Bolą przed okresem, ale i zaraz po zapłodnieniu. Jak odróżnić ból piersi zwiastujący ciążę?

2022-07-14 14:54

Czy ból piersi przed okresem różni się od tego na początku ciąży? Czy tkliwość piersi może świadczyć o tym, że oczekujemy dziecka? Zobaczcie, co mówią eksperci i kobiety, które doświadczyły bólu piersi.

Różnica w bólu piersi przed okresem a ciąża
Autor: Getty Images

Na wstępnie zaznaczmy, że na podstawie bólu piersi nie można wnioskować, czy doszło do zapłodnienia. Potwierdzić je może tylko test ciążowy lub test z krwi (beta-hCG). Jednak ból piersi może sygnalizować, że jesteś w ciąży.

Niestety, ból piersi we wczesnej fazie ciąży jest bardzo zbliżony do tego przed okresem. Dlatego łatwo go pomylić.

Spis treści

  1. Dlaczego piersi bolą na początku ciąży i przed okresem? 
  2. Ból piersi w ciąży - relacje mam
  3. Ból piersi w ciąży - jak sobie radzić?
  4. Ból piersi - kiedy się niepokoić?
Z czego wynika tkliwość piersi?

Dlaczego piersi bolą na początku ciąży i przed okresem? 

Pierwsze objawy ciąży są sprawą bardzo indywidualna i każda kobieta może odczuwać je inaczej. Zazwyczaj jeśli doszło do zapłodnienia już kilka dni po nim może pojawić się mrowienie i tkliwość piersi, zwłaszcza w okolicach brodawek sutkowych.

W przypadku ciąży - narasta i zazwyczaj przyszła mama odczuwa tkliwość piersi aż do trzeciego trymestru. Piersi mogą także powiększyć, co zazwyczaj następuje między 3. a 8. tygodniem ciąży. 

Bolesność, tkliwość, często powiększenie lub uczucie mrowienia są naturalną reakcją organizmu zarówno przed miesiączką jak i we wczesnej fazie ciąży. Piersi mogą także boleć w połowie cyklu. Jest to reakcja na gwałtowny spadek estrogenów i wzrost progesteronu w organizmie. W wyniku tego tkanka gruczołowa zaczyna zatrzymywać wodę w organizmie. 

Kobiety często określają ból jako tępy, kłujący. Nasila się on przy zakładaniu i zdejmowaniu stanika. Co ważne ból piersi przed okresem nie zawsze musi być taki sam - wiele zależy od stężenia hormonów w organizmie.

W przypadku ciąży może być to inny rodzaj bólu, nie jest on bowiem wywołany spadkiem estrogenów. Ich poziom znacznie wzrasta na początku ciąży. Dlaczego więc piersi bolą? Otóż zaczynają wytwarzać się w nich kanaliki mlekowe - mówiąc krótko przygotowują się do wytwarzania mleka i karmienia piersią. Ten ból będzie dokuczliwy zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, jednak może doskwierać przez całą ciążę.

Innymi objawami ciąży, widocznymi właśnie po piersiach, będzie ich powiększenie, ciągnięcie - zwłaszcza po zdjęciu stanika, ściemnienie brodawek sutkowych oraz pojawienie się na piersiach widocznych żył.

Czytaj: Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?

Nadmiar wody w organizmie - jak w ciąży pozbyć się nadmiaru wody?

Ból piersi w ciąży - relacje mam

Ból piersi jest odczuciem bardzo subiektywnym i indywidualnym. Z wypowiedziach mam na różnych grupach wynika, że wiele kobiet na samym początku nie odczuwały bólu piersi, choć nie wiedziały, że są w ciąży, a okres się zbliżał.

Te panie, które ból odczuwały, twierdziły, że ma on inny charakter. - Był zupełnie inny. Przed okresem piersi bolały mnie, ale we wczesnej ciąży - tak jakby ciągnęły do dołu - pisze Aga.

- Mnie piersi w ogóle nie bolały, ale za to ozdobiły je wychodzące żyły - dodaje Sylwia.

Tak więc drogie mamy - ile nas jest, tak różne mogą być odczucia. W celu potwierdzenia ciąży najlepiej wykonać test beta-hCG z krwi, który jest najbardziej wiarygodny. 

Ból piersi w ciąży - jak sobie radzić?

Należy pamiętać, że jest on naturalny i nie stresować się jego pojawieniem. Warto też zadbać o skórę, żeby później nie pojawiły się rozstępy. W tym celu stosuj oliwkę lub krem na rozstępy po każdym prysznicu, najlepiej każdego dnia na noc. Pomóc także mogą chłodne (nie zimne) okłady.

Ból piersi - kiedy się niepokoić?

Ból piersi może utrzymywać się całą ciążę. Jeśli po porodzie piersi nadal bolą, a dziecko ssie je często, to może on świadczyć o niewłaściwym przystawianiu dziecka do piersi. Może także zwiastować nawał pokarmu, albo zapalenie piersi (jeśli towarzyszy mu gorączka).

Kiedy objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się, niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub położną. Pamiętaj, że zapalenie piersi jest leczone antybiotykami.

Bolesność piersi nie związana z ciążą i miesiączką, pojawienie się różnych zmian na piersiach - zarówno na skórze, na brodawkach, jak i wyczuwalne zgrubienia w piersiach są wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Warto wtedy wykonać USG piersi.

Pojawienie się wydzieliny z gruczołów jest naturalne tuż przed porodem. Jednak wydzielina sącząca się z piersi w innych sytuacjach również jest wskazaniem do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Ból piersi mogą powodować także torbiele, cysty, brodawczaki i mastopatia.

Czytaj: Ciąża prowadzona przez położną - czy położna może zastąpić lekarza?

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu: