Badanie stężenia glukozy we krwi. Jak wyglada test glukozy w ciąży?

2021-06-14 12:49

Badanie glukozy w ciąży kobieta przechodzi przynajmniej dwukrotnie. Test glukozy pomaga wykryć groźną dla matki i dziecka cukrzycę ciążową. Przeczytaj, jak przebiegają badania stężenia glukozy we krwi u ciężarnych i po co się je wykonuje, a także o czym świadczą wyniki badania stężenia glukozy w ciąży i jakie mogą być ich konsekwencje.

Badanie stężenia glukozy we krwi. Jak wyglada test glukozy w ciąży?
Autor: Getty images

Każda kobieta w ciąży musi wykonać obowiązkowe badania w ciąży. Jednym z nich jest badanie stężenia glukozy we krwi. Każda ciężarna powinna już na początku ciąży mieć wykonane oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi. Wynik powyżej normy oznacza bowiem tak zwaną cukrzycę ciążową, która może stanowić zagrożenie dla matki i dziecka.

Spis treści

 1. Kiedy robi się badanie stężenia glukozy w ciąży?
 2. Po co robi się badanie stężenia glukozy?
 3. Czym jest test obciążenia glukozą i jak przebiega?
 4. Jaki jest prawidłowy wynik testu glukozy?

Kiedy robi się badanie stężenia glukozy w ciąży?

Badanie stężenia glukozy we krwi powinno być zlecone przy pierwszej wizycie w ciąży, a kieruje na nie lekarz ginekolog prowadzący ciążę. Badanie to trzeba wykonać do 10. tygodnia ciąży – aby ocenić, czy przyszła mama nie choruje na cukrzycę, o której jeszcze nie wie. Drugie badanie, tzw. test obciążenia glukozą wykonywany jest między 24. a 28. tygodniem ciąży. Wtedy krew pobiera się trzykrotnie - na czczo, po godzinie i dwóch od wypicia roztworu glukozy.

Badanie stężenia glukozy jest bardzo proste – to zwykłe pobranie krwi  - trzeba pamiętać o tym, aby na to badanie zgłosić się na czczo.

Uwaga!

Prawidłowy wynik glukozy na czczo mieści się w przedziale 60–95 mg/dl.

Jeśli stężenie glukozy wynosi od 95 do 125 mg/dl, lekarz skieruje kobietę w ciąży na doustny test obciążenia 75 g glukozy wcześniej niż w przepisowym 24-28 tygodniu.

Natomiast przy glikemii przekraczającej wartość 126 mg/dl, lekarz pewnie poprosi kobietę w ciąży o powtórzenie badania, a kiedy poziom glukozy ponownie okaże się zbyt wysoki – skieruje ją do poradni diabetologicznej dla kobiet ciężarnych.

Czytaj również: Jak mierzyć poziom cukru we krwi w cukrzycy ciążowej? Pomiary, normy poziomu cukru

Test obciążenia glukozą w ciąży - jakie są normy i kiedy zrobić test obciążenia glukozą

Dobrze wiedzieć

Jakie symptomy świadczą o wysokim poziomie glukozy w ciąży?

Sygnałem do niepokoju mogą być zawroty głowy, omdlenia i silne pragnienie, wywołane nadmiarem cukru krążącego we krwi. Ale u większości kobiet cukrzyca ciążowa nie daje żadnych objawów, rozwija się w ukryciu i może spowodować wiele złego. To dlatego testy na poziom cukru we krwi robi się w ciąży dwukrotnie.

Większe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej dotyczy kobiet, które należą do którejś z grup ryzyka. Są to ciężarne: z nadwagą, w których rodzinie występowała cukrzyca (szczególnie typu 2), które mają za sobą liczne porody, po 35. roku życia.

Po co robi się badanie stężenia glukozy?

Glukoza przenika przez łożysko i pobudza trzustkę nienarodzonego dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny. W efekcie dziecko rośnie ponad miarę (tzw. makrosomia płodu), zwiększa się ryzyko jego niedojrzałości oraz wystąpienia powikłań położniczych: częściej dochodzi do urazów okołoporodowych, wielowodzia, stanu przedrzucawkowego. Istnieje niebezpieczeństwo że w przypadku cukrzycy ciążowej, dojdzie do przedwczesnego porodu, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Dzieci matek z cukrzycą ciążową nierzadko uzyskują niską ocenę w skali Apgar, a w przyszłości częściej mają otyłość i cukrzycę typu 2. Przyszła mama ma skłonność do zakażeń dróg moczowych i nadciśnienia tętniczego. Wszystkie te powikłania występują tylko wtedy, gdy zaburzenia poziomu glukozy u kobiety ciężarnej nie są odpowiednio leczone.

Jednak aby móc leczyć ewentualną cukrzycę ciążową, trzeba ją najpierw zdiagnozować. I właśnie w tym celu przeprowadza się przesiewowe – czyli wykonywane u każdej kobiety w ciąży – testu glukozy.

Dowiedz się więcej: Normy poziomu cukru we krwi - kiedy rozpoznaje się cukrzycę ciążową

Jakie objawy daje cukrzyca w ciąży?

Czym jest test obciążenia glukozą i jak przebiega?

Test doustnego obciążenia glukozą (75 g) czeka każdą kobietę w ciąży - jak wspomnieniowy - między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jak przebiega badanie?

 1. Po przyjściu do laboratorium (na czczo) pobiera się krew do oznaczenia wyjściowego poziomu cukru.
 2. Następnie kobieta otrzymuje do wypicia ok. 200 ml wody, w której rozpuszczono 75 g glukozy. Napój ten należy szybko wypić (w ciągu 5 minut). Jest bardzo słodki i mdły. Można kupić roztwór smakowy lub – aby poprawić smak - dodać do niego kilka kropli cytryny (nie wpływa to na wynik testu).
 3. Po godzinie od wypicia roztworu glukozy krew zostanie pobrana po raz drugi, a po dwóch godzinach – jeszcze raz.

W czasie tych dwóch godzin nie można spacerować, bo wyniki będą niemiarodajne. Kobieta w ciąży nie powinna też wtedy niczego jeść ani pić (poza niegazowaną wodą mineralną). Warto wziąć ze sobą coś do poczytania lub odtwarzacz muzyki, aby czas minął szybciej.

Uwaga: Na wyniki testu obciążenia glukozą mogą wpłynąć: stres, infekcja (nawet tak pospolita jak przeziębienie), forsowne ćwiczenia i niektóre leki.

Jaki jest prawidłowy wynik testu glukozy?

Prawidłowy poziom glukozy:

 • na czczo mniej niż 92 mg/dl
 • po godzinie od przyjęcia roztworu to mniej niż 180 mg/dl,
 • po dwóch godzinach – mniej niż 153 mg/dl.

Jeśli ciężarna ma taki wynik, na tym jej badania w kierunku cukrzycy ciążowej się kończą. Jeżeli zaś stężenie glukozy przekroczyło podane wartości, to oznacza, że ma ona cukrzycę ciążową i otrzyma skierowanie do specjalistycznej poradni.

Wyniki wskazujące na stan przedcukrzycowy:

 • wynik na czczo: 100-125 mg/dl
 • po 120 minutach: 140-199 mg/dl

Te wyniki oznaczają cukrzycę ciążową:

 • glukoza na czczo: 92–125 mg/dl
 • po 60 minutach: ≥ 180 mg/dl
 • po 120 minutach: 153–199 mg/dl

Co mogą jeść mamy z cukrzycą?

Cukrzyca w ciąży. Co mogą jeść mamy z cukrzycą?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza