega normalnie, położna środowiskowa sprawdzi, jak goi się rana po nacięciu krocza (może też zdjąć szwy) czy po cesarce. Później powinnaś już udać się na wizytę do ginekologa. Najlepiej pod koniec połogu, gdy zanikną odchody połogowe.

Badania po porodzie musisz wykonać, aby sprawdzić, czy rany goją się prawidłowo

i

Autor: thinkstockphotos.com Badania po porodzie musisz wykonać, aby sprawdzić, czy rany goją się prawidłowo

Masz za sobą 9 miesięcy ciąży, które osłabiły twój organizm oraz poród, który zawsze jest procesem trudnym i wyczerpującym. Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, przeżyłaś normalną operację chirurgiczną, wiążącą się z ewentualnymi powikłaniami, utratą krwi, podaniem znieczulenia – a to wszystko czynniki, które wpływają na twoje zdrowie.

Sześcio-ośmiotygodniowy połóg to czas potrzebny twojemu organizmowi na to, by wrócić do formy sprzed ciąży. To doskonały czas na badania po porodzie. Nad sprawnym procesem twojej regeneracji będą czuwać specjaliści.

Spis treści

  1. Badania po porodzie: położna środowiskowa
  2. Badania po porodzie: doradca laktacyjny
  3. Badania po porodzie: kontrola u ginekologa
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Badania po porodzie: położna środowiskowa

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, każda świeżo upieczona mama ma prawo do przynajmniej czterech wizyt położnej środowiskowej. To osoba, która czuwa nad tobą w okresie połogu: nie tylko pomaga rozwiać wątpliwości odnośnie karmienia czy pielęgnacji pępka noworodka, ale również ocenia stan zdrowia twój i dziecka.

Jej zadaniem jest też kontrola twoich okolic intymnych, zwłaszcza jeśli miałaś pęknięte lub nacinane krocze. Podczas wizyty położna doradzi ci, jak pielęgnować rany, by goiły się szybko i bezboleśnie. Badania po porodzie przeprowadzane przez położną nie dotyczą jedynie blizn.

Będzie chciała ona również porozmawiać o twoim samopoczuciu: sprawdzi, czy nie cierpisz na baby blues, który występuje kilka dni po porodzie i jest spowodowany gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Doradzi ci, jak sobie radzić z ewentualnym smutkiem, oceni, czy baby blues (który mija samoistnie) nie przekształcił się w twoim przypadku w depresję poporodową.

To choroba, która dotyka 5–25 proc. świeżo upieczonych mam. Trwa dłużej niż 2–3 tygodnie i trzeba ją leczyć. Położna ma również uprawnienia do tego, aby zdjąć ci szwy, założone podczas porodu naturalnego lub w czasie cesarskiego cięcia. W polskich szpitalach po nacięciu lub pęknięciu krocza zakłada się zazwyczaj szwy rozpuszczalne, które nie wymagają interwencji położnej – znikają same w ciągu kilku tygodni, czasem trwa to dłużej. Jeśli bardzo przeszkadzają młodej mamie, można poprosić o ich zdjęcie, zanim się rozpuszczą, jednak nie wcześniej niż w 6. dobie po porodzie.

Zdarza się jednak, że lekarz używa do zszycia krocza nierozpuszczalnych nici. Takie szwy powinno się usunąć w 6.–8. dobie po porodzie. Informacja o dacie tego drobnego zabiegu powinna się znaleźć w wypisie ze szpitala. Podobnie jest z raną po cesarskim cięciu – wewnętrzne szwy są rozpuszczalne, jednak zewnętrzne, wykonane nierozpuszczalnymi nićmi, należy usunąć w terminie określonym w szpitalnych dokumentach – zwykle jest to 7–8 dni po operacji. Jeśli wizyta położnej wypadnie właśnie w tym czasie, możesz poprosić ją o zdjęcie szwów w twoim domu. Gdy tak się nie zdarzy, powinnaś udać się do szpitala, w którym rodziłaś, i zgłosić do przychodni przyszpitalnej lub gabinetu zabiegowego.

Zobacz też: Ile trwa krwawienie po porodzie?

Zobacz też jak wygląda blizna po cesarce:

Badania po porodzie: doradca laktacyjny

Pierwsze wątpliwości związane z podawaniem dziecku piersi możesz rozwiać już podczas rozmów z położną rodzinną. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej powinna ona umieć ocenić technikę karmienia i skorygować nieprawidłowości. Jeśli jednak masz poważniejsze problemy lub pojawią się one po wizytach położnej, poproś o pomoc doradcę laktacyjnego.

Specjalista podpowie, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, doradzi ci w kwestiach diety, którą powinna stosować karmiąca mama, może też zdiagnozować choroby piersi, a także inne schorzenia mające wpływ na karmienie, w tym zaburzenia laktacji o podłożu psychicznym. Doradca pomoże również w utrzymaniu laktacji w razie chwilowych przeciwwskazań do karmienia.

Czytaj też: Jak długo goi się rana po nacięciu krocza?

Badania po porodzie: kontrola u ginekologa

Wiele kobiet po narodzeniu dziecka zapomina o konieczności odwiedzenia położnika prowadzącego ciążę. Są zbyt zajęte nowymi obowiązkami, więc jeśli nie czują się źle i nie mają powikłań po porodzie, nie czują potrzeby zapisania się na badanie kontrolne. Tymczasem wizyta u ginekologa po porodzie jest niezbędna – bez względu na to, jak się czujesz, czy rodziłaś naturalnie, czy też przez cesarskie cięcie.

Do lekarza powinnaś zapisać się w 6.–8. tygodniu po porodzie, czyli po zakończeniu połogu. Przez ten czas twój organizm powinien się zregenerować: obkurczy się macica, przestaniesz krwawić i wydalać odchody połogowe. Warto pamiętać, że połóg po cesarskim cięciu trwa dłużej, mimo to wizyty u lekarza nie należy opóźniać.

Podczas badania po porodzie lekarz sprawdzi, czy macica ma już prawidłową wielkość, oceni również stan szyjki macicy – zwłaszcza jeśli rodziłaś przy użyciu kleszczy czy próżniociągu. Ginekolog obejrzy twoje rany po nacięciu, pęknięciu krocza, ewentualnie po cesarskim cięciu i sprawdzi, czy dobrze się goją. Jeśli miałaś stany zapalne czy zastoje wywołane laktacją, zbada również twoje piersi.

Podczas pierwszej wizyty po porodzie możesz również porozmawiać ze swoim ginekologiem o metodach antykoncepcji – tych dozwolonych podczas karmienia piersią. Jeżeli wizyta kontrolna przebiegnie pomyślnie, możesz wrócić do wszelkiej aktywności, w tym do współżycia seksualnego. Umów się również na kolejną wizytę – po około sześciu miesiącach od porodu powinnaś zgłosić się do ginekologa  na badanie cytologiczne.

Zobacz: Seks po porodzie - 15 pytań o współżycie po urodzeniu dziecka

Sprawdź, co wiesz o połogu?
Pytanie 1 z 25
Połóg trwa: