Jak zajść w ciążę? Kiedy się kochać, aby zajście w ciążę było możliwe?

2022-02-21 15:50

Jak zajść w ciążę ? Najlepszą metodą na zajście w ciążę jest po prostu częste współżycie. Ale jeśli nie kochacie się zbyt często, wtedy musicie to robić w dni płodne. Przeczytaj albo posłuchaj, kiedy się kochać, aby zwiększyć szansę na zajście w ciążę.

jak zajść w ciążę

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Często się kochaj
  2. Współżyj w trakcie owulacji
  3. Stosuj tradycyjne metody obliczania owulacji
  4. Kup test owulacyjny
  5. Skorzystaj z komputera owulacyjnego
  6. Jak szybko zajść w ciążę? Zobacz nasze wideo
  7. Wyścig plemników

Jak zajść w ciążę? Kiedy się kochać? To częste pytania do ginekologa. Czy są sprawdzone metody, które sprawią, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę będzie wysokie?

Oto najważniejsze podpowiedzi, które powiedzą ci, jak zajść w ciążę:

  1. Często się kochaj
  2. Współżyj w trakcie owulacji
  3. Stosuj tradycyjne metody obliczania owulacji
  4. Kup test owulacyjny
  5. Skorzystaj z komputera owulacyjnego

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Często się kochaj

Jest tylko kilka takich dni w miesiącu, kiedy współżycie ma szansę zakończyć się zajściem w ciążę. Jeśli staracie się o dziecko, nie możecie przegapić tego momentu, bo do stosunku (wskazana byłaby tu liczba mnoga), musi dojść dokładnie w ciągu tych kilku dni w okolicach owulacji.

jak zajść w ciąże? Specjaliści twierdzą, że najwłaściwszym sposobem jest po prostu częste współżycie, czyli co 2–3 dni. Wtedy nie trzeba nawet specjalnie pilnować owulacji, bo przy takiej częstotliwości stosunków w ciele kobiety niemal stale są obecne plemniki.

Ale gdy kochacie się co tydzień czy dwa, wówczas już ma znaczenie, czy zbliżenia odbywają się w dni płodne.

Współżyj w trakcie owulacji

Rytm kobiecej płodności wyznacza cykl, którym sterują hormony. To pod ich wpływem co miesiąc dojrzewa w jajniku pęcherzyk Graafa z komórką jajową.

Gdy komórka jajowa (gameta żeńska) dojrzeje, opuszcza jajnik i przez jajowód zmierza do macicy. Moment jej uwolnienia to właśnie owulacja, a po polsku – jajeczkowanie.

Aby było możliwe zajście w ciążę, komórka jajowa musi zostać zapłodniona przez plemnik w ciągu maksymalnie 24 godzin od chwili owulacji. Jednak okres płodny trwa dłużej, bo plemniki mogą żyć w organizmie kobiety nawet do 80 godzin, czyli ok. 4 dni.

A więc jeżeli do zbliżenia dojdzie na 1–4 dni przed owulacją, to także masz szansę na zajście w ciążę, bo plemniki mogą poczekać tych parę dni w twoim ciele.

Czytaj:

Kalendarz miesiączkowy

Jak zajść w ciążę bliźniaczą?

Stosuj tradycyjne metody obliczania owulacji

Jest kilka sposobów na to, aby ocenić gotowość organizmu kobiety do zajścia w ciążę, a tym samym zwiększyć szansę na zapłodnienie. Należą do nich:

