Co robić, żeby urodzić W TERMINIE?

2014-08-05 15:20 Agnieszka Roszkowska

Przyjście na świat wcześniaka wiąże się z wieloma problemami. Dlatego zrób wszystko, aby zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego i urodzić w terminie. Przeczytaj, jak postępować, by nie urodzić dziecka za wcześnie.

Co 15. dziecko w Polsce rodzi się przedwcześnie, w sumie to 26–28 tysięcy dzieci rocznie. I choć medycyna poczyniła ogromne postępy w ratowaniu wcześniaków, to zawsze narodziny takiego maleństwa są dramatem. Dlatego o swoją ciążę trzeba bardzo dbać, by nie stać się mamą wcześniaka. Oczywiście, jest wiele przyczyn przedwczesnego porodu, na które kobieta ciężarna nie ma wpływu. Jednak neonatolodzy podkreślają, jak wiele też zależy od przyszłej matki. I biją na alarm, że są ciężarne, które swoje ciąże bardzo zaniedbują. Co ciekawe, przyczyną takiej postawy mogą być... duże możliwości współczesnej medycyny. Pewne badania w USA wykazały, że kobiety, które słyszą o ratowaniu skrajnie małych dzieci, czują się mniej zobowiązane do dbania o siebie. Efekt? Specjalna, nowa grupa wcześniaków rodzących się w 34.–35. tygodniu ciąży. Może się wydawać, że wtedy już nie ma dużego ryzyka dla dziecka, tymczasem tych kilka tygodni brakujących do porodu w terminie to okres niezwykle intensywnego rozwoju mózgu. Każdy dodatkowy tydzień w macicy jest cenny i każda przyszła mama powinna o to walczyć, dbając o siebie. Nie możesz zakładać, że „problem wcześniactwa mnie nie dotyczy”, bo nigdy nie ma takiej pewności. Trzeba zrobić wszystko, by go uniknąć. A można zrobić sporo.

Jak wyliczyć TERMIN PORODU? >>

Opieka lekarska to konieczność, by urodzić w terminie

Zdaniem prof. Ewy Helwich, krajowego konsultanta ds. neonatologii, zdarzają się mamy, które mówią: urodziłam dwoje dzieci, tamte ciąże i porody były wzorcowe, więc w trzeciej już nie chodziłam do lekarza... I okazuje się, że dziecko rodzi się w 26. tygodniu ciąży. To są sytuacje skrajne, ale wcale nie takie rzadkie, zwłaszcza że od paru lat szerzy się u nas szkodliwa moda na źle rozumiany „powrót do natury”, przejawiający się... całkowitą rezygnacją z opieki medycznej. Takie postępowanie w ciąży jest skrajnie niemądre: badania wykazują, że ogromny wpływ na profilaktykę porodu przedwczesnego ma wcześnie rozpoczęta opieka lekarska. Kobiety objęte taką opieką (rozpoczętą przed upływem 10. tygodnia ciąży) rzadziej mają problemy w przebiegu ciąży oraz rzadziej występują u nich powikłania w czasie porodu. A wśród matek młodocianych, których ciąża przebiega bez nadzoru lekarza, aż 80 proc. rodzi przedwcześnie! Pamiętaj więc, jak ważne jest, aby regularnie chodzić do lekarza, wykonywać jego zalecenia i wszystkie badania. Warto mieć również pewność, że ciążowe badania USG są wykonywane dobrym, nowoczesnym aparatem i przez lekarza o odpowiednich kwalifikacjach.

Ile tygodni TRWA CIĄŻA? Od kiedy liczy się POCZĄTEK CIĄŻY? Reguła Naegelego >>

Dobrze wiedzieć

CZYNNIKI RYZYKA ZE STRONY MATKI:

 • wiek: poniżej 18 lub powyżej 35 lat
 • porody przedwczesne lub poronienia w wywiadzie
 • choroby: wady serca, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, infekcje dróg rodnych i układu moczowego, zaburzenia tarczycy, cukrzyca
 • niewydolność szyjki macicy (skrócenie szyjki, rozwarcie ujścia wewnętrznego)
 • patologie łożyska (odklejanie się, łożysko przodujące)
 • krwawienia z macicy
 • wady macicy
 • palenie papierosów
 • odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami krótszy niż rok
 • niski status socjoekonomiczny
 • stres (stan przedrzucawkowy, ogólne zakażenie).

Właściwy tryb życia i dieta, by urodzić w terminie

Nie wszystkie przyszłe mamy doceniają wagę zdrowej, właściwie zbilansowanej diety, tymczasem główną przyczyną zaburzeń neurologicznych u płodu są niedobory składników odżywczych. Niedobory takie mogą także przyczyniać się do przedwczesnego porodu. Trzeba więc zadbać o to, aby nie zabrakło przynajmniej tych najważniejszych w ciąży składników pokarmowych, a są to: kwas foliowy, kwas DHA, witamina D, jod i żelazo. Większość z nich powinna być suplementowana przez wszystkie kobiety ciężarne. Czynnikiem istotnie zwiększającym ryzyko urodzenia wcześniaka jest palenie papierosów, o czym również wiele przyszłych mam zapomina lub bagatelizuje ten problem. Inną ważną sprawą, na którą masz wpływ, jest dbanie o siebie na co dzień: unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, przemęczenia i stresu.

Seks w ciąży – sposób na przyspieszenie porodu >>

Choroby, które zwiększają ryzyko porodu przed terminem

Ostatnio naukowcy i lekarze skłaniają się ku poglądowi, że duży odsetek przedczesnych porodów – nawet ponad 30 proc. – to skutek infekcji wewnątrzmacicznej płodu. Najczęściej są to infekcje bakteryjne pochwy lub zakażenia układu moczowego bakterią Escherichia coli. Nie wolno więc lekceważyć objawów stanów zapalnych, a kiedy się pojawią, trzeba je bezwzględnie leczyć. Należy również często badać mocz, bo groźne infekcje dróg moczowych nie zawsze dają objawy. Wiadomo również, że szczególnie czujne muszą być kobiety, które cierpią na takie choroby, jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, anemia, choroby tarczycy i serca. Jeśli do nich należysz, musisz być pod opieką dobrego specjalisty i być wyczulona na wszelkie niepokojące symptomy. W razie przedwczesnego porodu pożądane jest, aby odbył się on w szpitalu o III stopniu referencyjności – wtedy dziecko ma znacznie większe szanse na ratunek.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE