Ćwiczenia po cesarskim cięciu: 2.-10. tydzień

2021-12-23 7:31

Miałaś cesarkę? Jak najszybciej zacznij ćwiczyć. Prezentujemy ćwiczenia po cesarskim cięciu, które możesz wykonywać od 2 do 10 tygodnia w połogu. Te ćwiczenia wzmocnią mięśnie i pomogą ci odzyskać płaski brzuch po porodzie.

Ćwiczenia po cesarskim cięciu: 2.-10. tydzień
Autor: Getty images Ćwiczenia po cesarskim cięciu: 2.-10. tydzień

Spis treści

  1. Ćwiczenia po cesarskim cięciu
  2. Jak wrócić do formy po cesarce

Prezentujemy ćwiczenia po cesarskim cięciu, które można wykonywać od 2 do 10 tygodnia w połogu. Ćwiczenia po cesarce opracowała mgr Katarzyna Sempolska, autorka programu „Aktywne 9 miesięcy”. Zobacz jak ćwiczyć, by szybko wrócić do formy po porodzie.

Nasz zestaw ćwiczeń nie jest trudny, aby osiągnąć zamierzony efekt liczy się przede wszystkim konsekwencja i wytrwałość. Naprawdę warto ćwiczyć po porodzie.

W galerii zdjęć prezentujemy zestaw sześciu ćwiczeń dedykowanych przede wszystkim kobietom po cesarskim cięciu, aby je wykonać będzie wam potrzebna zwykła poduszka jasiek.

Dalsza część tekstu pod galerią z ćwiczeniami

Ćwiczenia po cesarskim cięciu

Być może masz wątpliwości, czy w twoim stanie po cesarskim cięciu możesz ćwiczyć. Uspokajamy: można i warto. Ćwiczenia w połogu przyspieszają proces obkurczania się macicy, zapobiegają obniżaniu macicy i ścian pochwy, eliminują zaburzenia wypróżniania, pomagają szybciej wrócić do dawnej sylwetki.

Jak wrócić do formy po cesarce

Powrót do formy po cesarskim cięciu zajmuje nieco więcej czasu niż po porodzie siłami natury. Odpowiednio postępując, można jednak skrócić ten czas. Już kilka godzin po operacji cesarskiego cięcia położna pomoże ci wstać z łóżka, zrobić kilka kroków, załatwić się i wziąć prysznic. A potem, co robić po cesarskim cięciu?

  • Staraj się jak najczęściej spacerować po korytarzu, nawet jeśli chodzenie sprawia ci trudności. Leżenie w łóżku jest kuszące, ale spacery zapobiegną zrostom i poprawią perystaltykę jelit, dzięki czemu łatwiej będzie ci się wypróżnić.
  • Spróbuj zapewnić sobie pomoc w opiece nad noworodkiem, bo noszenie dziecka może ci sprawiać ból.
  • Dbaj o ranę po cesarskim cięciu. Opatrunek zostanie zdjęty w pierwszej dobie po cięciu. Od razu umyj ranę wodą z dodatkiem mydła dla niemowląt, a potem delikatnie osusz jednorazowymi ręcznikami – czysta rana szybciej się zagoi. Nie bój się, że ją uszkodzisz.
  • Przez dwa tygodnie po cesarskim cięciu staraj się unikać mocnego napinania mięśni brzucha. Z łóżka wstawaj wolno, lekko unosząc się do pozycji siedzącej. Opisane przez nas ćwiczenia wykonuj powoli, a jeśli któreś sprawia ci trudność, po prostu go nie rób.

Sprawdź także: Ćwiczenia po cesarskim cięciu 2 doba

Ćwiczenia po cesarskim cięciu 3-7 doba

Powikłania po cesarskim cięciu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza