BIEGUNKA W CIĄŻY: twoja strategia na biegunkę

2014-04-30 15:45 Agnieszka Roszkowska

Przyszłe mamy częściej cierpią wprawdzie na zaparcia, ale i biegunka może się w ciąży zdarzyć. Co wtedy robić, by organizm jak najszybciej odzyskał równowagę?

O biegunce mówi się wtedy, kiedy liczba wypróżnień przekracza trzy na dobę, a stolec ma konsystencję płynną lub półpłynną. Ostra biegunka trwa do siedmiu dni, przewlekła – powyżej 21. Ta ostatnia niekiedy zdarza się w ciąży bez wyraźnej przyczyny i oczywiście trzeba zgłosić się z tym do lekarza. A co robić, gdy mocne rozwolnienie pojawi się nagle?

Biegunka w ciąży: po pierwsze płyny i dieta

Nie od razu musisz jechać do lekarza – jeśli biegunce nie towarzyszą inne objawy, może nie będzie to konieczne. Pozostań w domu i zrób dwie rzeczy: pij dużo płynów i jedz produkty, które złagodzą objawy. Najważniejsze to jak najwięcej pić, bo z luźnymi stolcami organizm traci dużo płynów i może dojść do odwodnienia, a to niebezpieczne. Pij często, małymi porcjami (po kilka łyków), ale nawet co 15 minut. Powinnaś wypić co najmniej 2 litry płynów w ciągu dnia, najkorzystniej – godzinę przed posiłkiem lub godzinę po. Najlepsza jest przegotowana, letnia woda, ale można również pić słabą gorzką herbatę lub herbatki ziołowe, np. miętową. Nie pij kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych, soków owocowych ani warzywnych. Na początku prawdopodobnie w ogóle nie będziesz miała ochoty na jedzenie, ale pewne produkty są wskazane, bo mogą złagodzić przykre objawy. Szczególnie korzystne działanie mają: gotowana marchewka, gotowane jabłko (mus) i banany. Zawierają one pektyny (frakcję błonnika rozpuszczalnego w wodzie), które wchłaniając część wody, łagodzą objawy biegunki. Ponadto banany są dobrym źródłem potasu, który tracisz w znacznych ilościach w czasie biegunki. Zapierająco działają też czarne jagody, najlepiej stosować je w postaci naparu z suszonych owoców. Może słyszałaś, że pomaga też gorzka czekolada, ale tę stanowczo odradzamy: owszem, czekolada ma właściwości zapierające, ale tylko u osób z właściwą perystaltyką jelit, a nie w czasie biegunki. Jeśli chodzi o posiłki, w początkowym okresie trwania biegunki polecany jest kleik ryżowy. Możesz też jeść pieczywo pszenne, sucharki, biszkopty bezcukrowe, chrupki kukurydziane i... niewiele więcej. Wyeliminuj z diety: produkty mleczne, bogate w błonnik (surowe owoce i warzywa, pieczywo razowe, gruboziarniste kasze), mięsa i wędliny, cukier etc. Dopiero gdy stan zdrowia się poprawi, do diety można wprowadzić delikatny bulion, chude, gotowane mięso i rybę, ziemniaki, niskotłuszczowy nabiał.

Dobrze wiedzieć

Najczęstsze przyczyny biegunki

– zjedzenie nieświeżego jedzenia

– przyjmowanie antybiotyku bez działającego osłonowo probiotyku

– alergia pokarmowa

– nagły, silny stres

– stosowanie preparatów z żelazem.

Leki na biegunkę w ciąży

Utrzymująca się biegunka wiąże się nie tylko z utratą wody, ale też elektrolitów, które są potrzebne płodowi (zwłaszcza sód i potas). Warto więc uzupełniać te niedobory, stosując specjalne roztwory zawierające glukozę i elektrolity (np. Orsalit, Dicodral), które kupuje się w aptece bez recepty. Mimo że nie leczą biegunki ani nie skracają czasu jej trwania, warto je włączyć już na początku – dzięki temu nie dojdzie do odwodnienia, które może skończyć się pobytem w szpitalu. Jednocześnie z płynem nawadniającym zaleca się stosowanie probiotyku ze szczepami bakterii o udowodnionym korzystnym wpływie na mikroflorę jelit. Szczep o najlepiej udokumentowanej skuteczności w leczeniu ostrej biegunki to Lactobacillus rhamnosus GG – skraca czas trwania biegunki o jedną do półtorej doby. Ten typ bakterii znajdziesz w takich preparatach jak Floractin czy Dicoflor. Możesz też zastosować węgiel leczniczy. Wprawdzie na ulotce jest napisane, żeby skonsultować to z lekarzem, ale nie są znane przeciwwskazania do stosowania węgla w okresie ciąży. Ma on jednak właściwości zapierające, więc dziennie nie zażywaj więcej niż sześć tabletek.

Kiedy do lekarza?

Jeśli postępujesz zgodnie z tymi zaleceniami, a mimo to dolegliwości nie ustępują przez 48 godzin, zgłoś się do lekarza. Gdy stwierdzi on, że biegunka grozi odwodnieniem organizmu, skieruje cię do szpitala, gdzie przez dwa–trzy dni będziesz otrzymywać kroplówkę. Są jednak sytuacje, kiedy z wizytą u lekarza nie można czekać nawet dwóch dni. Chodzi o przypadki, gdy biegunce towarzyszą silne bóle brzucha, wymioty, gorączka albo gdy w stolcu pojawi się krew. Może to oznaczać nie błahą infekcję, ale groźną chorobę (np. bakteryjną), która wymaga specjalistycznego leczenia. Nie czekaj wtedy na wizytę u swojego ginekologa, tylko od razu jedź do szpitala lub do lekarza pierwszego kontaktu.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE