Wymioty w ciąży – kiedy i dlaczego występują? Jak sobie z nimi radzić?

2020-01-08 9:36

Wymioty to jedna z największych uciążliwości w ciąży i jeden z pierwszych jej objawów. Choć występowanie mdłości i wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży jest czymś normalnym, nie wszystkie ciężarne ich doświadczą. Od czego to zależy i jak sobie radzić z wymiotami w ciąży?

wymioty w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wymioty w ciąży często pojawiają się w jej I trymestrze.

Wymioty w ciąży to obok mdłości jej najpopularniejszy objaw. Występuje u połowy ciężarnych i często uniemożliwia im pełne przeżywanie radości związanej z oczekiwaniem na dziecko.

Mdłości w ciąży występują u jeszcze większej ilości kobiet, bo w ciąży cierpi na nie blisko 2/3 przyszłych mam. Kobiety, które mogą się cieszyć bardzo dobrym samopoczuciem na początku ciąży należą więc do znaczącej mniejszości.

Czytaj: Kalkulator ciąży - Sprawdź, który to tydzień ciąży, miesiąc, trymestr?

Spis treści:

  1. Wymioty w ciąży – skąd się biorą?
  2. Wymioty w ciąży – kiedy mogą wystąpić?
  3. Wymioty w ciąży – jak sobie pomóc?
  4. Wymioty w ciąży – kiedy są groźne?

Wymioty w ciąży – skąd się biorą?

Prawdopodobną przyczyną występowania mdłości i wymiotów są ciążowe hormony. Wraz zajściem w ciążę dość gwałtownie zmienia się gospodarka hormonalna w kobiecym organizmie.

Wyższe stężenie takich hormonów jak: prolaktyna, progesteron, estradiol, estriol czy TSH sprawia, że organizm nie jest na początku gotowy na te zmiany. Same hormony płciowe podrażniają błonę śluzową żołądka, wywołując dolegliwości trawienne. Mogą to być same mdłości lub towarzyszyć im jeszcze wymioty.

Wczesne objawy ciąży

Wymioty w ciąży – kiedy mogą wystąpić?

Ryzyko wystąpienia wymiotów w ciąży jest większe u pewnej grupy kobiet. Częściej narzekają na nie m. in. kobiety w pierwszej ciąży, młode matki, kobiety z nadwagą lub otyłością oraz te, które przed ciążą cierpiały na zaburzenia odżywiania.

Wymioty w ciąży zwykle występują tylko w pierwszym trymestrze. Jest to efekt pewnego rodzaju „szoku” dla organizmu, który dopiero z upływem kolejnych tygodni jest w stanie unormować swoją pracę w obliczu ciąży.

Najczęściej wymioty osłabiają się w okolicach 10. tygodnia ciąży i całkowicie ustają do 14. tygodnia. Są jednak wyjątki, gdy ta dolegliwość utrzymuje się nawet do 20. tygodnia ciąży.

Najbardziej intensywne i uciążliwe wymioty odczuwalne są w godzinach porannych – ze względu na pusty żołądek kobieta wymiotuje żółcią.

Niestety, wymioty mogą powrócić również w ciągu dnia np. na skutek jakiegoś stresu bądź drażniących przewód pokarmowy okoliczności (nieprzyjemny zapach lub smak).

Czytaj: Nudności i wymioty w ciąży wieczorem i rano: skąd się biorą

Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży - co pomaga przyszłej mamie?

Wymioty w ciąży – jak sobie pomóc?

Jeśli przyszła mama odczuwa mdłości i chce zapobiec wymiotom, może wyeliminować czynniki, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Unikanie stresu, obecności w miejscach wypełnionych silnym aromatem czy właściwa dieta – mogą skutecznie uchronić przed uciążliwym objawem ciążowym.

Podstawą w diecie ciężarnej jest lekkostrawność posiłków i pokrywanie nimi zapotrzebowania na energię i wszystkie wartości odżywcze. Pomocne w wymiotach jest rozłożenie posiłków na wiele mniejszych porcji, które nie będą wywoływać torsji.

Potrawy nie powinny być zbyt tłuste i słodkie, najlepiej przygotowywać je na parze. Nie należy w trakcie jedzenia pić dużych ilości płynów, które mogą nasilać cofanie się treści żołądkowych. O wiele bezpieczniej jest pić pomiędzy posiłkami a nie bezpośrednio po nich.

Dobrze jest włączyć do swojego menu produkty, które mają działanie przeciwwymiotne np. migdały, jagody, płatki owsiane, imbir.

Nie każda przyszła mama wie, że wymioty mogą się nasilać na skutek przyjmowania niektórych suplementów m. in. z żelazem. Warto je odstawić na tym etapie. Należy również zadbać o odpowiednią ilość błonnika w organizmie, który wspiera proces trawienia. Błonnik znajdziemy m. in. w jabłkach, gruszkach,śliwkach, marchewkach i cukinii.

Czytaj: Niepowściągliwe wymioty ciężarnych - wymioty, które trudno powstrzymać

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta w ciąży?

Wymioty w ciąży – kiedy są groźne?

W przypadku silnych wymiotów w ciąży, kobieta może mieć problem z przybieraniem na wadze. W niektórych przypadkach ciężarne chudną w pierwszym okresie ciąży. Jeśli mimo tego, starają się normalnie odżywiać a ich wyniki badań mieszczą się w normie – nie stanowi to zagrożenia dla dziecka.

Ważne jest jednak oszczędzanie się. Kobieta cierpiąca na mdłości i wymioty, musi dużo odpoczywać i przyjmować znaczną ilość płynów. Dobrze, gdy może również odpocząć od pracy zawodowej, do której może wrócić po ustaniu mdłości.Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy torsje są tak silne i częste, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i jedzenie. Nieprzyjmowanie pokarmów wiąże się z ograniczoną dostawą wartości odżywczych do dziecka, a to może mieć już poważniejsze konsekwencje dla jego rozwoju.

W przypadku silnych wymiotów, powtarzających się po kilka razy dziennie, należy udać się do lekarza, który zaleci właściwe leczenie. Zwykle jest to uzupełnienie niedoborów odpowiednimi witaminami dla ciężarnych i płynami.

Sprawdź: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Sonda
Kiedy pobiegłaś do apteki po test?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza