4 miesiąc ciąży: celebruj swój stan i zacznij ćwiczyć

2021-10-04 12:16

4 miesiąc ciąży trwa od 14 tygodnia ciąży do 17 tygodnia ciąży i rozpoczyna 2 trymestr ciąży. W czwartym miesiącu możesz odczuć dużą ulgę, gdyż dolegliwości ciążowe zdecydowanie osłabną. Dlatego możesz zacząć ćwiczyć i wrócić do aktywności sprzed ciąży, okresu mdłości i złego samopoczucia.

4 miesiąc ciąży

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W 4 miesiącu ciąży możesz odczuć dużą ulgę, gdyż dolegliwości ciążowe zdecydowanie osłabną.

4 miesiąc ciąży to czas, w którym możesz dowiedzieć się, czy pod sercem nosisz chłopca czy dziewczynkę. Co cię czeka w drugim trymestrze i jakie badania trzeba wykonać w 4 miesiącu ciąży?

Spis treści

  1. 4 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży
  2. Dolegliwości w 4 miesiącu ciąży
  3. Brzuch w 4 miesiącu ciąży
  4. Rady na 4 miesiąc ciąży
  5. Aktywność fizyczna w 4 miesiącu ciąży
  6. Ćwiczenia na mięśnie Kegla w 4 miesiącu ciąży
  7. Rozwój dziecka w 4 miesiącu ciąży
  8. Waga dziecka w 4 miesiącu ciąży
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

4 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży

4 miesiąc ciąży przypada od 14 do 17 tygodnia ciąży. To drugi trymestr ciąży.

Dolegliwości w 4 miesiącu ciąży

Początek 2 trymestru ciąży jest zazwyczaj przez kobiety przyjmowany z entuzjazmem. W 4 miesiącu ciąży łagodnieją lub w ogóle znikają dolegliwości wczesnociążowe, takie jak mdłości, częste wizyty w toalecie i tkliwość piersi. Jedzenie zaczyna znów smakować i zachęcająco pachnieć. Będziesz miała więcej energii i chęci do działania.

Warto wykorzystać ten przypływ witalności. Niestety, nie jest to jednak regułą, zwłaszcza jeśli chodzi o nudności i wymioty. Każda ciąża jest inna tak jak inne są organizmy kobiet.

U niektórych kobiet dolegliwości z 1 trymestru ciąży utrzymują się również w 2 trymestrze ciąży, są też przypadki, kiedy w 2 trymestrze ciąży dopiero się one pojawiają.

Zgaga

Co ponadto może ci doskwierać w 4 miesiącu ciąży? Na pewno musisz przyzwyczaić się do zgagi. Progesteron i relaksyna, które produkuje twój organizm od początku ciąży, powodują rozluźnienie mięśni gładkich.

Kiedy mięśnie oddzielające przełyk od żołądka rozluźniają się, treść pokarmowa wymieszana z kwasem żołądkowym cofa się do przełyku, podrażniając śluzówkę i wywołując pieczenie.

W 4 miesiącu ciąży dolegliwość tę potęguje powiększająca się macica, która uciska na żołądek. Nie da się zupełnie wyeliminować tych niedogodności, ale można sobie pomóc, łagodząc objawy.

Poza zgagą w 4 miesiącu ciąży mogą ci doskwierać także inne dolegliwości: wzdęcia i niestrawność. Wiele sposobów na zgagę łagodzi również te objawy.

Zatkany nos

Codzienne funkcjonowanie mogą ci też utrudniać nieżyt i krwawienia z nosa. Obrzęknięta śluzówka wywołuje uczucie wiecznie zatkanego nosa, a czasami może również doprowadzić do krwawienia. Dolegliwości te łagodzą spraye nawilżające do nosa na bazie wody morskiej oraz regularne nawilżanie powietrza w domu.

Nawilżacz pozwoli również zminimalizować wywołane obrzękiem śluzówki chrapanie. Jeśli to duży problem dla twojego partnera, możesz również używać specjalnych plasterków naklejanych na nos i spać z uniesioną lekko głową.

Czytaj:

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Senność i zmęczenie na początku ciąży - dlaczego przesypiasz pierwsze tygodnie ciąży?

Brzuch w 4 miesiącu ciąży

W 4 miesiącu ciąży możesz wyczuć już swoją powiększoną macicę. Połóż się na plecach i rozluźnij mięśnie. Ręką dotknij brzucha: między spojeniem łonowym a pępkiem powinnaś wyczuć twardą wypukłość - to właśnie macica kryjąca w środku twoje dziecko!

Rozrastanie się macicy sprawia, że w 4 miesiącu masz już ciążowy brzuszek. Nie jest jeszcze ogromny, ale już dość widoczny. Brzuszek szybciej pojawia się u kobiet szczupłych, wysokich i tych, które przed ciążą nie były miłośniczkami sportu. Mocne mięśnie brzucha opóźniają pojawienie się ciążowej wypukłości.

Rady na 4 miesiąc ciąży

  • Poinformuj pracodawcę o ciąży

To dobry moment na rozmowę z pracodawcą, ponieważ minął już czas, kiedy istniało największe ryzyko poronienia, a twój brzuszek niedługo będzie już widoczny. Dlatego poinformuj szefa, że spodziewasz się dziecka, powiedz mu, jak długo zamierzasz pracować, jak będziesz wypełniać obowiązki (może z czegoś musisz zrezygnować lub zmienić harmonogram pracy).

Jeśli ciąża jest zagrożona lub jeśli masz pracę, która może być dla niej niebezpieczna, porozmawiaj o tym wcześniej. Na pracodawcy spoczywa obowiązek chronienia cię od momentu, gdy będzie świadomy twojego stanu.

  • Zapisz się do dentysty.

Choć na pozór zęby nie mają wiele wspólnego z ciążą, to jednak okazuje się, że infekcje jamy ustnej mogą być niebezpieczne dla płodu. Zanim zacznie boleć cię ząb lub dziąsła, zgłoś się do stomatologa na kontrolę u dentysty w ciąży. Niech wyleczy to, co się da, by potem nie pojawiły się większe problemy.

  • Zapobiegaj rozstępom

Szybko rozciągająca się skóra na brzuchu i piersiach wiąże się z dużym ryzykiem rozstępów. I choć nie ma, niestety, gwarancji, że wcieranie kremów im zapobiegnie, to na pewno znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo, że się pojawią. A więc codziennie starannie wcieraj w skórę brzucha, piersi i ud specjalne preparaty przeciw rozstępom.

Szczególnie trudnym okresem jest ciąża dla piersi, które mocno się powiększają, dlatego musisz teraz nosić nowe, większe biustonosze, doskonale podtrzymujące biust – w przeciwnym razie piersi mocno stracą na urodzie.

  • Kup spodnie ciążowe

Brzuch pojawia się zwykle dopiero w połowie ciąży, jednak już od 3.–4. miesiąca może zwiększyć ci się obwód w biodrach i spodnie zrobią się przyciasne. Odpięcie guzika i noszenie dresów na gumkę już nie wystarczy, więc kup sobie spodnie lub spódnicę ze specjalnym elastycznym pasem na brzuszek.

  • Nie dźwigaj

Kobieta w ciąży może nosić ciężary nieprzekraczające 5 kg – tak mówi polskie prawo pracy. Nawet jeśli pracujesz za biurkiem, ogranicz dźwiganie toreb z zakupami i ciężkich przedmiotów ani nie ćwicz z hantlami, bo może to grozić poronieniem albo uszkodzić ci kręgosłup, który i tak jest nadwerężony z powodu ciąży.

Dobrze wiedzieć

Sposoby na zgagę w ciąży:

  • obserwuj, jakie pokarmy nasilają dolegliwość i unikaj ich;
  • unikaj dań ostrych, smażonych, czekolady, kawy i napojów gazowanych;
  • jedz częściej, ale małe porcje;
  • jedz powoli, małymi kęsami, dokładnie przeżuwając pokarmy;
  • nie pij w trakcie posiłków, a pomiędzy nimi;
  • nie kładź się po jedzeniu;
  • utrzymuj prostą postawę, unikaj pochylania się;
  • śpij z głową i ramionami ułożonymi o 15 cm wyżej niż reszta ciała;
  • nie noś ubrań uciskających okolice żołądka;
  • wypij ciepłe mleko z miodem;
  • żuj gumę;
  • nie pal;
  • unikaj stresu.
Badania w 4. miesiącu ciąży

Aktywność fizyczna w 4 miesiącu ciąży

Pierwszy trymestr ciąży nie sprzyjał wysiłkowi - złe samopoczucie sprawiało, że najchętniej leżałaś na kanapie. Teraz to się zmieniło, bo lepiej się czujesz. Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo nie ma powodu rezygnować z aktywności fizycznej. W 4 miesiącu ciąży powinnaś mieć dużo energii, znajdź więc sposób na jej spożytkowanie. Jest wiele form ruchu, które możesz uprawiać w ciąży. A może przy okazji w 4 miesiącu ciąży znajdziesz pasję, która zostanie z tobą na dłużej?

Kobietom w prawidłowo przebiegającej ciąży zaleca się minimum 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego dziennie. Forma zależy od twoich preferencji i fantazji. Może to być codzienny spacer lub serie umiarkowanych ćwiczeń.

Możesz przejrzeć propozycje klubów fitness – zazwyczaj mają one w swojej ofercie zajęcia fitness przeznaczone dla kobiet w ciąży: pilates, streching, joga... a nawet taniec brzucha. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, możesz trenować „do telewizora”, korzystając z zestawów ćwiczeń proponowanych na płytach DVD lub w internecie.

Ćwiczenia na mięśnie Kegla w 4 miesiącu ciąży

Oczywiście, wszystko w granicach rozsądku i najlepiej po konsultacji z lekarzem. Warto również ćwiczyć mięśnie Kegla, które wzmacniają mięśnie dna miednicy. Mocne mięśnie Kegla pomagają w utrzymywaniu moczu i kału, zmniejszają ryzyko pęknięcia i konieczność nacięcia krocza, a także pozwalają czerpać większą satysfakcję ze współżycia.

Wzmocnione i elastyczne mięśnie Kegla ułatwiają też poród, zapobiegają nietrzymaniu moczu i opuszczaniu się narządów rodnych. Dlatego warto je ćwiczyć w ciąży (i później też). Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na 8–10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu. Zaczynaj od pięciu powtórzeń w jednej serii, stopniowo dochodząc do 25 – w miarę wzmacniania się mięśni.

Rozwój dziecka w 4 miesiącu ciąży

W 4 miesiącu ciąży dziecko odczuwa już emocje – razem z tobą cieszy się lub smuci. Płód staje się bardzo aktywny - bawi się pępowiną i zaciska piąstki, macha rączkami i nóżkami, zgina je, porusza także paluszkami. Robi salta, obraca się z boku na bok. Ruchy dziecka są skoordynowane, podyktowane sygnałami płynącymi z mózgu.

Chętnie ssie kciuk, zwłaszcza wtedy, gdy jest smutny. Ma też czkawkę – to nic niepokojącego, bo czkawka w życiu płodowym nie męczy ani w żaden sposób nie szkodzi. Czkawka zdarza się, gdy maluch wyjątkowo łapczywie nałyka się wód płodowych. Możesz odczuwać ją jako regularne puknięcia, nawet kilka razy dziennie.

W 4 miesiącu ciąży dziecko zaczyna reagować na dźwięki, chociaż jego uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Naukowcy podejrzewają, że ma zdolność odczuwania wibracji poprzez skórę. Dźwięki są bowiem przewodzone przez płyn owodniowy, a dziecko odbiera je przez receptory na skórze. Co w ten sposób „słyszy”? Bicie twojego serca, krew krążącą w żyłach, odgłosy z żołądka i jelit, twój głos poprzez drgania w twoim ciele.

Dziecko ma jeszcze cienką i prześwitującą skórę, przez którą widać kości, narządy oraz naczynia krwionośne. Dopiero pod koniec czwartego miesiąca pod skórą zacznie gromadzić się tkanka tłuszczowa, która doda malcowi "grubości", ale będzie też jego ochroną przed zimnem i ważnym zapasem energii.

Waga dziecka w 4 miesiącu ciąży

W 4 miesiącu ciąży dziecko osiąga 10 dkg (100 gramów) wagi i ok. 12-13 cm długości. Wielkością przypomina owoc awokado. Ma wszystkie narządy, a także rysy twarzy i linie papilarne. Przybywa mu tkanki tłuszczowej. Jego serce bije dwukrotnie szybciej niż twoje i przepompowuje dziennie ok. 30 litrów krwi.

Czytaj:

Ćwiczenia mięśni Kegla. Jak wykonywać trening mięśni Kegla przed ciążą i po porodzie

Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować

Od czego zależy płeć dziecka: kiedy chłopiec, kiedy dziewczynka?

Witaminy na czas ciąży. Co o nich wiesz?
Pytanie 1 z 13
Czym jest kwas dokozaheksaenowy zalecany kobietom ciężarnym?