  • prowadzenie kalendarzyka. Najważniejsze zatem to wiedzieć, kiedy nastąpi owulacja. Jak ją rozpoznać, kiedy przypadają dni płodne?Zacznijmy od metody obliczania dni płodnych, która jest bardzo popularna, ale i bardzo niepewna, czyli od kalendarzyka. Zakłada ona, że druga połowa cyklu (między owulacją a kolejną miesiączką) trwa 14 dni, a więc owulacja występuje 14 dni przed końcem cyklu.Ta metoda obliczania dni płodnych jest zawodna z dwóch powodów. Po pierwsze, regularność cyklu mogą zakłócać różne czynniki (stres, infekcja, podróż), a po drugie, druga faza cyklu nie zawsze trwa dokładnie 14 dni, tylko od 10 do 16. Kalendarzyk pomaga więc określić przybliżony, a nie dokładny czas owulacji.
  • obserwacja śluzu. Jest natomiast kilka objawów, które świadczą o owulacji, i które można monitorować. Dwa najważniejsze i najbardziej wiarygodne to: charakterystyczny wygląd wydzielanego z pochwy śluzu oraz wzrost temperatury ciała. Warto je połączyć, obliczając dni płodne.Obserwuj wydobywający się z pochwy śluz, bo wygląda on inaczej w różnych fazach cyklu. Zwracaj uwagę na trzy cechy: kolor, konsystencję i ilość.Zaraz po miesiączce w pochwie i jej przedsionku jest sucho albo występuje tam w niewielkich ilościach śluz mętny, białawy, nieprzezroczysty, o lepkiej konsystencji – taka wydzielina oznacza dni niepłodne.Następnie z każdym dniem w pochwie robi się coraz bardziej wilgotno. Pojawia się śluz płodny – przezroczysty, śliski, podobny do białka jaja, bardzo rozciągliwy - a więc oznacza on dni płodne.Okres występowania takiego bardzo rozciągliwego śluzu i jednocześnie dużej wilgotności w pochwie jest fazą największej płodności – tuż po nim występuje owulacja.Następnie znów są dni suche – aż do następnej miesiączki. A zatem jeśli chcesz zajść w ciążę, zbliżenia powinny odbywać się w ciągu tych 3–4 dni, gdy w pochwie jest dużo płodnego śluzu (ułatwia on plemnikom przemieszczanie się w kierunku jajowodu).Uwaga: stosunek seksualny ma wpływ na wygląd śluzu – można go analizować dopiero po upływie 12 godzin od współżycia. Również w czasie choroby (zwłaszcza infekcji pochwy) wydzielina się zmienia i obserwacja jest niemożliwa.
  • metoda termiczna. Obserwację śluzu warto połączyć z codziennym mierzeniem temperatury w celu określenia dni płodnych. W okresie okołoowulacyjnym temperatura ciała wzrasta o 0,2–0,4ºC (czyli 2–4 „kreski”) i pozostaje podwyższona już do końca cyklu.Skok temperatury jest dowodem zachodzącej owulacji – następuje ona w tym samym momencie lub wkrótce potem. Mierzenie i zapisywanie temperatury pozwoli ci na precyzyjne określenie dni płodnych. Jak się do tego zabrać? Mierz sobie temperaturę codziennie. Ważne, by zawsze mierzyć ją o tej samej porze dnia i w tym samym miejscu ciała. Najlepiej rano, w łóżku, zaraz po przebudzeniu (zanim wstaniesz) – w pochwie, odbycie albo w ustach. Warto mieć do tego tzw. termometr owulacyjny, który wyświetla wynik z dokładnością do 1/100 stopnia Celsjusza.Codziennie zapisuj wyniki. Najlepiej zrób wykres, na którym będziesz zaznaczać temperaturę w kolejnych dniach cyklu. Za skok temperatury uważa się pierwszy z trzech kolejnych dni, w których temperatura jest wyższa o co najmniej 0,2ºC od temperatury w sześciu poprzedzających je dniach. Przyjmuje się, że okres płodny obejmuje ok. 3 dni przed skokiem temperatury i 3–4 dni po nim.

Czytaj:

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Poznaj naturalne sposoby na poprawę płodności
Rzadsze objawy płodności

Są też inne objawy owulacji, które pomagają w ustaleniu jej momentu, ale one występują tylko u części kobiet. Dni płodne objawy:

  • Punktowy ból brzucha. Około 25 proc. kobiet odczuwa ostry ból w dole brzucha, w pobliżu owulującego jajnika – z prawej lub lewej strony. Ten tzw. ból owulacyjny (lub śródcykliczny) może trwać kilka minut lub kilka godzin, a pojawia się krótko przed lub podczas owulacji. Warto wiedzieć, że jajeczkowanie nie następuje na zmianę: raz z jednego, raz z drugiego jajnika. Nie ma takiej reguły.
  • Plamienie z dróg rodnych. U niektórych kobiet podczas owulacji pojawia się także jasnoróżowy śluz (wydzielina z pochwy wymieszana z niewielką ilością krwi pochodzącej ze ścianek macicy.) Nie jest to objaw niepokojący. Nie można jednak mylić tego krwawienia z miesiączką, bo wówczas twoja wiedza o swoim cyklu będzie niewiele warta.

Czytaj:

Zioła na płodność, które pomogą ci zajść w ciążę

Co jeść, żeby zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

Kup test owulacyjny

Kobietom, które nie ufają samoobserwacji, z pomocą przychodzą różne techniczno-medyczne wynalazki do określania dni płodnych. Najprostsze są testy owulacyjne, na przykład paskowe wykorzystujące zjawisko nagłego wzrostu poziomu hormonu luteinizującego (LH) w moczu kobiety przed owulacją.

Pasek testowy zanurza się w moczu i odczytuje wynik – jeśli jest on pozytywny, to owulacja powinna nastąpić w ciągu 24–36 godzin. Zestaw pięciu takich pasków kosztuje ok. 20 zł.

Droższe są elektroniczne wskaźniki płodności, np. Bioself (495 zł). Jest to elektroniczny termometr wyposażony w mikroprocesor. Przechowuje on w pamięci dane o temperaturze ciała i długości ostatnich dwunastu cykli, nie trzeba więc prowadzić codziennych notatek. Dzięki tym danym urządzenie sygnalizuje dni niepłodne oraz okresy możliwej i najwyższej płodności.

Czytaj:

Monitoring owulacji - kiedy i jak kontrolować jajeczkowanie

Przesunięcie owulacji a okres - przyczyny opóźnienia owulacji

Skorzystaj z komputera owulacyjnego

Jeszcze bardziej zaawansowanym technicznie urządzeniem jest komputer Baby-Comp (2499 zł). Jak się go używa? Codziennie rano trzeba zmierzyć temperaturę za pomocą specjalnego sensora, umieszczanego pod językiem. Po 30 sekundach Baby-Comp przeanalizuje cykl i wyświetli informację, w jakim jego momencie znajduje się użytkowniczka.

Za pomocą kolorowych lampek komputer wskaże dni płodne lub niepłodne oraz moment owulacji. Przedstawi też prognozę płodności na najbliższe sześć dni. Urządzenie dodatkowo pokazuje, kiedy jest większa szansa na poczęcie chłopca, a kiedy – dziewczynki. Pomiary są wiarygodne już od pierwszego zastosowania.

Jak szybko zajść w ciążę? Zobacz nasze wideo

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?
Dobrze wiedzieć

Wyścig plemników

Optymalnym czasem, aby zajść w ciążę są dni płodne: tuż przed owulacją, w jej trakcie oraz zaraz po niej. Podczas ejakulacji plemniki są wyrzucane z prędkością 16 km/h.

Zanim dotrą do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia, muszą przebyć dystans 15–16 cm. Najszybszym osobnikom zajmuje to 45 minut, najwolniejszym – 12 godzin.

W wędrówce przez pochwę i jajowód pomaga nitkowaty ogon, w owalnej główce zawarta jest natomiast informacja genetyczna. Do mety dociera tylko kilka najsilniejszych plemników.

Większość wypływa z pochwy, ginie w jej kwaśnym środowisku lub trafia do niewłaściwego jajowodu.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]
Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie

miesięcznik "M jak mama"