Potwierdzenie ciąży: kiedy lekarz może stwierdzić ciążę?

Badanie USG
fot.: thinkstockphotos.com

Każda kobieta chce potwierdzić ciążę jak najszybciej. Jeśli twój test ciążowy pokazał dwie kreski, powinnaś iść do ginekologa. Przeczytaj, w którym tygodniu można potwierdzić ciążę i sprawdź, kiedy lekarz może potwierdzić ciążę!

Brak miesiączki to zazwyczaj pierwszy sygnał, po którym możesz podejrzewać, że jesteś w ciąży. Nie jest to jednak żaden dowód, bo opóźnienie menstruacji lub jej brak może mieć wiele przyczyn i zdarza się dosyć często, nawet zupełnie zdrowym kobietom. Dlatego powinnaś poszukać potwierdzenia tego, że rzeczywiście spodziewasz się dziecka. Czy wiesz, jak potwierdzić ciążę?

Sprawdź również kalendarz ciąży >>>

Testy ciążowe i inne sposoby potwierdzenia ciąży

Metod potwierdzenia ciąży jest wiele i zazwyczaj każda młoda mama stosuje kolejno wszystkie z nich. Najprostszym sposobem na potwierdzenie ciąży jest wykonanie testu ciążowego. Można go kupić w każdej aptece i większość z nich jest bardzo wiarygodna – na poziomie 95-99 proc. Test ciążowy do samodzielnego przeprowadzenia badania w domu wykrywa hormon hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową w kobiecym moczu, dlatego do wykonania testu potrzebna jest jego niewielka próbka. Hormon hCG jest oznaką zapłodnienia, ponieważ produkowany jest przez zarodek i powoduje wytwarzanie przez organizm kobiety progesteronu – hormonu podtrzymującego ciążę. Obecność hormonu hCG w organizmie kobiety jest wykrywana w moczu już w 8-10 dni po stosunku, czyli juz w 1 miesiącu ciąży. Dlatego wykonanie testu ciążowego wcześniej nie ma sensu – nie można potwierdzić, że doszło do zapłodnienia przed tym terminem. 

Skorzystaj z kalkulatora i oblicz termin porodu >>

Nie przegap

Wizyta u lekarza potwierdzająca ciążę

Nawet jeśli nie jeden, ale kilka testów pokaże dwie kreski, powinnaś iść do lekarza, aby badaniami medycznymi potwierdził on fakt zapłodnienia. Na takie badanie powinnaś zgłosić się najpóźniej do 10. tygodnia ciąży, ale im wcześniej, tym lepiej. Aby lekarz potwierdzić ciążę, prawdopodobnie zleci ci badanie krwi w celu oznaczenia ilości hCG w twoim organizmie. Hormon ten jest wydzielany już po 48 godzinach od zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.

Oznaczenie poziomu hCG pozwoli lekarzowi ocenić, czy mieści się on w normach rozpisanych dla danego tygodnia ciąży (jej wiek wyliczy na podstawie daty ostatniej miesiączki lub daty, w której doszło do zapłodnienia – jeśli ją znasz). Zbyt niski poziom hormonu może oznaczać, że komórka jajowa nie zagnieździła się macicy (tylko np. poza nią), że doszło do wczesnego poronienia. Zbyt wysoki poziom jak na przyjęte normy może oznaczać ciążę zaśniadową (nieprawidłowo zapłodnioną komórkę).

Zanim jednak lekarz zobaczy wyniki badań krwi (zwykle trwa to dzień lub dwa) na pewno zbada cię palpacyjnie. Podczas badania ginekologicznego również może znaleźć symptomy świadczące o ciąży. Może to być rozpulchnienie pochwy wywołane działaniem progesteronu, a także zasinienie i rozpulchnienie szyjki macicy.

Jeśli lekarz na w gabinecie aparat USG może od razu potwierdzić ciążę w czasie badania dopochwowego USG. Lekarz może potwierdzić ciążę już ok. 4. tygodnia, gdy w jamie macicy widoczny będzie pęcherzyk ciążowy. Około 6. tygodnia na obrazie zauważyć można już zagnieżdżony w macicy zarodek o długości ok. 5 mm. Około 7. tygodnia lekarz dostrzeże już bijące serce dziecka.   

Jakie są pierwsze objawy ciąży? >>>

Kiedy można wykonać pierwsze badanie USG ciąży?

Jeśli w czasie pierwszej wizyty u ginekologa nie miałaś robionego USG, będziesz miała je zlecone na 11.-14. tydzień ciąży. To pierwsze badania ultrasonograficzne potwierdzi ostatecznie obecność zarodka w macicy (lub dwóch w przypadku ciąży bliźniaczej), pozwoli też dokładnie obliczyć termin porodu (na podstawie wielkości dziecka, a dokładnie obwodu jego główki, brzuszka i długości kości udowej).  

Polecamy wideo: Suplementacja kwasami DHA w ciąży?

Aktualizacja: 2017-02-14 Publikacja: 2016-12-12
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.