Leczenie hemoroidów po porodzie: jak je skutecznie zwalczyć?

2015-04-15 13:42
Hemoroidy po porodzie
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Hemoroidy po porodzie można leczyć domowymi sposobami i medykamentami.

Hemoroidy po porodzie to przypadłość, która dotyka niejedną młodą mamę. Zwane też żylakami odbytu, są nabrzmiałymi, powiększonymi żyłami w błonie śluzowej odbytu. Leczenie hemoroidów jest konieczne. Czasem pojawiają się już w ciąży, wskutek zaparć i mało aktywnego trybu życia. Jednak zwykle dokuczają dopiero po porodzie. Radzimy, jak się ich pozbyć.

Hemoroidy, zwane również żylakami odbytu, to nabrzmiałe, mocno powiększone żyły znajdujące się w błonie śluzowej odbytu. Czasem pojawiają się już w ciąży (u ok. 20 proc. kobiet), wskutek zaparć i mało aktywnego trybu życia. Jednak najczęstsze są hemoroidy po porodzie, zwłaszcza gdy faza parcia trwała długo i spowodowała znaczny wzrost ciśnienia w odbytniczych splotach żylnych. 

Zobacz też: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu >>

Leczenie hemoroidów po porodzie: jak je rozpoznać

Hemoroidy po porodzie można podzielić na dwie grupy. Hemoroidy zewnętrzne są widoczne jako sinawe guzki w pobliżu odbytu, natomiast hemoroidów wewnętrznych nie da się zobaczyć (można je wyczuć palcem podczas badania przez odbyt). Podczas parcia na stolec hemoroidy wewnętrzne mogą wypadać na zewnątrz i cofać się samoistnie do kanału odbytu. Objawy hemoroidów po porodzie to: świąd i pieczenie w okolicy odbytu, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, podrażnienie i ból. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem jest krwawienie z odbytu towarzyszące wypróżnieniu. Rozpoznasz je po pasemkach krwi powlekających stolec lub śladach krwi na papierze toaletowym.

Przeczytaj również: Hemoroidy po ciąży: jakie objawy mają żylaki odbytu >>

Leczenie hemoroidów po porodzie: jak je zwalczyć

Leczenie hemoroidów po porodzie zależy od stopnia jej zaawansowania i dokuczliwości objawów. Jeśli hemoroidy są łagodne, nie uniemożliwiają ci normalnego funkcjonowania, możesz pozbyć się ich sama, stosując się do poniższych wskazówek i zaleceń. Przeczytaj, co ci pomoże. 

Przeczytaj również, jak leczyć hemoroidy jeszcze w trakcie ciąży>>

 • Dieta przeciw zaparciom

Choroba hemoroidalna wymaga bezwzględnego unikania zaparć, dlatego bardzo ważnym elementem leczenia jest właściwa dieta. Niezbędne jest wprowadzenie do niej dużej ilości błonnika i wody. Źródłami błonnika są: śliwki, jabłka, maliny, owoce kiwi, żywność pełnoziarnista, otręby, orzechy, nasiona (dyni, słonecznika, sezamu). W aptece można też kupić preparaty z błonnikiem. 

 • Środki na hemoroidy z apteki

Łagodne hemoroidy po porodzie można leczyć środkami dostępnymi w aptece bez recepty (maści, czopki, żele). Gdy okolica odbytu jest bardzo podrażniona, lepiej stosować maść, jeśli dolegliwości są łagodne – czopki. Podstawowym składnikiem większości preparatów są wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, arniki czy ruszczyka kolczastego. Zazwyczaj leki składają się z kilku rozmaitych substancji, co zwiększa efekt ich działania. Na przykład diosmina zmniejsza napięcie ścian żył i hamuje krwawienie, hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, a chlorowodorek tetrakainy – błyskawicznie znieczula bolące miejsca. Regularne stosowanie maści leczniczych pozwala uporać się z hemoroidami zwykle w ciągu kilku tygodni.

Jeśli po porodzie wystąpiły u ciebie problemy z wypróżnianiem, sprawdź jak sobie z nimi radzić>>

 • Leczenie zimnem

To znany od wieków sposób na łagodzenie bólu. W chwili gdy hemoroidy po porodzie mocno dokuczają, warto więc przyłożyć do odbytu zawiniętą w tetrową pieluchę kostkę lodu lub okład żelowy. W aptece można też kupić specjalny sztyft doodbytniczy do domowej krioterapii. Schłodzony w zamrażalniku sztyft należy wkładać do odbytu na kilka minut (dwa razy dziennie).

 • Ziołowe nasiadówki i kompresy

Warto także skorzystać z leczniczych właściwości niektórych roślin. Wyciągi z rumianku, nagietka, aloesu, skrzypu czy kory dębu mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przyśpieszają gojenie, dlatego dobrze jest przemywać chore miejsca wacikiem nasączonym takim ekstraktem. Ulgę przyniosą również krótkie nasiadówki. Nalej do wanny letniej wody (do 40°C) na wysokość około 10 cm, dodaj wywar z kory dębu albo rumianku i usiądź z podkurczonymi nogami na 10 minut. 

Leczenie hemoroidów po porodzie: kiedy zgłosić się do lekarza

Po zastosowaniu domowego leczenia łagodne hemoroidy zazwyczaj wchłaniają się w ciągu kilku tygodni, zwłaszcza po pierwszym porodzie (przy kolejnych ciążach problem może się pogłębić). Jeśli w twoim przypadku jest inaczej i hemoroidy nie zniknęły, powinnaś zgłosić się z tą przypadłością do lekarza proktologa (specjalista od chorób odbytu). W sytuacji gdy choroba jest zaawansowana, nie ma sensu zwlekanie z wizytą u lekarza. Skontaktuj się z nim niezwłocznie, jeśli krwawienie jest tak intensywne, że możesz zobaczyć krew nie tylko na papierze toaletowym, ale też w muszli klozetowej albo gdy hemoroidy po wypadnięciu na zewnątrz nie cofają się same. W takich przypadkach interwencja lekarska jest nieodzowna. Obecnie istnieje wiele metod leczenia hemoroidów. Najpopularniejsze to:

 • gumkowanie – na nasadę guzka lekarz zakłada specjalną opaskę, która odcina dopływ krwi; guzek obumiera i w ciągu paru dni odpada
 • skleroterapia – polega na wstrzyknięciu w guzki preparatu, który powoduje powstanie zakrzepu odcinającego dopływ krwi do guzka
 • metoda Longo – wycięcie specjalnym instrumentem fragmentu błony śluzowej odbytnicy i jej zszycie
 • laseroterapia – zamknięcie naczyń krwionośnych „zasilających” hemoroidy za pomocą lasera. 

Leczenie hemoroidów po porodzie: to pomoże złagodzić dolegliwości

 • unikaj zaparć, czyli jadaj jak najwięcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, a zrezygnuj z produktów wzdymających, czekolady, mocnej herbaty, kawy, tłuszczów zwierzęcych
 • codziennie wypijaj co najmniej 2 litry płynów
 • codziennie spaceruj albo wykonuj gimnastykę – umiarkowany wysiłek fizyczny jest równie ważny jak dieta
 • nie powstrzymuj oddawania stolca – idź do toalety, gdy tylko poczujesz taką potrzebę
 • myj okolicę odbytu po każdym wypróżnieniu
 • unikaj dźwigania i innych sytuacji prowadzących do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE