Suplementacja witaminy D w ciąży i właściwości witaminy D3

2019-09-13 9:05 Agnieszka Roszkowska|Katarzyna Stańczyk
witamina D
Autor: thinkstockphotos.com Witamina D w ciąży

Suplementacja witaminy D w ciąży to bardzo ważna sprawa. W naszym klimacie nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnej dawki, a niedobór witaminy D może mieć bardzo poważne konsekwencje. Wyjaśniamy, dlaczego trzeba przyjmować witaminę D w ciąży.

Każda przyszła mama powinna przyjmować witaminę D. Niedobór witaminy D w ciąży może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla dziecka, ale również dla mamy. Spożywając pokarmy bogate w witaminę D i spędzając wiele godzin na powietrzu nie zapewnimy organizmowi odpowiedniej dawki.

Każda kobieta w ciąży powinna więc zbadać swój poziom witaminy D, a następnie skonsultować się z lekarzem i zacząć przyjmować suplementy. Zobaczcie, dlaczego suplementacja witaminy D w ciąży jest tak ważna.

Suplementacja witaminy D3 w czasie ciąży

Ustalona kilkanaście lat temu dawka 400 j.m. (10 μg) dziennie w świetle obecnej wiedzy jest niewystarczająca. Ciężarne powinny przyjmować – od początku 2 trymestru do końca ciąży – 1500–2000 j.m. witaminy D3 na dobę (20–25 μg), zwłaszcza w przypadku niedostatecznej ekspozycji na światło i diety ubogiej w witaminę D3.

Warto pamiętać, że w pożywieniu źródłami witaminy D3 są: tran, tłuste ryby (łosoś, śledź, tuńczyk, sardynka, makrela), wątroba, jaja, mleko i jego przetwory.
Uwaga! Przedawkowanie witaminy D w ciąży jest groźne – zwiększa ryzyko powstania wad rozwojowych płodu - dlatego przyjmowanie jakichkolwiek suplementów należy w ciąży konsultować z lekarzem.

Czytaj: Zalety przyjmowania witaminy C w ciąży

Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w ryby

5 powodów, dla których powinnaś przyjmować witaminę D w ciąży

 1. Witamina D w ciąży wzmacnia kości dziecka
  Witamina D to jeden z budulców naszego szkieletu. Wzmacnia kości i hamuje rozwój chorób takich jak krzywica czy osteoporoza. To dlatego dzieci, które mają krzywe nogi, muszą przyjmować jej zwiększone dawki i spędzać wiele czasu na powietrzu. Co ciekawe, przyjmowanie witaminy D w ciąży zmniejszy ryzyko wystąpienia tych chorób u dziecka w późniejszych latach. Łykając suplementy w ciąży, inwestujesz więc w zdrową przyszłość swojego malucha.

 2. Witamina D w ciąży wzmacnia układ odpornościowy
  Nie bez powodu w okresie przeziębień i grypy zaleca się przyjmowanie tranu, który zawiera witaminę D. W okresie ciąży jest to szczególnie ważne – nie możesz sobie przecież pozwolić wtedy na żadną chorobę. Przyjmowanie witaminy D w ciąży zmniejsza ryzyko przeziębienia aż o 50 procent!

 3. Witamina D w ciąży zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych
  Nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe występują częściej u osób, które nie dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D. Jeśli będziesz brała suplementy z witaminą D w ciąży, zminimalizujesz możliwość zachorowania na którąś z chorób cywilizacyjnych.

 4. Witamina D w ciąży zmniejsza ryzyko powikłań okołoporodowych
  Witamina D w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych: urodzenia noworodka o mniejszej masie ciała, wystąpienia stanu przedrzucawkowego czy cukrzycy ciążowej. Dodatkowo witamina D chroni również dziecko przed chorobami kości, astmą, a nawet otyłością.

 5. Witamina D w ciąży zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu
  Podobnie jak kwas DHA, witamina D w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Niestety, to wciąż poważny problem w naszym kraju – wcześniaki stanowią od 6 do 8,5 proc. wszystkich noworodków.

Czytaj: Niedobór witaminy D w ciąży zagraża tobie i dziecku

Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu - zobacz, jak rozwija się maleństwo

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Przeczytaj również: Jakie witaminy są potrzebne przed ciążą i w kolejnych trymestrach ciąży

Skutki nieprzyjmowania witaminy D3

Duży niedobór witaminy D w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i urodzenia dziecka z niedoborem tej witaminy, co powoduje w późniejszym okresie słabą mineralizacją kości i rozwój krzywicy, a także zwiększa ryzyko m.in. cukrzycy typu I, nowotworów i chorób autoimmunologicznych.

Zobacz:

Dawkowanie, normy, niedobór i nadmiar witaminy D

Witamina D3. Dlaczego jest dobra w ciąży?

Warto wiedzieć

Dlaczego u wielu kobiet pojawia się niedobór witaminy D3?
Przyczyny niedoboru witaminy D3 u zdrowych kobiet w ciąży to: zmniejszenie syntezy skórnej  - zimą z powodu słabego nasłonecznienia, a także niedostateczna podaż tej witaminy w diecie i suplementach. 

Niedobór witaminy D3 jest w Polsce niemal powszechny – według niektórych badań występuje u 100 proc. kobiet w ciąży i noworodków. A ponieważ udowodniono bardzo dobry jej wpływ na ciążę, niezbędna jest suplementacja.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE
Sandra
|

Ja przez całą ciąze bralam pregne 250 dha, dla prawidlowgo rozwoju mozgu maluszka. Polecił mi ja ginekolog, mały urodził sie zdrowiutki, miał 10 punktów Apgara.