Macica w ciąży: jak wygląda macica w ciąży i jak się zmienia przez 9 miesięcy?

2021-06-29 15:18

Macica w ciąży jest najważniejszym organem w kobiecym procesie rozrodczym. Jak wygląda i jak zmienia się macica na różnych etapach ciąży?

macica w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Macica w ciąży bardzo zmienia się wraz z upływem kolejnych tygodni.

Macica to organ kobiecy, w którym zachodzi rozwój płodu. Znajduje się na na środku miednicy, między odbytem a pęcherzem moczowym. Na budowę macicy składają się: szyjka, cieśń i trzon macicy. Zadaniem macicy jest przyjęcie zapłodnionego jaja, utrzymanie płodu w bezpiecznym dla siebie miejscu, a na końcu ciąży - pomoc w jego wydaleniu poza organizm matki. Jak zmienia się macica w ciąży? Sprawdź to.

Spis treści

  1. Jak wygląda macica w ciąży?
  2. Jak się zmienia macica w ciąży?
  3. Macica w ciąży tydzień po tygodniu
  4. Macica po ciąży- jak zmienia się macica po urodzeniu dziecka?
M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Jak wygląda macica w ciąży?

Kształt macicy przypomina spłaszczoną gruszkę. U kobiet, które nie są w ciąży i nigdy nie rodziły macica to niewielki organ o wadze około 60 gramów i długości zaledwie 7 centymetrów. Trudno zatem sobie wyobrazić, że podczas ciąży macica musi tak się rozciągnąć, by pomieścić w sobie kilkukilogramowe dziecko.

Na ostatnim etapie ciąży macica waży nawet ponad kilogram i osiąga pojemność 5 litrów. Charakterystyczna dla macicy jest grubość jej ścianek - ok. 2,5 centymetra na początku ciąży, a pod jej koniec już tylko 1,5 cm. Ściana macicy składa się z błony surowiczej, błony mięśniowej i błony śluzowej.

Zobacz także:

Mięśniaki macicy a ciąża. Czy mięśniaki mogą utrudniać zajście w ciążę?

Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Jak się zmienia macica w ciąży?

Macica w ciąży to jedyny organ, który tak bardzo się zmienia wraz z upływem kolejnych tygodni. Trudno się dziwić - macica przecież rośnie razem z dzieckiem i zawsze dostosowuje się do jego potrzeb. To zatem bardzo elastyczny narząd. W ciąży powiększeniu ulega trzon macicy, a wszystko to za sprawą ciążowych hormonów - estrogenów. Hormony działają na macicę na samym początku ciąży, potem organ ten powiększa się już na skutek wzrostu samego płodu.

Macica nie rośnie symetrycznie, zwykle bardziej rozrasta się jej górna część. Poza jej wzrostem, zwiększa się również siatka naczyń krwionośnych wokół niej, co jest związane z coraz większym przepływem krwi. Macica w ciąży rośnie dzięki wydłużającym się włóknom mięśniowym i pojawianiu się ciągle nowych, które też bardzo szybko rosną.

Macica w ciąży tydzień po tygodniu

Dynamiczny wzrost macicy w ciąży ma duże znaczenie również dla pozostałych narządów w kobiecym organizmie. Rosnąca macica uciska na pęcherz i powoduje zwiększoną potrzebę częstszego oddawania moczu.

Może również uciskać aortę i tym samym częściowo blokować dopływ krwi do serca i mózgu, co miewa skutki w postaci zasłabnięć czy zawrotów głowy u przyszłej mamy. Powiększenie macicy sprzyja również pogłębianiu naturalnych krzywizn kręgosłupa, stąd coraz bardziej wygięta pozycja ciężarnej i pojawiające się bóle w plecach.

Macica po ciąży- jak zmienia się macica po urodzeniu dziecka?

Szybki wzrost macicy to nic w porównaniu z tempem jej kurczenia się po porodzie. Po 10 dniach od porodu macica znowu znajduje się tuż nad spojeniem łonowym. Czas obkurczenia się całkowitego zależy od wielu czynników.

Zwijaniu macicy sprzyja karmienie piersią, a dokładniej oksytocyna, która się wówczas wydziela. Obkurczaniu macicy towarzyszą bolesne skurcze, które z upływem czasu słabną. Rozmiary sprzed porodu macica uzyskuje około 6 tygodni po porodzie, czyli dokładnie wtedy, gdy kończy się połóg.

Zobacz jak kurczy się macica podczas ciąży:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza