Ciąża kobiety z padaczką

2011-03-24 12:58
Ciąża kobiety z padaczką
Autor: photos.com

Ciąża kobiety chorej na padaczkę, czy jest możliwa? Kobiety chore na padaczkę mogą rodzić zdrowe dzieci, ale w ich przypadku ciążę trzeba dobrze zaplanować. Ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dziecka jest najwyższe w początkowym okresie ciąży (4-6 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), czyli w czasie, gdy kobieta nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Dlatego o zdrowiu dziecka trzeba pomyśleć jeszcze przed zajściem w ciążę.

Jeśli odpowiednio wcześnie zgłosisz się do lekarza, będzie mógł zastosować tzw. profilaktykę wad wrodzonych. Polega ona na podawaniu kwasu foliowego na co najmniej 4 tygodnie przed poczęciem dziecka oraz w początkach ciąży. Najlepiej, gdybyś trafiła pod opiekę wyspecjalizowanego zespołu lekarskiego (epileptologa i położnika). Są takie  przy wszystkich większych szpitalach położniczych. Stosując się do zaleceń lekarza, będziesz mogła spokojnie czekać na narodziny dziecka. Ciąża nie pogarsza zdrowia, jeśli regularnie przyjmuje się leki. Odstawienie ich bez konsultacji z lekarzem może wywołać napady epileptyczne, które  bywają bardzo niebezpieczne dla dziecka.

Nie jest prawdą, że kobiety chore na padaczkę muszą rodzić przez cesarskie cięcie. A także, że nie powinny karmić swoich dzieci piersią, bo przekazują im wraz z mlekiem leki przeciwpadaczkowe. Przecież już podczas ciąży dziecko „przyjmowało” te leki przez łożysko. Wszystkie zalecane przez lekarza kobietom w ciąży i karmiącym są bezpieczne dla dziecka.

Ciąża kobiety z padaczką: choroba

Padaczka (epilepsja) jest to schorzenie neurologiczne, związane z występowaniem napadów drgawkowych o różnym stopniu nasilenia – od łagodnych, niezauważalnych dla otoczenia, po ciężkie, z utratą przytomności. Kobieta chora na padaczkę może urodzić zdrowe dziecko, ale ciążę musi zaplanować. Już około 6 miesięcy przed planowanym poczęciem trzeba powiedzieć o tym zamiarze swojemu neurologowi, aby mógł dostosować leczenie tak, by zminimalizować jego wpływ na dziecko. Zazwyczaj lekarz wybiera jeden lek, zalecając najmniejszą skuteczną dawkę. Ważne jest również, żeby już wtedy zacząć zażywać kwas foliowy, który zmniejsza ryzyko powstania wad układu nerwowego oraz serca.

Ciąża kobiety z padaczką: planowanie

Ciąża u kobiet chorych na padaczkę wiąże się również z nieco większym ryzykiem występowania wad rozwojowych u płodu; są to najczęściej wady układu nerwowego i serca. Prawdopodobnie jednak nie jest to skutek napadów, tylko działania niektórych leków przeciwpadaczkowych, dlatego tak ważny jest ich właściwy dobór i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Oprócz stosowania leków w czasie ciąży należy unikać sytuacji zwiększających ryzyko wystąpienia napadów drgawkowych, takich jak bezsenność i stres. Trzeba też przestrzegać – szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży – diety bogatej w produkty zawierające duże ilości kwasu foliowego.
Kobieta ciężarna chorująca na padaczkę powinna znajdować się pod ścisłą kontrolą zarówno neurologa, jak i ginekologa położnika. Odpowiednie leczenie pozwala na zminimalizowanie ryzyka szkodliwego działania leków, jak również na kontrolę nad napadami drgawkowymi. Niezbędna jest także częsta kontrola stanu płodu. W niektórych przypadkach lekarz prowadzący ciążę może zaproponować przeprowadzenie badań prenatalnych w celu wykluczenia wad rozwojowych płodu.

Ciąża kobiety z padaczką: wpływ ciąży na zdrowie kobiety

Ciąża nie pogarsza stanu zdrowia, jeśli przyszła mama regularnie przyjmuje zalecone leki, a u ok. 20 proc. kobiet ataki zdarzają się nawet rzadziej. Natomiast odstawienie leków bez konsultacji z lekarzem może wywołać częstsze napady, zwłaszcza że wpływa na to także wyższe stężenie estrogenów. W ciąży napady mogą być niebezpieczne – zwiększają ryzyko urazu mechanicznego brzucha matki, mogą być przyczyną wewnątrzmacicznego niedotlenienia płodu czy nawet przedwczesnego oddzielenia się łożyska (wskutek urazu mechanicznego brzucha).

Ciąża kobiety z padaczką: poród

Epilepsja nie stanowi wskazania do cięcia cesarskiego, możliwy jest naturalny poród i tak dzieje się w większości przypadków. Decyzję o rodzaju porodu podejmuje położnik, może zalecić cięcie, kiedy np. w ostatnim miesiącu ciąży zwiększyła się liczba napadów padaczkowych. U kobiet chorujących na padaczkę częściej zdarzają się porody przedwczesne oraz zabiegowe (z użyciem narzędzi położniczych).

Ciąża kobiety z padaczką: dziecko

W ok. 95 proc. rodzi się zupełnie zdrowe. Mama może je karmić naturalnie – większość leków przeciwpadaczkowych przechodzi do pokarmu w tak małych ilościach, że nie mają żadnego wpływu na dziecko.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE