Mówią ci, żebyś schudła przed zajściem w ciążę? To ważne, ale nie kluczowe - pokazują badania

2022-04-01 13:38

Nadwaga i otyłość jest często traktowana jako jeden z czynników wpływających negatywnie na płodność kobiety. Wielu lekarzy zaleca wiec utratę wagi przed planowanym zajściem w ciążę. Najnowsze badania pokazują jednak, że waga kobiety nie ma nic wspólnego z szansą na ciążę.

Mówią, ci, żebyś schudła przed zajściem w ciążę? To ważne, ale nie kluczowe dla płodności
Autor: Getty images Mówią, ci, żebyś schudła przed zajściem w ciążę? To ważne, ale nie kluczowe dla płodności

Wiele kobiet, mających problemy z zajściem w ciążę, słyszy, że powinny schudnąć. Specjaliści uważają nadwagę i otyłość za czynnik zmniejszający szansę na zajście w ciążę.

Najnowsze badanie opublikowane w PLOS Medicine wykazało, że kobiety z klinicznie zdefiniowaną otyłością i niewyjaśnioną niepłodnością, które schudły przed rozpoczęciem leczenia bezpłodności, nie zwiększyły szansy na poczęcie w porównaniu z tymi, które nie straciły na wadze.

Spis treści

  1. Czy utrata wagi zwiększa szanse na ciążę? 
  2. Nadwaga nie zawsze jest istotna
  3. Dobra dieta i wyrównane hormony - klucz do sukcesu
Niepłodność

Czy utrata wagi zwiększa szanse na ciążę? 

W literaturze naukowej otyłość jest łączona z trudnościami w poczęciu dziecka, powikłaniami ciąży, a nawet jej utratą, a także innymi schorzeniami, które mogą mieć wpływ na zdrowie kobiety i malca. Ale są i inne statystyki: ograniczenie kalorii może prowadzić do utraty ciąży, ryzykowna jest również chirurgia bariatryczna, która zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego lub hipotrofii.

Specjaliści podkreślają również, że mówiąc o wpływie otyłości na płodność, stosujemy zwykle wskaźnik BMI, który nie jest idealny – nie bierze pod uwagę różnic genetycznych ani proporcji mięśni i tłuszczu. Dlatego wyższe BMI nie zawsze oznacza zły stan zdrowia wpływający negatywnie na zdolność do zajścia w ciążę.

Czytaj również: Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Pozycje seksualne, w których najłatwiej o poczęcie

Niepłodność immunologiczna - co to jest, czy można ją leczyć?

Nadwaga nie zawsze jest istotna

Aby sprawdzić związek między wagą kobiety a jej płodnością, lekarze z Katedry Położnictwa i Ginekologii w Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center w USA przebadali 300 kobiet z otyłością i niewyjaśnioną niepłodnością. Celem badania była ocena, czy utrata wagi przed próbą poczęcia dziecka poprzez leczenie niepłodności zwiększy ich szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Wszystkie kobiety miały BMI powyżej 30 kg/m2. Regularnie owulowały, ale miały w swojej historii co najmniej rok niewyjaśnionej niepłodności. Kobiety podzielono na dwie grupy: pierwsza stosowała 16 tygodniową dietę, przyjmowała leki odchudzające i ćwiczyła; druga grupa tylko ćwiczyła. Kobiety z pierwszej grupy straciły 7% masy ciała; kobiety z drugiej grupy - nie schudły znacząco.

Następnie wszystkie kobiety rozpoczęły trzy cykle terapii niepłodności składającej się ze stymulacji jajników i inseminacji domacicznej. Po dokończeniu badania naukowcy nie zauważyli znaczących różnic w liczbie ciąż i zdrowych urodzeń między obiema grupami. 

„Nie ma mocnych dowodów, aby zalecać utratę wagi przed poczęciem u kobiet otyłych z niewyjaśnioną niepłodnością”, stwierdza raport podsumowujący badanie.  

Dobra dieta i wyrównane hormony - klucz do sukcesu

Specjaliści podkreślają jednak, że utrata wagi przed poczęciem może przynieść inne korzyści. Kobiety, które straciły na wadze, miały niższe ciśnienie krwi i mniejszy obwód talii – to dwa wskaźniki istotne w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu chorobom przewlekłym.

Niezaprzeczalny jest też fakt, że kobiety z niższym BMI mają mniejsze ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, stanu przedrzucawkowego – a to z kolei czynniki mogą przyczyniać się do powikłań porodowych.

Dlatego autorzy badania zalecają, aby kobiety otyłe i z nadwagą mające problemy z zajściem w ciążę, skonsultowały się z ginekologiem, który oceni, czy w ich przypadku konieczny jest spadek wagi. 

Radzą też kobietom, aby skupiły się na parametrach zdrowia innych niż utrata masy ciała, takich jak bilans cukru we krwi, dieta bogata w przeciwutleniacze. Jak pokazują obserwacje największą przeszkodą dla płodności, jest to, że kobiety nie jedzą wystarczająco dużo pokarmów bogatych w składniki odżywcze.

Istotne jest też unikanie środowiskowych czynników zaburzających gospodarkę hormonalną czy radzenie sobie ze stresem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza