Internetowa szkoła rodzenia: na czym polega jej funkcjonowanie?

2015-09-01 15:52
internetowa szkoła rodzenia, ciąża
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Internetowa szkoła rodzenia działa przez całą dobę.

Internetowa szkoła rodzenia to wynalazek na miarę XXI wieku. Szkoła rodzenia online stanowi alternatywę dla tych rodziców, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą korzystać z usług tradycyjnej szkoły tego rodzaju. Na czym polega działanie internetowej szkoły rodzenia, w jaki sposób z niej korzystać i czym różni się szkoła rodzenia internetowa od swojego odpowiednika w tzw. realu?

Szkoły rodzenia stają się w Polsce coraz popularniejsze, jednak nadal korzysta z nich tylko część rodziców. Według badań przeprowadzonych przez pieluszki.pl - pierwszą w naszym kraju internetową szkołę rodzenia - z usług tradycyjnych szkół korzysta zaledwie 10 procent wszystkich rodziców. Część z nich nie ma możliwości znalezienia odpowiedniego miejsca w swojej okolicy, innych na zajęcia nie stać, natomiast kolejni przyszli ojcowie i mamy po prostu wolą pobierać nauki w szkole rodzenia online, siedząc przed komputerem niż musząc specjalnie dojeżdżać na spotkania. Na jakich więc zasadach funkcjonuje internetowa szkoła rodzenia i czego tam się właściwie można nauczyć?

Przeczytaj również: Czy faktycznie trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia internetowa: czym różni się od tradycyjnej szkoły?

Zarówno tradycyjne szkoły rodzenia, jak i szkoły rodzenia online mają jeden cel: jak najlepiej przygotować przyszłą mamę (i przyszłego tatę, jeśli również będzie obecny) do porodu. To jednak nie wszystko: rodzice uczą się, jak opiekować się noworodkiem w pierwszych dniach życia, mogą także skonsultować swoje obawy z lekarzami-specjalistami. Choć dążenia obu placówek są identyczne, internetowa szkoła rodzenia inaczej przystępuje do ich realizacji. Jakie są główne różnice?

  • Informacje umieszczone w internetowej szkole rodzenia są najczęściej bezpłatne. Wszystko zależy od konkretnej szkoły, jednak większość polskich portali udostępnia materiały za darmo. Inaczej jest ze stacjonarnymi szkołami, gdzie za zajęcia trzeba płacić. Choć i tutaj zdarzają się wyjątki i niektóre szkoły od czasu do czasu przeprowadzają lekcje za darmo. Zazwyczaj jednak internetowa szkoła rodzenia jest darmowa, a tradycyjna - nie.
  • Aby skorzystać z internetowej szkoły rodzenia nie trzeba ruszać się z domu. To na pewno niemałe udogodnienie dla kobiet, które ze względów zdrowotnych nie powinny się przemęczać, dla pań, które po prostu wolą taką formę nauki, jak i dla przyszłych mam, mieszkających z daleka od większych miejscowości.
  • Internetowa szkoła rodzenia działa przez całą dobę - rodzice mogą odtwarzać, czytać umieszczone na danej stronie materiały kiedy tylko chcą. Nie muszą się obawiać, że ominą ich zajęcia, ponieważ za długo stali w korkach lub akurat danego dnia nie mogli się na nich pojawić.
  • Przyszli rodzice, którzy zapisali się do internetowej szkoły rodzenia nie mają jednak, w przeciwieństwie do mam i ojców uczęszczających na zajęcia stacjonarne, możliwości skonsultowania swoich obaw z położną, lekarzem "na żywo". Internetowa szkoła rodzenia również udziela rad, ale kontakt ten zawsze pozostaje wyłącznie wirtualny.
  • Nauka przez internet: poprawność wykonywania ćwiczeń oddechowych, pierwsze próby zmieniania pieluchy czy wykonywania masażu niemowlaka pozostają bez oceny specjalisty. Jako że to szkoła wirtualna, przyszła mama nie ma obok siebie eksperta z krwi i kości, który wyjaśniłby jej, czy dobrze sobie radzi w konkretnym przypadku.

Zapoznaj się też z wszystkimi pojęciami związanymi z porodem, które powinnać znać!

Przygotowanie do porodu ze szkołą internetową online? 

Wiemy, w jakim celu zakłada się internetową szkołę rodzenia i czym różni się ona od swojego stacjonarnego odpowiednika, ale w jaki sposób prezentuje się rodzicom materiały? Co przyszła mama może znaleźć na stronie internetowej takiej szkoły?

Przede wszystkim - filmy instruktażowe. W prezentowanych materiałach eksperci: położne, lekarze, osoby zajmujące się przygotowywaniem treningów, przeprowadzają wywiady oraz pokazują, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia, mające przygotować mamę do porodu i opieki nad dzieckiem. W materiałach wideo pojawiają się podobne tematy do tych, które omawia się w stacjonarnych szkołach rodzenia. Poruszana jest m. in. taka problematyka jak: ćwiczenia w ciąży, przebieg porodu, pielęgnacja ciała w ciąży, dieta w ciąży, kąpiel i przewijanie noworodka.

Filmy i porady dostępne są w każdej internetowej szkole rodzenia. Niektóre z nich wprowadzają kolejne udogodnienia dla przyszłych rodziców. Dostępne są więc fora internetowe, na których kursantki mogą wymieniać się doświadczeniami, ale również zadać pytania ekspertom - położnej i ginekologowi. Czasem zdarzają się również internetowe seminaria na żywo, kiedy, podobnie jak w szkole stacjonarnej, można wziąć udział w zajęciach razem z innymi osobami, które siedzą przed swoimi komputerami i wyjaśnić swoje wątpliwości z osobą prowadzącą zajęcia. Czasem można też skonsultować się z autorami kursu i ekspertami, korzystając z wiadomości e-mail, co jest znacznym ułatwieniem dla osób, które nie mają ochoty dzielić się swoimi wątpliwościami na forum.

A jakie jest wasze zdanie o internetowej szkole rodzenia? Zapisałybyście się na takie zajęcia? Zapraszamy do dyskusji na forum Mjakmama24.pl!

Polecamy wideo: Nasz ekspert podpowiada jak wybrać szkołę rodzenia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE