Poród na stojąco - jakie ma zalety?

2021-11-12 11:58

Poród na stojąco to znany od tysięcy lat sposób na urodzenie dziecka. Pozycja wertykalna podczas porodu na stojąco wykorzystuje prawa fizyki, które pozwalają im szybciej i łatwiej wydać dziecko na świat. Na czym polega poród na stojąco, jakie ma zalety i czy w polskich szpitalach można rodzić w taki sposób?

poród na stojąco
Autor: thinkstockphotos.com Poród na stojąco jest trudniejszy do kontrolowania przez położną.

Poród na stojąco był praktykowany i popularny w czasach, gdy kobiety rodziły same, przy udziale innych kobiet z otoczenia, rodziny czy wioski. Dopiero w XIX wieku, gdy porody zaczęto przyjmować w szpitalach, pacjentki „położono”, aby ułatwić pracę lekarzom i akuszerkom.

Tymczasem poród w pozycji leżącej jest nienaturalny i wbrew anatomii (kanał rodny skierowany jest wówczas w górę, nie w dół). Co więcej – utrudnia i spowalnia narodziny dziecka.

Przecież intuicyjnie, aby wydobyć jakiś przedmiot z pudełka, odwracamy je otworem do dołu, aby przyciąganie ziemskie załatwiło za nas resztę. Podobnie jest z rodzeniem dziecka.

Grawitacja sprawia, że w czasie porodu na stojąco, prawa fizyki pomagają dziecku przesuwać się w dół przez kanał rodny. Maluszek opada dzięki sile ciężkości, a przy okazji napiera główką na szyjkę macicy, która pod wpływem tego nacisku szybciej się rozwiera.

Spis treści

  1. Zalety porodu na stojąco
  2. Gdzie można rodzić na stojąco?
  3. Jak rodzić na stojąco?
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Zalety porodu na stojąco

To wszystko nie jest w zasadzie żadnym odkryciem – każdy szpital położniczy zachęca kobiety do aktywności w czasie porodu, a więc do spacerowania po korytarzu, skakaniu na piłce czy nawet do tańczenia z partnerem.

Taka aktywność w pozycji wertykalnej – co dowiedziono licznymi badaniami – sprawia, że poród przebiega sprawniej i szybciej.

Zalecenia te w większości porodówek dotyczą jednak tylko pierwszej fazy porodu. W drugiej – gdy pojawiają się skurcze parte, położne zapraszają rodzącą na łóżko, aby mieć lepsze dojście do krocza i lepiej widzieć rodzące się maleństwo. To jednak błąd, bo grawitacja jest nieoceniona dla porodu również, a może szczególnie w tym momencie. Obserwacje położników potwierdzają, że:

  • Kobiety rodzące na stojąco mają bardziej regularne skurcze przed porodem.
  • Parcie jest łatwiejsze, dzięki wspomniane sile ciążenia.
  • Poród jest mniej męczący zarówno dla matki, jak i dziecka, bo nie przebiega wbrew grawitacji.
  • Naturalne napieranie dziecka na krocze sprawia, że jego tkanki rozciągają się równomiernie (a nie głównie na okolice odbytu), co zmniejsza ryzyko pęknięcia.
  • Pozycja stojąca ułatwia głębokie oddychanie przeponą, co łagodzi ból porodowy i sprawia, że parcie w czasie porodu jest efektywne, ale mniej bolesne.
  • Sprzyja lepszemu ukrwieniu łożyska, dzięki czemu dziecko jest silniej dotlenione (w pozycji leżącej uciskana jest aorta). 

Zobacz: Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

Poród: 5 błędów, których nie wolno ci popełnić na porodówce

Gdzie można rodzić na stojąco?

Chociaż zalety porodu na stojąco są ewidentne, to jednak wiele palcówek niechętnie zgadza się na to, aby kobieta w czasie parcia stała lub kucała. Tłumaczą to utrudnionym dostępem do krocza, które powinno się kontrolować w czasie ostatnich momentów przed wyjściem dziecka na świat.

Szukając szpitala, w którym będziemy rodzić, warto zatem podpytać, jakie są możliwości porodu na stojąco. To w zasadzie pytanie retoryczne, ponieważ zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej kobieta ma prawo do wyboru pozycji, w której chce rodzić (o ile oczywiście nie ma przeciwwskazań wynikających z jej stanu zdrowia).

Zobacz: Wyprawka do szpitala: co zabrać? ŚCIĄGAWKA

Jak rodzić na stojąco?

Ciężarna powinna kierować się intuicją oraz tym, w jakim ustawieniu ciała odczuwa największy komfort, a najmniejszy ból. Jeśli decyduje się na poród na stojąco, powinna znaleźć sobie wygodne oparcie, które pozwoli jej odciążyć plecy i skupić się na parciu.

Najlepiej, aby oparła się o łóżko, krzesło ścianę lub o partnera, któremu zawiesi ramiona na szyi. Ta ostatni a opcja ma dodatkowa zaletę – pozwala na bliski kontakt rodzącej z partnerem, który może szeptać jej do ucha słowa pocieszenia lub mobilizować do działania.

Taki poród jest trudniejszy dla położnej, która - aby obserwować krocze kobiet i wychodzące z niego maleństwo - musi usiąść na podłodze, ale mimo to warto ją o to poprosić. Ona lub partner (jeśli kobieta nie opiera się na nim) trzyma między nogami rodzącej ręcznik lub inny materiał, w który łapie i którym owija urodzone dziecko. To moment, kiedy kobieta może położyć się, aby przytulić maleństwo, urodzić łożysko i odpocząć. 

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza