Wstydzisz się iść do apteki? Oto genialne domowe sposoby na hemoroidy

2022-09-20 12:53

Domowe sposoby na hemoroidy pomagają złagodzić objawy żylaków odbytu. Zmniejszają ból, swędzenie i krwawienie. Warto stosować domowe sposoby na hemoroidy w okresie ciąży, ale i po niej, ponieważ leczenie hemoroidów jest konieczne. Poznaj domowe sposoby na hemoroidy.

Kobieta z grymasem bólu na twarzy
Autor: Getty images Wstydzisz się iść do apteki? Oto genialne domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy, które nazywane są również żylakami odbytu, to problem niezwykle uciążliwy i dla wielu osób wstydliwy. Sprawiają one ból i dyskomfort, który bardzo często skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Chociaż częściej przypadłość ta dotyka osoby starsze, to może pojawić się w każdym wieku. Czasem pojawiają się już w ciąży (u ok. 20 proc. kobiet), wskutek zaparć i mało aktywnego trybu życia. Jednak najczęstsze są hemoroidy po porodzie, zwłaszcza gdy faza parcia trwała długo i spowodowała znaczny wzrost ciśnienia w odbytniczych splotach żylnych.

Jak leczyć hemoroidy i jakie są domowe sposoby na hemoroidy w ciąży i hemoroidy po porodzie.

Spis treści

  1. Co to są hemoroidy i jaka jest ich przyczyna?
  2. Domowe sposoby na hemoroidy – ciepła woda i nasiadówki
  3. Domowe sposoby na hemoroidy – zachowanie higieny
  4. Domowe sposoby na hemoroidy – zimne okłady
  5. Domowe sposoby na hemoroidy – maści i żele
  6. Domowe sposoby na hemoroidy – odpowiednia dieta
  7. Domowe sposoby na hemoroidy – przede wszystkim profilaktyka

Co to są hemoroidy i jaka jest ich przyczyna?

Hemoroidy, zwane w języku medycznym guzkami krwawniczymi, to struktury, które występują fizjologicznie u każdego człowieka. Są zbudowane ze splotów naczyniowych (zawierających krew) oraz tkanki łącznej, która nadaje im kształt i spoistość. W organizmie ludzkim odpowiadają przede wszystkim za utrzymywanie szczelności kanału odbytu.

Dopiero ich nieprawidłowe poszerzenie lub zajęcie przez stan zapalny doprowadza do tzw. choroby hemoroidalnej, czyli inaczej żylaków odbytu. To właśnie ona utożsamiana jest z nieprzyjemnymi doznaniami i dolegliwościami bólowymi.

Hemoroidy możemy podzielić również na wewnętrzne i zewnętrzne. W przypadku nieprawidłowości w przypadku tych pierwszych, głównym objawem będzie niebolesne krwawienie przy wypróżnianiu. W przypadku zajęcia hemoroidów zewnętrznych, problemem przede wszystkim jest ból okolicy odbytu.

Jednoznaczne przyczyny choroby hemoroidalnej nie są znane. Są jednak stany, które szczególnie sprzyjają ich powstaniu. Należą do nich m.in. zbyt duża masa ciała, przewlekłe zaparcia, brak aktywności fizycznej czy też ciąża.

W przypadku ostatniego wymienionego czynnika, dolegliwości pojawiają się najczęściej w późniejszym okresie ciąży. Związane jest to z narastającym uciskiem macicy na sploty żylne i zwiększającym się stężeniem progesteronu. Oba te czynniki zakłócają odpływ krwi i powodują jej zastój, a co za tym idzie poszerzenie się splotów.

Czytaj również: Czopki na hemoroidy w ciąży - czy są skuteczne i czy można stosować je oczekując na dziecko?

Poporodowe nietrzymanie stolca - przyczyny i leczenie

Domowe sposoby na hemoroidy – ciepła woda i nasiadówki

Osobom cierpiącym na chorobę hemoroidalna, polecane są tzw. nasiadówki, czyli kilkunastominutowe kąpiele, podczas których zanurzone są jedynie pośladki. Woda wykorzystywana do tego celu powinna zawierać odwar z kory dębu, rumianku bądź oczaru wirginijskiego.

Ponadto, jej temperatura powinna wynosić ok. 40 stopni, a sama kąpiel trwać nie dłużej niż 15-20 minut. Wywary takie mają działanie przeciwzapalne i odkażające, przez co mogą być stosowane nie tylko w chorobie hemoroidalnej, ale także np. przy zakażeniach układu moczowego.

Do przygotowania nasiadówki możesz wykorzystać również inne zioła takie jak krwawnik czy kasztanowiec lub olejki m.in. rozmarynowe lub lawendowe. Również one mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwświądowe i skutecznie mogą pomóc w zwalczeniu uciążliwych objawów.

Czym są hemoroidy

Domowe sposoby na hemoroidy – zachowanie higieny

Prawidłowa higiena w momencie pojawienia się żylaków odbytu jest niezwykle ważna. Jej utrzymanie zapobiega dodatkowym podrażnieniom, łagodzi świąd oraz zmniejsza stan zapalny tej okolicy. Do codziennej pielęgnacji zaleca się przemywanie okolicy odbytu ciepłą wodą z płynem do higieny intymnej.

Dobrym pomysłem jest podmywanie po każdym wypróżnieniu, używanie delikatnego papieru toaletowego czy też niealergizujących nawilżanych chusteczek.

Domowe sposoby na hemoroidy – zimne okłady

Zimne okłady stosowane na okolice odbytu działają na dwa sposoby. Po pierwsze, łagodzą obrzęk i stan zapalny związany z żylakami oraz działają przeciwbólowo. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry. Bezpośredni kontakt może być przyczyna odmrożeń, dlatego lepiej owinąć lód np. ręcznikiem papierowym.

Domowe sposoby na hemoroidy – maści i żele

Bez względu na zaawansowanie choroby hemoroidalnej, lekarze zalecają stosowanie maści i żeli o działaniu miejscowym. Mają one za zadanie łagodzić stan zapalny, działać przeciwbólowo oraz przeciwświądowo, zmniejszać stan zapalny oraz zapobiegać nadkażeniom bakteryjnym.

W przypadku nieprawidłowości w guzkach krwawniczych wewnętrznych łagodzą krwawienie przy defekacji. Niektóre preparaty zapobiegają również tworzeniu się zakrzepów krwi w splotach żylnych.

Do substancji czynnych zawartych w tego typu preparatach należą najczęsciej hydrokortyzon, zaliczany do sterydów, oraz diosmina, zapobiegająca zastojom krwi w naczyniach. Niekiedy zawierają również wyciągi z roślin takich jak np. kasztanowiec.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie preparaty możesz stosować w czasie ciąży. Szczególnie w I. trymestrze powinnaś unikać tych, które zawierają lidokainę oraz tribenozyd. W późniejszym okresie ciąży stosowanie preparatów zawierających te składniki powinnaś konsultować ze swoim lekarzem ginekologiem.

W trakcie trwania ciąży nie powinnaś również stosować żadnych leków na własną rękę, gdyż wiele z nich nie jest wskazanych dla ciężarnych.

Domowe sposoby na hemoroidy – odpowiednia dieta

Jednym z powodów pojawienia się żylaków odbytu są zaparcia. Niekiedy jednak można im łatwo zapobiec. Aby uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości, staraj się unikać ciężkostrawnych i zapierających produktów takich jak czekolada, ostre przyprawy czy mocna kawa lub herbata.

Zamiast nich, niech na twoim stole zagoszczą produkty bogate m.in. w błonnik, który usprawnia prace jelit, a który znaleźć możemy w owocach oraz warzywach. 

Domowe sposoby na hemoroidy – przede wszystkim profilaktyka

Każdy zna powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W przypadku choroby hemoroidalnej jest nie inaczej. Aby zapobiec ich rozwojowi należy wdrożyć w życie parę zasad:

  • Dbaj o regularną aktywność fizyczną
  • Zadbaj o prawidłową masę ciała
  • Unikaj siedzącego trybu życia
  • Wypróżniaj się regularnie i nie wstrzymuj stolca
  • Unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów
  • Dbaj o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia
  • Zadbaj o prawidłową higienę okolic intymnych

Stosując powyższe zasady można w dużej mierze ograniczyć szanse pojawienia się żylaków odbytu, a tym samym ustrzec się przed uciążliwymi dolegliwościami.

Czytaj: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu

Krwawienie z odbytu w ciąży a żylaki odbytu. Przyczyny, objawy, domowe sposoby

Problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu po porodzie: o czym pamiętać, by wizyta w toalecie nie stała się koszmarem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza