Podała kawę 9-miesięcznemu maluchowi! Czy dzieci mogą spożywać kofeinę?

2022-01-12 9:26

Co jakiś czas w mediach społecznościowych pojawia się nagranie mamy dającej dziecku herbatę lub kawę i natychmiast rozpętuje się burza. Ostatnio na Tiktoku takim filmem pochwaliła się Leanne, a wcześniej Tori, która jak przyznała, podaje córeczce kawę z mlekiem od czasu, gdy ta skończyła 9 miesięcy, „To tylko jeden kubek" – tłumaczy się mama.

Podała kawę 9-miesiecznemu maluchowi! Czy dzieci mogą spożywać kofeinę?
Autor: Getty images Czy dzieci mogą spożywać kofeinę?

Jak to więc jest – czy wolno podawać dzieciom kawę, czy nie? I jak to jest z herbatą? Okazuje się, że to napoje zakazane dla małych dzieci. Nawet specjaliści z Wielkiej Brytanii, dla których herbata jest - jak wiadomo -kultowym napojem, przestrzegają, że napój ten zawiera kofeinę i podobnie jak kawa, nie powinien być podawany małym dzieciom.

Za bezpieczny wiek, w którym maluch może spróbować czarnej herbaty uznają 4-5 lat - zaznaczają jednak, że herbata dla pięciolatka powinna być słaba, a jej ilość nie powinna przekraczać 2 filiżanek dziennie. Wiek, w którym bezpiecznie można podać dziecku kawę, to zdaniem lekarzy 12 lat. Dlaczego?

Czytaj równieżZielona herbata dla dziecka – podawać czy nie?

Używki w ciąży: kawa, czekolada, alkohol, papierosy.

Czarna herbata nie jest zdrowa dla dzieci

Herbata zawiera teinę, która działa identycznie jak kofeina, a dokładnie pobudzająco na układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy. Mogą utrudnić dziecku zasypianie, powodować niepokój i złe samopoczucie. Ale czarna herbata zawiera również garbniki, które hamują wchłanianie żelaza i wapnia. A to substancje niezbędna do rozwoju małych dzieci. 

Wapń jest potrzebny do rozwoju kości, a żelazo jest jednym z kluczowych składników odżywczych potrzebnych do rozwoju mózgu. Jego niedobór wywołuje zmęczeniem, ale co bardziej niepokojące, może mieć wpływ na zachowanie i intelekt, ponieważ żelazo odpowiada za transport tlenu do mózgu.

Zobacz Tori, która podaje córeczce kawę od 9 miesiąca życia

Kawa - dopiero od 12 roku życia!

Podobne zastrzeżenia dotyczą kawy, której główny składnikiem jest kofeina. Wpływa ona pobudzająco na organizm, a w przypadku dzieci ze względu na ich wzrost i wagę – działa natychmiast. Kofeina oddziałuje  negatywnie na układ nerwowy i układ krążenia: może powodować niepokój, podnosić tętno i ciśnienie krwi, wywoływać refluks żołądkowy i zaburzenia snu. 

Ponieważ kofeina jest środkiem moczopędnym, sprawia też, że ​​organizm szybciej traci wodę poprzez częstsze oddawanie moczu, co może prowadzić do odwodnienia

Zdaniem ekspertów dzieci poniżej 12. roku życia nie powinny pić kawy, ale co więcej – nie powinny również sięgać po napoje z zawartością kofeiny, które wielu rodziców podaje kilkulatkom bez refleksji. A takich na rynku jest mnóstwo – napoje typu cola, napoje energetyczne. 

Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza