Odejście wód płodowych: kiedy jechać do szpitala?

2013-06-11 10:47

Odejście wód płodowych to jeden z objawów porodu. Co powinna zrobić kobieta, gdy wody płodowe odejdą, czy w takiej sytuacji należy od razu jechać na porodówkę? Sprawdź, jakie są kolory wód płodowych i które powinny niepokoić?

Zazwyczaj pęknięcie pęcherza i odejście wód płodowych następuje już w szpitalu, czyli podczas drugiej fazy porodu. Czasem jednak (w przypadku ok. 10 proc. ciąż) to pierwsza oznaka zbliżającego się porodu.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Co oznacza kolor wód płodowych?

Odejście wód płodowych tylko zapowiada poród. Do chwili, kiedy zobaczysz swoje dziecko, może jeszcze minąć nawet kilkanaście godzin. Wody płodowe powinny być przejrzyste, bezbarwne, białawe lub słomkowe. Bardzo rzadko pojawiają się wody bursztynowe, spowodowane konfliktem serologicznym. Zielony kolor wskazuje, że dziecko jest w stresie (np. z powodu niedotlenienia czy zatrucia), dlatego wydaliło do pęcherza płodowego smółkę (pierwszą kupkę). Wówczas konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Jeśli wody są brunatne, brudne, podbarwione krwią, jak najszybciej udaj się do szpitala.

Odejście wód płodowych - kiedy jechać do szpitala?

Gdy odpłyną ci wody, trzeba jechać do szpitala, nawet jeśli nie mają niepokojącej barwy i nie odczuwasz skurczów porodowych. Skoro pęcherz płodowy jest nieszczelny i przestał chronić niemowlę, bakterie z pochwy mogą zawędrować do macicy i zainfekować maleństwo. Zdarza się to u 1 na 100 noworodków urodzonych ponad 24 godziny po przedwczesnym odejściu wód płodowych. Jednak groźne powikłania pojawiają się w takiej sytuacji 10 razy częściej niż w całej populacji noworodków. Poza tym ryzyko rozwoju zakażenia u noworodka wzrasta, jeśli dojdzie do stanu zapalnego błon płodowych, a to często zdarza się już 6 godzin od pęknięcia pęcherza płodowego.

Przeczytaj również: Wyprawka do szpitala

Polecamy wideo: Jak przebiega poród?

Pierwsze dziecko to od chwili poczęcia pasmo nowych i nieznanych doświadczeń. Trudno wyobrazić sobie uczucie towarzyszące poruszaniu się dziecka w łonie, skurcze porodowe, czy radość z możliwości przytulenia malucha po raz pierwszy. Zawsze jednak warto przygotować się na nieznane, chociażby pod względem teoretycznym. Żeby wiedzieć wszystko na temat porodu trzeba przeczytać niejedną opasłą książkę. Jednak zawsze jeden z pierwszych rozdziałów dotyczyć będzie poszczególnych faz, etapów porodu. Zapytaliśmy eksperta jak długo powinien trwać poród, ile czasu trwają fazy porodu oraz co dzieje się w każdej z faz porodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE